SENICA. Ľudia v Senici mali pred nežnou revolúciou k dispozícii tri regionálne periodiká – západoslovenský denník Hlas ľudu, týždenník Záhorák a mesačník Naša Senica. Vtedy to boli oficiálne orgány Komunistickej strany Slovenska, v inej forme prežili vlastne dodnes.
O čom písali v prelomových dňoch po 17. novembri? V podstate o tom istom ako aj predtým. Revolučné pohyby sa na stránkach novín odrazili až začiatkom decembra.
Písali pre dôchodcov
V mesačníku Naša Senica vlastne ani to, pretože jeho obsah sa pripravoval dlho dopredu. Vydával ho miestny Národný výbor. Novembrové číslo otvárala clivá báseň o Moskve a obsah venovala redakcia mesiacu priateľstva so Sovietskym zväzom. Dni 26. až 28. novembra mali byť venované sovietskej kultúre, ako to napokon s podujatím a premietanými sovietskymi filmami dopadlo, sa zo starých stránok novín nedá vyčítať.
Keďže mal prísť aj mesiac úcty k starším, väčšinu strán zaplnili dôchodcovské témy – napríklad poradňa o vdovskom dôchodku či článok o zväčšení predstojnej žlazy.
V novinách je aj zmienka o tradičnom lampiónovom sprievode – vraj na počesť Októbrovej revolúcie, ale podľa všetkého tak cirkevné a iné spolky v meste iba kamuflovali to, o čom sa nahlas nesmelo hovoriť.
Ani v decembrovom čísle zatiaľ čitateľ nenašiel zmienku o zmenách v spoločnosti. Číslo je venované Vianociam, autobusovej doprave a znovu dôchodcom.
V Senici 3000 ľudí
V týždenníku Záhorák je v čísle z 23. novembra 1989 bežné spektrum správ z tej doby – o plnení plánu v okrese alebo napríklad o odovzdávaní ceny za odber propagačnej a politickej literatúry.
Revolúcia v tlači vlastne začala až 30. novembra. Vtedy titulky v Záhoráku vyzývali občanov, aby zachovali súdnosť a nepodliehali vášňam. Ústredný výbor komunistov zasadal v Prahe a okresný senický v Jablonici. Pokojné zhromaždenia boli v každom väčšom mestečku na Záhorí. V Senici sa zoskupilo asi 3000 ľudí, noviny si všimli ich návrhy v diskusii, ale tiež nekorektnosť niektorých príspevkov.
„Dali sme priestor na diskusiu so stranou, zamyslite sa úprimne, či ste našu ruku vždy prijali. Len statočná práca pomôže v napredovaní,“ varujú noviny.
V jednom článku sa optimisticky spomína, že sa plánuje doviezť 769 ton južného ovocia na Vianočné trhy. Z toho 130 ton pomarančov a 17 ton banánov – nie je však jasné, kedy a kde.
Opozícia prišla do novín
V pionierskej organizácii vraj rokujú o zmene volebného systému a Trnavské sladovne uvádzajú na trh novú značku piva – Prémium light.
Dňa 7. decembra dostáva v Záhoráku priestor už i Verejnosť proti násilu a staré časy sfúkla revolúcia.
Hoci súdruh Jakeš deklaruje svoje odhodlanie brániť hodnoty socializmu, málokto ho počúva. Rovnako ako jeho obvinenia, že revolúciu vyprovokovali zahraniční novinári.
Rok po sviečkovej demonštrácii v Bratislave, sa podobné podujatie koná aj v Senici - na počesť násilne kolektivizovaných roľníkov, trpiacich v roku 1968 a daľších.
Mimochodom, heslo "Proletári všetkých krajín, spojte sa!" zmizlo z hlavičiek novín na Záhorí skôr ako z ústredných denníkov.