MALACKY. Riaditeľku Mestského centra sociálnych služieb v Malackách neodvolali. Hlasovanie bolo tesné – osem poslancov hlasovalo za odvolanie, štyria boli proti, štyria sa zdržali. Tí, čo žiadali zmenu na riaditeľskom poste, vyčítali riaditeľke, že nepostrehla spreneveru vo svojej organizácii.
Kontrolórka Ľubica Čikošová vraj pri previerke prezrela okolo 30 tisíc účtov a dokladov. Za rok sa v organizácii zhromaždí 10 tisíc malých záznamov, účtov, dokumentov. Toto prostredie zneužívala ekonómka Viera Žilavá na nelegálne prevody na svoje účty.
Neoprávnene zmizlo zo sociálneho centra 191 tisíc euro. O technikách jej počínania sme písali už v minulosti. Na riadnom mestskom zastupiteľstve zaznelo, že tieto prevody mala ekonómka vymyslené tak šikovne, že len veľmi ťažko sa dali odhaliť.
Prevody kamuflovala drzo, ale prefíkane
Napríklad faktúru za teplo riadne akoby zaplatila, riadne zaúčtovala na oboch stranách účtovnej súvahy, len miesto čísla účtu teplárni uviedla svoje číslo. Alebo pri výplatách zamestnancov zaúčtovala štandardne 25 miezd a pridala 26. položku do nákladov - hospodárska činnosť.
Poslankyňa Gabriela Janíková prečítala zoznam opatrení, ako v budúcnosti predísť podobným situáciám. Štatutár príspevkovej organizácie by nemal zveriť financie do rúk jediného účtovníka.
Ekonómovia by pri prijímaní do organizácie mali mať riadne referencie od predchádzajúcich zamestnávateľov. Kontroly v mestských organizáciách by mali byť častejšie, čo si vyžiada nových pracovníkov na útvare kontrolóra. Jedna kontrola by mala zabrať jeden až tri týždne. V meste je sedem organizácií.
Debata medzi poslancami bola neobvykle rušná. Zástupcovia voličov sa neubránili vzájomnému obviňovaniu a nápadaniu pri hľadaní článku, ktorý zlyhal. Nad celým rokovaním sa vznášala otázka, ktorú nahlas vyslovil Jozef Halacin – to za štyri roky nikto MsCSS nekontroloval? Kontrolórka Čikošová uviedla, že kontroly v centre boli, ale s iným predmetom. Podobná kontrola účtov bola naposledy v roku 2006.
Riaditeľku obvinenia ťažko zasiahli
Na rokovaní zaznelo, že zodpovednosť bola predovšetkým na riaditeľke Daniele Mračnovej, pretože vnútorná kontrola je pred vonkajšou.
Obhajcovia riaditeľky vraveli, že nikto v meste nevenoval toľko úsilia v oblasti sociálnej práce ako spomínaná riaditeľka. Podľa nich obetovala tejto organizácii telo aj dušu, prinášala sponzorské peniaze, desaťročia čestne slúžila.
Spreneveru nepostrehla pretože nie je ekonomicky zameraná a spoliehala sa na kontrolné mechanizmy mesta.
Svojej manželky sa zastal aj poslanec Jozef Mračna. Povedal, že si uvedomuje, že je v konflikte záujmov, ale svoju ženu jednoducho musí brániť. Na hlasovaní sa ale z etických príčinnezúčastnil.
Riaditeľka samotná je dlhodobo práceneschopná a organizáciu vedie jej zástupkyňa. Udalosti na pani Mračnovú ťažko doľahli a psychicky ich veľmi ťažko nesie. Keď si vraj prečítala na internete, ako ju anonymní diskutéri očierňujú, musela ísť do nemocnice.
Vinníčka chodí po slobode
Skutočnú bodkou za prípadom však môže urobiť až polícia. Tá vraj neberie údaje z mesta za dôkaz, ale vedie vlastné vyšetrovanie a vlastné preverovanie skutku.
Podozrivá zo spáchania zločinu chodí zatiaľ slobodne po slobode, čomu veľa ľudí nerozumie. Hlavou otázkou ostáva – kedy sa peniaze vrátia do organizácie? Pretože na zlých činoch jedného človeka trpia najviac početní klienti mestského centra – starší, chorí a odkázaní ľudia.
Niekoľko seniorov sa bolo pozrieť aj na večernom mestskom zastupiteľstve, ale keďže debata sa pretiahla, odišli skôr, než si vypočuli stanovisko poslancov.