SENICA. Kurátorka Božena Juríčková jej názov „Mithote,“ označila za prevzatý z indiánskeho jazyka predkolumbovskej civilizácie dávnych Toltékov, žijúcich na území dnešného Mexika. V preklade znamená „hlas tisícov hlasov.“
Už vlani rovnomenný projekt „Mithote“ spojil ľudí zo šiestich miest - z Rohožníka, Malaciek, Jaslovských Bohuníc, Mikulčíc a Veselí nad Moravou v Českej republike a z rodných Gajár. Spoločným úsilím vytvorili veľkorozmerné maľby.
Do akcie Denisa Bogdalíková zapojila aj zvukové médium a z priebehu natočila dokumentárny film. Podnietila tak tvorivý dialóg medzi umelcom a neškoleným davom.
Vyštudovala dve vysoké školy - výtvarné umenie a réžiu dokumentárního filmu. Učili ju také významné osobnosti ako sochár Jozef Jankovič a filmový režisér Dušan Hanák. Čím ju podnietili?
„Verím v to, že človek by sa mal stále posúvať dopredu, preto študujem ďalšiu, tentokrát súkromnú Akadémiu. Stále tvorím. Mojím krédom je - naplno robiť to, čo je zmyslom života. Život podporovať, ochraňovať a ukazovať to ľuďom takými prostriedkami, ako vám umožňujú vaše talenty,“ povedala Denisa Bogdalíková.
V Senici sa prezentuje tvorbou a interaktívnymi projektami, ktoré tvorbu prinášajú priamo ľuďom. Verí, že človek sa niekde narodí s takými schopnosťami, aké daná lokalita potrebuje: „Ja som doma v Gajaroch a všetko, čo som poznala „vo svete“, sa snažím priniesť sem.“
Svojim pedagógom je vďačná za veľa. „Ich cieľavedomosť, nadšenie pre zachytenie skutočnosti o človeku a hlboký etický a morálny kódex ma silno ovplyvnili. Obaja pedagógovia verili v ideu človeka. V istý čistý predobraz nás, ku ktorému by sme sa mali pokúsiť prísť. Vnímali však neľahkosť tohto údelu, a tak ukazovali ľudí aj vo svojich deformitách, sklamaných nádejách i súžení.“
Denisa Bogdalíková prezentuje na výstave najmä tvorbu z posledných dvoch rokov. Na vernisáži na gitare zahral a zaspieval Peter Havran, a autorkine texty interpretoval herec Alfréd Swan. Kreativitu umelkyne na vernisáži vyzdvihol aj jej priateľ – spevák Richard Muller. Výstava Denisy Bogdalíkovej v Záhorskej galérii v Senici potrvá do 20. novembra.
Autor: MS