SENICA, SKALICA. Kým na východnom Slovensku sa už našlo mesto, ktoré zakázalo výherné automaty v budúcnosti na svojom území, na Záhorí zrejme podobné opatrenie zatiaľ nehrozí. Mesto Sabinov v Prešovskom kraji je prvou lastovičkou, ktorá využila letnú zmenu v zákone o hazardných hrách . Novela umožňuje obmedziť samospráve zakázať hazard na svojom území od roku 2013.
Tému zatiaľ neotvorili, automaty nepoburujú
Prednosta mestského úradu v Skalici Anton Bobrik povedal, že v meste nie je obmedzenie automatov témou dňa. „V Skalici sme pred šiestimi rokmi rozhodli, že automaty nesmú byť v prevádzkach, ak ich niekto chce mať, musí si zriadiť herňu. Prípadný zákaz by len spôsobil, že ľudia by cestovali inam a ešte by míňali viac peňazí. Je lepšie, keď sú pod dohľadom v meste. Aj mestská polícia si lepšie skontroluje napríklad mladistvých. Tým, že žijeme v malom meste, sú zároveň hráči aj pod drobnohľadom svojho okolia, každý každého pozná a to prispieva ku kontrole. Výherné automaty sú súčasťou života tak ako napríklad alkohol, ktorý je spoločensky akceptovanou drogou, všetko je v medziach zákona.“
Viera Barošková z Mestského úradu v Senici potvrdila, že v meste zatiaľ nikto nevzniesol požiadavky ohľadom hazardných hier: „Nezaoberali sa tým komisie ani zasadnutie mestského zastupiteľstva. V blízkej budúcnosti sa táto otázka zrejme otvárať nebude. Mestský úrad nezaznamenal žiadne sťažnosti na prevádzku týchto zariadení.“
„Je to aj otázka plnenia príjmov mesta, kde by náhle zrušenie výherných prístrojov mohlo narušiť rozpočet,“ pokračuje Barošková. „ Pre rok 2011 bolo mestom Senica vydaných 17 individuálnych licencií na prevádzkovanie 92 výherných prístrojov pre osem prevádzkovateľov. Za každý prístroj inkasuje mestská pokladnica 1493,50 eur a za každú zmenu v licencii v priebehu roka 100 eur. Zmien bolo doteraz 16.“
Bolo by to ako neefektívna americká prohibícia
Po sabinovskom rozhodnutí sa hneď ozvali hlasy, ktoré vypichujú nelogickosť opatrenia – kto chce hrať, cestu si nájde. Napríklad vo vedľajšom meste. Bolo by to vraj ako prohibícia v Amerike – s kontraproduktívnymi výsledkami. Hazard by museli zakázať na veľkom území naraz. Samosprávam a štátu plynú z automatov veľké príjmy, za jeden prístroj platí majiteľ ročne poplatok 4700 eur.
Jeden z prevádzkarov väčšej siete herní, ktorá má pobočku aj v Malackách, povedal, že hranie nie je len o závislých notorikoch. „Z takých ľudí by sme nevyžili. K nám chodia často podnikatelia a ľudia s peniazmi, zabaviť sa. Podľa zákona môže rodinný príslušník osloviť majiteľa herne, aby znemožnil vstup príbuznému, ktorý na automatoch utráca príliš veľké čiastky. Na toto sme pripravení. Dokonca sa nám to už aj stalo, že prišla matka zákazníka a poprosila nás, aby sme synovi neumožnili hrať, vyšli sme jej v ústrety,“ hovorí prevádzkar, ktorý nechcel byť menovaný.
Pôvodný návrh novely zákona bol z dielne strany KDH. Kresťanskí demokrati chceli obmedziť gembling na Slovensku, štát si má od budúceho roka prilepšiť o 16 milionov eur.
Hlavná zmena v zákone spočíva v tom, že obce môžu obmedziť prevádzku hazardných hier na svojom území a k žiadosti o licenciu už netreba súhlas miestnych poslancov. Podstatnou zmenou je aj zákaz fajčenia a pitia alkoholu v herniach od roku 2013, čo majitelia herní považujú za veľmi nelogické a táto otázka pre nich ešte nie je uzavretá.
Autor: Stanislav Šimo