V Kátove oficiálne otvorili turisticko náučný chodník Holíčsky lužný les – Kátovské ramená.
KÁTOV. Podujatie zorganizoval Klub turistov v Holíči, ktorý celý náučný chodník zrealizoval. Projekt Náučný chodník Holíčsky lužný les – Kátovské ramená získal finančnú podporu z nadácie Ekopolis v rámci programu Zelené oázy. Z celkovo prijatých 333 žiadostí bolo podporených dvadsať projektov v rámci celého Slovenska , z toho v Trnavskom kraji tri. Jedným z nich bol práve projekt Klubu turistov v Holíči.
Pôvodnú trasu skrátili
Myšlienka vytvorenia Náučného chodníka Holíčsky lužný les – Kátovské ramená vznikla na podklade už existujúcej zážitkovej trasy, ktorú presadzoval dlhoročný predseda turistického klubu Vratislav Schaal.
„Po vyznačení dvanásťkilometrovej zážitkovej trasy viacerí turisti upozorňovali, že je príliš dlhá. Preto turisti v Holíči začali uvažovať o kratšom variante náučného chodníka, ktorý by viedol najkrajšou časťou lužného lesa - Kátovským ramenom,“ vysvetlila Helena Sedláková, predsedníčka Klubu turistov v Holíči.
Ako ďalej informovala, minulý rok holíčskych turistov oslovila riaditeľka Regionálnej rozvojovej agentúry Skalica Dagmar Michaličková s možnosťou požiadať o grant z nadácie Ekopolis z programu Zelené oázy na realizáciu náučného chodníka. „Tejto myšlienky sme sa chopili, vypracovali sme žiadosť o získanie grantu a zaslali ju do nadácie,“ povedala predsedníčka.
Dôležitým bolo dobrovoľníctvo
Jednou z podmienok získania grantu bolo nutné zapojenie dobrovoľníckej práce, či už vlastných členov klubu alebo širšej verejnosti , napríklad škôl. Klub turistov v Holíči do projektu ako partnerov zapojil obe základné školy z mesta a Strednú odbornú školu z Námestia sv. Martina, ktorá aktívne pomáhala pri čistení trasy a pri budovaní prvkov náučného chodníka.
Náučný chodník prechádza územím maloplošného chráneného územia Kátovského ramena, kde platí 5. stupeň ochrany prírody vyhlásený na ochranu posledných zvyškov mŕtvych ramien. Preto bolo nevyhnutné vybaviť náležité povolenia, s ktorými turistom pomohla obec Kátov pod vedením starostky Terézie Kučerovej.
V rámci projektu sa podarilo nielen vyčistiť a označiť celú trasu náučného chodníka, ktorá prechádza po oboch brehoch Kátovského ramena až k hrádzi rieky Morava, ale turisti vybudovali dve lávky cez mŕtve rameno, náučné tabule na trase chodníka, odpočinkové miesto pri osade Baráky a dve vyhliadkové odpočinkové miesta priamo v lužnom lese pri mŕtvom ramene.
Na realizácii projektu bolo odpracovaných nespočetné množstvo hodín dobrovoľníckej práce, ktorú odviedli predovšetkým členovia Klubu turistov v Holíči.
Tí a ostatní zúčastnení partneri projektu veria, že sa podarilo vytvoriť atraktívnu zelenú oázu v blízkosti Holíča a Kátova, a že si novovybudovaný náučný chodník obyvatelia regiónu obľúbia a budú ho navštevovať. O udržiavanie chodníka sa bude starať Klub turistov v Holíči.