SKALICA. Pred samotným podujatím sa v Dome kultúry konal spomienkový večer na skalického rodáka Janka Blahu, prvého slovenského profesionálneho operného speváka, pri príležitosti 110. výročia jeho narodenia.
Na slávnostnom zasadnutí mestského zastupiteľstva ocenil primátor mesta Stanislav Chovanec významné osobnosti Skalice a zároveň odovzdal Cenu mesta Skalica kolektívu redakcie regionálneho vlastivedného časopisu Záhorie, ľudovej hudbe Skaličan a Moyzesovmu kvartetu mesta Skalica.
Na návštevníkov podujatia tradične čakalo výnimočné ohňostrojové divadlo – svetlice odpaľované do rytmu hudby, ktoré Skalické dni sprevádza už niekoľko ročníkov. Súčasťou veľkého jarmoku s ukážkami ľudových remesiel bol bohatý kultúrny programom sústredený na dvoch scénach.
Vôňa burčiaku, vína a trdelníka
Skalické dni 2011 sa niesli v duchu tradícií, remesiel a pohody. Na námestí a Kráľovskej ulici boli sústredené stánky s tradičnými remeslami, kde sa predviedli umeleckí kováči, výrobcovia drevených sudov, korýt či habánskej keramiky, zvieratiek z prírodných materiálov a drevených kuchynských potrieb.
Maľovali sa obrazy, nechýbali výrobcovia sviečok a včelích produktov, medovnikári, sklári. Z tradičných potravinárskych výrobkov sa predávali napríklad z pece pečené Valašské frgále, medovina, med, propolis, sekaný turecký med, medovníky.
Na Potočnej ulici boli umiestnené predajné stánky s priemyselným tovarom, dali sa kúpiť záhradnícke a vinohradnícke potreby, ručne tkané koberce, keramika či darčekové predmety. Aj tu návštevníci našli tradičné pochutiny, domáce trvanlivé údené klobásy a salámy, tvrdé syry, koreniny, cukrovinky. Ulicami sa niesla vôňa vína, burčiaku a trdelníka, ktorá pripomínala bohatú vinohradnícku tradíciu mesta.
Celkove bolo na jarmoku 311 stánkov, z toho 71 remeselných a 240 predajných.
Vynikala bohatá história mesta
Pri Jezuitskom kostole bol zriadený historický tábor. Návštevníkov zaujali historické hry pre deti, drevený kolotoč, žonglovanie, streľba z kuše, stredoveké tance, dobová hudba, rytierske turnaje, šermiarske súboje i fakírske predstavenia.
Mestom tradične prešiel historický sprievod, ktorý zavŕšilo odovzdávanie listín – udelenie výsad Slobodného kráľovského mesta Skalici uhorským kráľom Ľudovítom I. Tento akt sa v skutočnosti udial 6. októbra 1372, kedy bolo mestu udelené aj právo usporadúvať týždenné a výročné trhy.
V rámci tohoročnej letnej turistickej sezóny bolo možné naposledy vidieť jedenásť sprístupnených kultúrnych či historických pamiatok. Návštevníci si mohli tento rok prvý raz prezrieť obnovenú mestskú ľadovňu. K nahliadnutiu bol aj Jezuitský kostol, ktorý prechádza kompletnou rekonštrukciou.
Primátor mesta Stanislav Chovanec tohoročnú letnú turistickú sezónu symbolickým kľúčom oficiálne uzavrel. Zároveň mu boli odovzdané dožinkové vence, vo farskom kostole sa uskutočnili ďakovné bohoslužby.
Cieľom je nesklamať návštevníkov
Kultúrny program mohli diváci sledovať prostredníctvom dvoch scén. Veľkú scénu na Námestí slobody dopĺňa scénu vo Františkánskej záhrade. Predstavilo sa veľa známych interpretov, Zuzana Smatanová, Peter Cmorík, Wabi Daněk, Hana Zagorová a Petr Rezek, skupiny Vidiek, Komajota, Argema, Helenine oči, Taktici, nechýbali zástupcovia folklóru a tradičnej cimbalovej muziky a množstvo domácich speváckych či hudobných zoskupení.
Zo sprievodných podujatí zaujala slávnostná premiéra dokumentárneho filmu „Vínna cesta Záhorie“ a viaceré výstavy výtvarných diel a fotografií. Samozrejmým bolo zázemie pre mamičky na prebaľovanie a dojčenie.
Skalické dni 2011 navštívilo viac ako dvadsať tisíc návštevníkov.
„Celkový priebeh hodnotím ako veľmi dobrý, vyšlo nám nádherné počasie. Treba podotknúť, že za celým podujatím sa skrýva dobre odvedená práca desiatok ľudí. Všetci už teraz začíname s prípravami budúcoročných Skalických dní. Našim cieľom je udržať si návštevníkov a vytvoriť pre nich nový atraktívny program,“ povedal primátor Stanislav Chovanec.