ČÁRY. Ľudia by zo svojich pozemkov aj niečo chceli mať. Týka sa to parciel na vetracom vrte, dvoch čerpacích vrtoch a železničnej vlečke. Z dočasného užívania pozemkov sa stala roky vlečúca sa záležitosť. Baňa Čáry časť pozemkov už individuálne vykúpila, časť je stále v rukách ľudí, ktorí pozemky získali po nežnej revolúcii.
Všeobecná dohoda neprichádza, jeden z majiteľov väčšieho pozemku dal prípad na súd. Majitelia menších pozemkov čakajú ako sa to vyvinie. Niektorí starší ľudia už zomreli a vyriešenia sporu sa nedočkali. Sedem eur za meter štvorcový je pre baňu priveľa na odkúpenie pozemkov, vlastníkom núkajú menšiu sumu alebo možnosť vymeniť parcely, s čím zase nesúhlasia oni.
Pôda klesla
Vplyvom banskej činnosti tiež majiteľom klesli lesné pozemky o veľkosti asi troch hektárov. Vybrané uhlie sa musí niekde prejaviť. Pôda v háji klesla miestami o tri až štyri metre, porast na zemi zalieva voda. „Kto to vidí prvýkrát, myslí si, že to tak bolo aj predtým,“ hovoria domáci. Pred ôsmimi rokmi vznikol aj projekt rekultivácie, ale napokon z toho vzišlo. Oficiálny posudok z lesného podniku vo Zvolene vyčíslil vzniknutú škodu na asi 4500 eur.
Baňa Záhorie, ktorá tu voľakedy ťažila, uznala tento dlh a menšiu časť sumy vlastníkom vyplatila. Lenže potom šla v roku 2005 do likvidácie a začala tu ťažiť novozaložená spoločnosť Baňa Čáry. Tá záväzok svojho predchodcu nechce prevziať, prestala aj platiť nájomné vlastníkom pozemkov. Tí neboli vyplatení ani z likvidačného zostatku po Bani Záhorie, ktorý likvidátor rozdelil medzi akcionárov.
Predseda združenia vlastníkov pozemokov Viliam Kuník sa s Baňou Čáry snaží už dlhý čas dosiahnuť o dohodu. „Keď sa baňa v 70-tych rokoch za socializmu zriaďovala, ľudia boli radi, bola práca. Ale odvtedy sa veľa zmenilo. Bývalé vedenie bane nám vyplácalo nájomné, ale od roku 2005 sme už nedostali nič. Možno nemajú peňazí, ale to predsa nejde, takto sa s ľuďmi nedohodnúť. 80-ročným ľuďom núkajú pozemky na výmenu, ale načo sú im? Starší na ne robiť už nepôjdu, a mladší tiež nie, majú prácu. Niektorí sa k svojim pozemmkom ani nedostanú,“ hovorí Kuník.
Tajomník združenia je už nebohý
Baňa sa vraj snažila o vyňatie časti územia z funkcie lesa, ale kvôli nesplneniu všetkých náležitosti to príslušný lesný úrad zamietol.
„Bývalý tajomník nášho združenia pán doktor Emil Hrušecký, dnes už nebohý, bol medzinárodný právnik, pôsobil v Indii, Jordánsku, býval v Prahe. Ako rodák sa o tieto záležitosti staral, vynaložil kopec energie, mal veľký štós dokumentov z rôznych úradov. Ale ani on si nepomohol, tieto starosti ho utrápili,“ myslí si Viliam Kuník.
Zástupcovia bane sa nechcú k prípadu vyjadrovať cez médiá. Podľa nich nie sú noviny vhodným spôsobom komunikácie. S vlastníkmi pozemkov sa chcú dohodnúť na osobných stretnutiach.