SENICA. Ľudia, ktorí sa chcú stať dobrovoľnými záchranármi, majú príležitosť. Obvodný úrad Senica, odbor civilnej ochrany a krízového riadenia vydal výzvu, prostredníctvom ktorej hľadá ľudí ochotných pomáhať svojim spoluobčanom pri rôznych mimoriadnych udalostiach v okresoch Senica a Skalica.
Dobrovoľníci získajú potrebné zručnosti
Jedným z podnetov k výzve je skutočnosť, že riešenie mimoriadnych udalostí často vyžaduje nasadenie veľkého počtu ľudí a techniky. Okrem profesionálnych záchranných zložiek pomáhajú aj dobrovoľníci a občania, ktorí si chránia svoj majetok.
Nie vždy je však dostatok odborne spôsobilých a materiálne vybavených osôb, ktoré môžu vykonávať záchranné práce, uvádza sa vo výzve. Vyškolení jednotlivci sa stanú súčasťou jednotiek civilnej ochrany pre potrebu územia.
„Prihlásení občania získajú rôzne užitočné zručnosti pri obsluhe technických zariadení využívaných pri záchranných prácach. Môže ísť napríklad o preukazy spôsobilosti pri práci s motorovou pílou a podobne,“ informoval Igor Janšák, vedúci odboru civilnej ochrany a krízového riadenia Obvodného úradu v Senici.
Počet mimoriadnych udalostí stúpa
Na občanov sa ako na možných dobrovoľných záchranárov príslušné orgány obracajú z dôvodu zvýšenia počtu mimoriadnych udalostí v Slovenskej republike.
„Pod vplyvom zmien klímy a počasia sme čoraz častejšie svedkami udalosti, ktoré sa predtým nevyskytovali v takom množstve, napríklad povodne alebo veterné smršte. Pri odstraňovaní ich následkov sú potrební vyškolení záchranári,“ vysvetľuje vedúci.
„Vybudované jednotky civilnej ochrany budú pomáhať pri mimoriadnych udalostiach väčšieho rozsahu, kedy sa tieto budú dotýkať väčšieho počtu obyvateľov a viacerých obcí,“ podotkne.
Medzi prvými na Slovensku
Výzva Obvodného úradu v Senici, odboru civilnej ochrany a krízového riadenia, je podľa slov Igora Janšáka v rámci Slovenska jednou z prvých. „Nemám zatiaľ vedomosť, že by sa niekde podujali na podobnú vec, ide v podstate o akúsi moju iniciatívu. Tento projekt potrebuje určitý čas, ale keď sa vec podarí, bude to niečo výnimočné,“ hovorí.
Zatiaľ prejavilo záujem stať sa dobrovoľným záchranárom približne desať ľudí. Jednou z podmienok uchádzania sa o post v jednotkách civilnej ochrany je vek osemnásť rokov.
„Pomôžte nám pri zvládaní mimoriadnych udalostí, pomôžte občanom, ktorí to potrebujú. Nemusí nás byť veľa, ale musíme chcieť a spoločne to dokážeme. Každý sám veľa nezmôžeme,“ uvádza sa v závere výzvy.