MALACKY. Bratislavský kraj nechal postriekať šesť obcí na Záhorí prostriedkom proti komárom. Nie každý starosta bol úplne spokojný. Niektorí by privítali rozsiahlejší letecký postrek namiesto pozemnej aplikácie. Peter Tydlitát, hlava obce Gajary, si myslí, že pozemný postrek veľmi v boji s komármi nepomohol a uvítal by leteckú variantu. „Pozemný postrek, to je nič.
Ďalšia vec je, že prípravok proti komárom by sa mal aplikovať v čase, keď komáre lietajú. Budeme sa snažiť v spolupráci s Obvodným úradom životného prostredia v Malackách a Bratislavským krajom tento problém ďalej riešiť. Na súčasných horúčavách je aspoň jedna vec dobrá, že komáre nie sú toľko aktívne. Objektívne situáciu posúdime až keď sa teplota ustáli na 25 až 27 stupňoch Celzia,“ uviedol Tydlitát.
Vodné plochy sú raj pre dotieravých komárov
Je známa vec, že komáre sú aktívne najmä pred úsvitom a po západe slnka a ich rajom sú stojaté zohriate vody.
Podľa odborníkov je vhodné, ak sa s reguláciou komárov začne okamžite, ako sa začínajú vo väčších počtoch množiť, postrek by sa mal opakovať po niekoľkých dňoch.
V minulom roku bolo na Slovensku viac oblastí postihnutých kalamitným stavom komárov, niektoré kraje siahli po leteckom postreku, ktorý zasiahne oveľa väčšiu plochu ako pozemné autá. O otravnom hmyze vie svoje aj starosta Jakubova Peter Gajdár. „Postrek sme potrebovali, pretože súčasťou nášho katastra sú dve vodné plochy, ktoré vznikli po ťažbe štrku, ďalej potok Malina a niekoľko melioračných kanálov.
Blízkosť rieky Morava tiež vytvára živnú pôdu pre komáre. Ľudia v obci sa o postrek zaujímali, ale keďže ho vykonali len v minulý piatok, nemám zatiaľ spätnú väzbu o jeho účinku,“ vraví Peter Gajdár. Dodal, že postrek potrebuje jeho obec každý rok.
Komáre sa nedajú nikdy úplne vykynožiť
Okrem Jakubova bola podľa informácií z kraja najhoršia situácia v Záhorskej Vsi. Starosta Boris Šimkovič si myslí, že komárov po postreku výrazne ubudlo. Podobné opatrenia tu robia už tretí rok po sebe. „Samozrejme, úplne vyhubiť komárov je nemožné, je jasné, že nejakí po večeroch budú stále lietať, úplne nikdy nezmiznú.
Za najväčší problém považujem, že pokrivkáva spolupráca so susedným Rakúskom v rámci krajín Európskej únie. Rakúšania totiž proti komárom nestriekali,“ hovorí Šimkovič. Komáre pramálo dbajú na hranice, ktoré si vymedzujú ľudia a z druhej strany rieky Morava nalietavajú nové roje.
Chemikália neškodí ľuďom ani chovným zvieratám
Nie každý starosta sa postreku dočkal. Napríklad starostka Lábu Monika Valúchová do telefónu povedala, že postrek čakala, ale z bratislavskej VÚC-ky ju doteraz nekontaktovali. Starosta v Kostolišti bol na dovolenke, ale pracovníčka na sekretariáte obecného úradu naznačila, že firma Chemix-D tu vykoná postrek ešte raz. Chemický postrek vykonali ešte v Malých Levároch a vo Vysokej pri Morave.
Použitá chemikália je podľa hovorkyne Bratislavského samosprávneho kraja Ivety Tyšlerovej neškodná pre ľudí, zvieratá, či iný druh hmyzu ako komáre. „Roztok je v nízkej koncentrácii a rýchlo sa rozkladá na neškodné látky. Z rozpočtu kraja sme na postrek použili 100 tisíc eur,“ informovala Tyšlerová.
Autor: Stanislav Šimo