SOBOTIŠTE. Kultúrnej verejnosti je Sobotište známe ako kolíska slovenského divadla. Práve tu založili v roku 1841 divadelný spolok, Slovenské národné divadlo nitrianske, kde s príslušníkmi štúrovskej generácie na čele s Jozefom Miloslavom Hurbanom spolupracoval učiteľ a ľudovýchovný pracovník Samuel Jurkovič. Spomienkovú slávnosť k 170. výročiu založenia Slovenského národného divadla nitrianskeho pripravila obec na najbližšiu nedeľu - 28. augusta.
Účastníci osláv sa dozvedia mnoho zaujímavého z dejín prvého divadla. Pri tejto príležitosti sa okrem miestneho folklórneho súboru predstaví aj Divadelný spolok J. M. Hurbana z Hlbokého. Súčasťou osláv bude vernisáž výstavy Z histórie divadelníctva v Dome kultúry. Nebude chýbať ani jarmok ľudových remesiel a ďalšie sprievodné podujatia.
Anička Jurkovičová bola prvá
Divadlo spája so Sobotišťom aj ďalší významný medzník. Hlavnú ženskú rolu Aničky Dobrožilovej v Kotzebuovej fraške Starý vozka Petra III. v roku 1841 stvárnila dcéra Samuela Jurkoviča – Anička Jurkovičová. Dovtedy aj ženské úlohy hrávali muži. Prvá slovenská herečka, vtedy len 17-ročná, prispela k emancipácii slovenských žien.
Divadlo chápala ako prostriedok boja za slovenský národ. Ako prvá ochotnícka herečka musela bojovať i so spoločenskými predsudkami. Vďaka nej si postupne slovenské ochotnícke divadlo získalo čoraz viac ženských predstaviteliek. Neskôr sa stala manželkou Jozefa Miloslava Hurbana.
V manželstve sa narodilo deväť detí. Najznámejším je najstarší syn, básnik a spisovateľ Svetozár Hurban Vajanský, ktorý sa narodil v roku 1847. O rok neskôr prišla na svet dcéra Božena, matka básnika Vladimíra Roya.
Kultúrny život je bohatý
Nielen divadlom je Sobotište živé. Komisia kultúry pri Obecnom úrade aj tento rok usporiadala slávnostnú akadémiu ku Dňu matiek, kde sa mamičkám i babičkám prihovoril a poďakoval aj starosta obce Dušan Horňák. Nezabúdajú ani na najmenších obyvateľov Sobotišťa. V rámci Medzinárodného dňa detí sa tieto tešili z prezentácie hasičskej techniky, policajného zásahového vozidla, množstva hier a súťaží.
Na Retro párty sa zase zišli fanúšikovia hudby 70. rokov. Lokálpatriotizmus vštepujú aj nasledujúcim generáciám, čoho dôkazom bol kvíz Svetové, národné a regionálne dejiny obce Sobotište, ktorého sa v knižnici zúčastnili žiaci základnej školy.
Obec sa modernizuje
V minulom roku bola vykonaná rekonštrukcia a nadstavba budovy hasičskej zbrojnice, čím sa výrazne zlepšili materiálno – technické podmienky hasičského zboru. Zbrojnica spĺňa všetky kritériá na zaradenie do siete Hasičského a záchranného zboru. Pre Sobotište sú veľmi dôležité aj vodozádržné opatrenia.
„Naša obec sa prihlásila do Programu revitalizácie krajiny a integrovaného manažmentu povodí Slovenska. Bola vybraná medzi tie, ktorým v rámci prvého realizačného projektu poskytli finančné prostriedky na vybudovanie vodozádržných opatrení,“ hovorí starosta obce Dušan Horňák.
V súvislosti s touto skutočnosťou obec zamestnáva desať ľudí, ktorí boli dlhodobo nezamestnaní. Okrem toho zamestnáva päť ľudí z úradu práce v rámci protipovodňových opatrení. V Sobotišti boli najnovšie zrekonštruované sociálne zariadenia v materskej škole, čím bol odstránený ich havarijný stav.
V pláne je rekonštrukcia premostenia potoka Teplica v časti Hradište. „Od toho bude závisieť individuálna bytová výstavba, kde máme zámer vybudovať asi štyridsať bytov. Problém je však s prístupom ťažkej techniky, pretože most má nosnosť len tri a pol tony,“ vysvetlí starosta. Dodá, že obec momentálne pracuje na zabezpečení financií na projekt kanalizácie.
Habánsku zvonicu im môžu závidieť
Veľkou pýchou Sobotišťa je zachovaná časť habánskeho dvora. Obci sa podarilo zrekonštruovať unikátnu starú habánsku zvonicu aj s pôvodným hodinovým mechanizmom.
„Hodiny pôjdu na elektrinu, no zároveň, ak by mal niekto záujem vidieť prácu starého stroja, tento sa dá prepnúť a hodiny pôjdu ako kedysi,“ teší sa z dobre vykonanej práce starosta Sobotišťa Dušan Horňák.