STUPAVA. V súčasnosti je v dezolátnom stave, zachrániť sa ho pokúša občianske združenie Stupavský okrášľovací spolok. Ako pre agentúru SITA uviedla Erika Galanská zo Stupavského okrášľovacieho spolku, skleník si vyžaduje rozsiahlu rekonštrukciu.
Revitalizácia je potrebná aj v priľahlej záhrade a tzv. Malom parku. "Miesto je úplne zanedbané, zabudnuté svetom. Je v srdci Stupavy a má veľký potenciál byť príjemným, zmysluplným článkom komunitného života," povedala Galanská s tým, že revitalizácia je dlhodobým projektom a môže trvať aj 20 rokov.
Park aj záhradu v okolí skleníka chcú kompletne vyčistiť, plánujú tiež vysadiť stromy, kry a byliny, vybudovať chcú aj záhradné prvky.
Momentálne prebieha prvá fáza revitalizácie - čistenie skleníka, ktorý bol zarastený a zanedbaný. Pri prácach pomáhajú dobrovoľníci, raz mesačne sa ich na brigáde stretne od 20 do 50. Zatiaľ boli tri komunitné brigády, na ktorých sa zúčastnili brigádnici rôznych vekových kategórií - od detí až po dôchodcov.
Aktivisti budú v prvej fáze rekonštruovať aj zadnú stenu skleníka a kotolňu. Výsledkom projektu záchrany skleníka a parku by mala byť prírodná živá záhrada, vzniknúť by malo prírodné komunitné centrum rodinného typu.
Revitalizácia je podľa Galanskej dlhodobým projektom a opravy môžu trvať aj 20 rokov. "Ak by sa nám podarilo získať väčšie zdroje v rámci projektov, tak by sa dalo čas skrátiť. Je tam ozaj veľa práce a je potrebné veľa financií," dodala. Od nadácií sa im zatiaľ podarilo získať 9500 eur.
Ako dodala Galanská, skleník patrí Bratislavskému samosprávnemu kraju, plánovať opravy v ňom je teda zložité. "Momentálne rokujeme o prenájme skleníka a pozemku mestu Stupava, aby sme mohli v iniciatíve pokračovať," dodala Galanská.
Stupavský okrášľovací spolok chce priniesť do skleníka aj Malého parku život. V októbri v parku zorganizujú umelecký workshop Land and party. Osloviť by chceli najmä mladých ľudí, ktorí budú vytvárať prírodné umelecké dielka. Využívať budú prírodný materiál.