SKALICA. Veľkokapacitný stan vo Františkánskej záhrade pojal niekoľko sto fanúšikov vynikajúcej bluesovej hudby. Publikum nemalo vekové ohraničenie – bolo vidno prešedivelých a sympatických šesťdesiatnikov a sedemdesiatnikov, aj mamičky s batoľatami, ktoré mali v ústach cumlíky. Festival veľmi vtipne a pohotovo moderoval Ľuboš Beňa, vynikajúci hudobník, bluesman a organizátor v jednej osobe.
Hudobný festival otvorilo americko-anglicko-nemecké trio Crazy Hambones, ktoré je držiteľom ocenenia „Jazz & Blues Award 2009“ v Nemecku. Predstavili svoju Boogie-woogie show, v ktorej dominoval americký spevák a súčasne aj hráč na fúkaciu harmoniku Henry Hegen.
Crazy Hambones doviezli na pódium do Skalice čerstvý náklad vynikajúcej hudby v štýle klasického boogie-woogie. Trio v zložení sprievodná gitara, bicie, ústna harmonika a spev všetkých správne naladilo na začiatok festivalu.
Vladimír Mišík tradične nesklamal
Potom vystúpila na pódium legenda českého bigbítu Vladimír Mišík & ČDG, svoju časť koncertu zahájil známou skladbou Špejchar blues. Vladimír Mišík so svojou sprievodnou skupinou nesklamal a hlboko oslovil publikum predovšetkým vrúcnosťou svojho hudobného bluesového prejavu a tiež aj kvalitou svojich textov.
Po určitom uvoľnení, ktoré do publika vlial, sa diváci konečne dočkali exotického korenia večera. Stone Freeczech Experience je skupina vynikajúceho amerického speváka a gitaristu Dani Robinsona, ktorý upútal brilantným zvládnutím repertoáru skladieb Jimi Hendrixa a tak publiku sprostredkoval celkom verne atmosféru legendárnych Hendrixových koncertov z konca 60. rokov so všetkým, čo k tomu patrilo.
Napríklad hral chvíľu na gitaru zubami, alebo takým spôsobom, že gitaru držal za hlavou. Zvuk jeho kapely znel dokonale a priblížil sa takmer úplne k originálnemu zvuku koncertov skutočného Jimi Hendrixa. Americký hudobník Dani Robinson svojim výzorom a aj farbou hlasu veľmi pripomína Jimi Hendrixa, čo dodávalo jeho hudbe punc dokonalosti.
Na záver svojej časti vystúpenia potom pridal v rýchlom tempe zahraný známy hit Chucka Berryho Go Johnny go – a obecenstvo vo Františkánskej záhrade sa pomaly, ale iste začalo dostávať do záverečného varu.
Muzikanti roztancovali obecenstvo
Na záver na pódium nastúpilo výbušné šampanské z Francúzska v podobe rokenrolového tria Hot Chickens, ktoré právom patrí v súčasnosti k špičke rokenrolu minimálne v európskom meradle. Ich hudobný prejav sa štýlom prednesu inšpiruje samotným Elvisom Presleym.
Hot Chickens pravidelne účinkujú na pódiach po celej Európe a v Skalici hrali už po druhý raz . Bolo naozaj nemožné nezačať tancovať pri ich strhujúcej show. Bol to v podstate klasický rokenrol - trio hralo v zložení sprievodná gitara, basa, bicie a spev.
Spevák a basista v jednej osobe ničím nezaostával svojím spevom za legendárnym Elvisom Preslym. Udivoval obecenstvo rôznymi, takmer akrobatickými kúskami, kedy vyhadzoval do výšky robustnú basu a vzápätí ju chytil a bez problému pokračoval v hraní aj speve, prípadne hral na basu ležiac na chrbte na pódiu. Bola to show, aká ma byť, so všetkým, čo k tomu patrí, skrátka bluesové hody v Skalici.
Nadšené publikum sa spontánne roztancovalo pri pódiu v rytme rokenrolu, pri tejto hudbe bolo treba aj tancom umocniť radosť a jednoznačne pozitívny životný zážitok. Okolo polnoci spokojné publikum záverečným dlhodobým potleskom v podobe standing ovation odmenilo všetkých účinkujúcich, ktorí potom ešte pridali ako bonus navyše kolektívne jam-session, ktorého sa zúčastnil aj Ľuboš Beňa.
2. ročník medzinárodného letného open air festivalu Hudba v meste bol veľmi vydarený – v prvom rade vyšlo počasie, pretože prípadného dažďa sa báli všetci. K výbornému výslednému efektu prispelo vynikajúce ozvučenie a dobrá nálada v publiku. Boli pozvaní skutočne špičkoví hudobníci z celého sveta.
K absolútnemu úspechu podujatia prispel aj bezplatný vstup, takže hudobný festival bol otvorený pre všetky kategórie milovníkov kvalitnej bluesovej hudby.
Autor: JÁN RAK ml.