V niekoľkých obciach na Dolnom Záhorí by už v priebehu roka 2012 mohli mať vlastné zberné dvory určené na odovzdanie problémových zložiek komunálneho odpadu.
GAJARY. Obce v Združení obcí Enviropark Pomoravie sa usilujú o vlastné zberné dvory. Pomocou nich chcú riešiť situáciu s nebezpečným odpadom a zamedziť vzniku čiernych skládok.
Centrálny zberný dvor má byť v Závode
Obce Enviroparku Pomoravie získali v roku 2010 podporu vo výške 67 497 eur na spracovanie dokumentácie pre stavebné povolenie, ktoré sa týka vybudovania zberných dvorov odpadov. Dátum na predkladanie žiadostí o nenávratný finančný príspevok je 23. september 2011.
„Do tohto termínu musia byť všetky podklady nachystané a k danému dátumu podané. Kým celá žiadosť aj s prílohami prejde kontrolou a schvaľovacím procesom, môže to trvať aj niekoľko mesiacov. So samotnou realizáciou zberných dvorov sa môže teoreticky rátať v druhej polovici roka 2012,“ vysvetlila Zuzana Caunerová, koordinátorka Enviroparku Pomoravie.
Keby vybudovanie odpadových dvorov schválili, v každej obci združenia by sa zriadil malý zberný dvor vrátane vybavenia, informovala ďalej. Aktivita sa týka obcí Kostolište, Láb, Jakubov, Gajary, Malé Leváre, Veľké Leváre, Závod a Studienka.
„Centrálny zberný dvor by bol vybudovaný v Závode, kde by sa sústreďovali vyseparované komodity, jednými z nich aj PET fľaše, ktoré by prešli prvotným spracovaním, ako lisovaním a balíkovaním,“ povedala Zuzana Caunerová.
Chcú predchádzať čiernym skládkam
Zberné dvory budú slúžiť na zber problémových zložiek komunálneho odpadu takzvaným donáškovým systémom. Pôjde vyslovene o vyseparované zložky odpadu.
„Nepôjde o bežný domáci odpad, ide o problémové odpady, pre ktoré nie je v súčasnosti navrhnutý optimálny vhodný zber a možnosť odovzdať ich na určené miesto. Predstavujú ich najmä drobné stavebné odpady, veľkoobjemový odpad, vyradené chladničky, práčky a iné elektrospotrebiče, použité obaly - fľaše, znečistené obaly z motorových olejov, vedrá od farieb, igelity, textílie, opotrebované pneumatiky, autobatérie, monočlánky a iný odpad s obsahom škodlivých látok,“ spresnila koordinátorka.
Dodala, že do zberných dvorov bude možné odovzdať aj biologicky rozložiteľný odpad, akým je napríklad pokosená tráva, konáre a rôzny odpad zo záhrad. Takéto odpady zväčša končia na čiernych nelegálnych skládkach odpadov a predstavujú veľkú hrozbu a environmentálnu záťaž územia.
V konečnom dôsledku musí obec vynaložiť nemalé finančné prostriedky na odvoz a zneškodnenie, prípadne sanáciu územia čiernych skládok, zdôraznila Zuzana Caunerová.