Kliment Mitura, výtvarník, medailér, autor množstva pamätných a zberateľských mincí a medailí, člen Združenia medailérov Slovenska, rodák z Kopčian, ktorý žije a pracuje v Rožňave, víťazí na slovenskom „medailérskom nebi“.
KOPČANY. V súťaži Národnej banky Slovenska (NBS) na výtvarný návrh zlatej zberateľskej mince v nominálnej hodnote sto eur uspel medzi dvanástimi autormi rodák z Kopčian Kliment Mitura.
Témou mince bolo Svetové dedičstvo UNESCO – drevené chrámy v slovenskej časti karpatského oblúka. Súťaž vyhlásila NBS v júli 2009 a do finále sa dostalo štrnásť výtvarných návrhov. Tie komisia guvernéra NBS posudzovala vo februári minulého roka a Miturov návrh zaujal najmä zjednotenou perspektívou averzu a reverzu. Autor v súlade s podmienkami súťaže zobrazil na líci mince drevené chrámy troch kresťanských denominácií zapísané do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO.
Kostoly z Hervartova aj Hronseku
Na líci mince je v ľavej časti mincového poľa zobrazený rímskokatolícky Kostol sv. Františka z Assisi v Hervartove, v strede je umiestnená zvonica z areálu evanjelického artikulárneho kostola v Hronseku a v pravej časti je gréckokatolícky chrám sv. Mikuláša v Bodružali.
V spodnej časti mincového poľa je štátny znak Slovenskej republiky, pod ktorým je v opise názov štátu Slovensko. Letopočet 2010 je umiestnený pod kompozíciou chrámov vpravo.
Na rube mince je ústredným motívom neskorobarokový hlavný oltár z Kostola Všetkých svätých v Tvrdošíne. Pod ním je označenie nominálnej hodnoty 100 EURO. V spodnej časti mince je v opise nápis SVETOVÉ KULTÚRNE DEDIČSTVO • DREVENÉ CHRÁMY. Značka Mincovne Kremnica, MK, je umiestnená pri oltári vľavo a štylizované iniciálky mena a priezviska autora výtvarného návrhu Klimenta Mituru sú pri oltári vpravo. NBS predáva túto zlatú zberateľskú mincu od 1. decembra 2010.
Autor mnohých diel
Kliment Mitura vyhral aj v ďalších súťažiach. Je autorom návrhu dvadsať eurovej pamätnej mince či zberateľskej euromince v nominálnej hodnote desať eur vydanej pri príležitosti 100. výročia narodenia Jána Cikkera.
Kliment Mitura vytvoril aj veľa medailí, z ktorých najvýznamnejšie sú medaila profesora Kňazovického ako najvyššie vyznamenanie pre darcov krvi v roku 2006, medaila k 800. výročiu nedožitých narodenín sv. Alžbety, patrónky Košíc v roku 2007, medaila profesora Barnarda k 40.výročiu prvej transplantácie srdca na svete v roku 2007, medaila profesora Viliama Fischera k 10.výročiu prvej úspešnej transplantácie srdca na Slovensku v roku 2008,
Mitura tiež vyhotovil pamätnú dosku pri príležitosti 160. narodenín Pavla Dobšinského v roku2008 aplaketu k 50. výročiu vzniku Univerzity P.J.Šafárika v Košiciach v roku 2010.
Je tiež autorom pamätnej tabule, na ktorej je pápež Ján Pavol II. a ktorú odhalili v septembri 2004 na priečelí budovy Biskupského úradu v Rožňave z príležitosti návštevy Sv. Otca v Rožňave v roku 2003. Jeho dielom sú aj medaily, ktoré vyrobili pred návštevou pápeža. Okrem toho navrhol mince a plakety pri rôznych príležitostiach a s nejednou získal hodnotné ocenenia.
Kliment Mitura nezabudol ani na rodné Záhorie. Vytvoril medailu mesta Holíč pri príležitosti 800.výročia 1. písomnej zmienky o Holíči a pre rodné Kopčany vyhotovil reprezentačnú plaketu, kde sú zobrazené štyri najvzácnejšie obecné historické objekty: Kostol sv. Margity Antiochijskej, zvonica, žrebčinec Štít a Kostol sv. Štefana – kráľa.
Autor: VLADIMÍR GRIGAR