STUPAVA. Do projektu Stupavčania pre živý park je zapojená miestna komunita, od školákov až po dôchodcov. Všetky akcie spojené s revitalizáciou skleníka a parku sú uskutočňované na základe dobrovoľníctva. S myšlienkou prišiel Stupavský okrášľovací spolok.
Rozvíjajú aktívne občianstvo
V rámci aktivít pôjde konkrétne o vyčistenie historického skleníka, záhrady, vybudovanie záhradných prvkov a vysadenie stromov, krov a bylín. „Momentálne sa stále nachádzame v prvej fáze, kde ide o čistenie skleníka. Ten bol dlho zanedbaný a úplne zarastený. Podarilo sa nám vyčistiť ho od nežiaducej náletovej zelene a od skiel a odpadu. Len jedna časť, bývalá kotolňa, zatiaľ nie je dočistená napriek tomu, že sme už odtiaľ vynosili tri kontajnery odpadu,“ hovorí Erika Galanská zo Stupavského okrášľovacieho spolku.
Skleník je v dezolátnom stave. Aktivisti sa v prvej fáze budú venovať rekonštrukcii zadnej steny a kotolne. „Zatiaľ prebehli tri komunitné brigády, na ktorých sa zúčastnili brigádnici rôznych vekových kategórií - od detí až po dôchodcov. Jedna brigáda bola pre firemných dobrovoľníkov,“ informovala ďalej.
Pripomenula, že v auguste uskutočnia v Stupave denný tábor pre deti, kde sa tiež budú venovať téme záchrany skleníka a síce cez rozvoj aktívneho občianstva – rytierskou témou. Tábor ponesie názov Cesta do zázračnej krajiny.
Relax, vzdelávacie prvky aj workshopy
Vďaka podpore a darom miestnych firiem už vysadili prvé stromy, jedlé kry, bylinky a kvety. „Záhradnej téme sa budeme ešte veľa venovať, plánujeme tu vybudovať prírodnú živú záhradu ako súčasť celkovej koncepcie Prírodného komunitného centra, ktoré bude slúžiť deťom, mládeži aj dospelým. Bude to miesto pre relax, oáza pre inšpiráciu a nabratie síl, ale aj priestor s mnohými vzdelávacími prvkami,“ povedala ďalej Erika Galanská.
Na záchranu skleníka sa im podarilo získať prvé financie. „Veľmi dôležitá je spolupráca viacerých miestnych združeníami a kľúčové je budovanie partnerstva s miestnou samosprávou. Zatiaľ sa nám na poli rozvoja spolupráce darí a tešíme sa na ďalšie kroky a aktivity,“ hovorí ďalej Galanská.
Dodáva, že zaujímavá bude napríklad Land art party, v rámci ktorej chcú osloviť najmä mládežníkov. Pôjde o umelecký workshop, kedy sa priamo v areáli takzvaného Malého parku, kde sa revitalizácia uskutočňuje, budú vytvárať prírodné umelecké dielka s využitím miestneho materiálu , ktorý ponúka samotná príroda. Zrealizujú ho v októbri.