SKALICA. HOLÍČ . Väčšie teplotné rozdiely znáša ľudský organizmus veľmi zle. Počet ochorení na angínu stúpol.
Deti do troch mesiacov bez klimatizácie
Svoj podiel na ochoreniach môže mať v tomto období aj klimatizácia. Takzvaná angína z klimatizácie sa vyskytne spravidla vtedy, keď rozdiely teplôt medzi klimatizovaným priestorom a vonkajším prostredím prekročia päť až sedem stupňov Celzia. Klimatizácia môže byť aj príčinou najrozličnejších nádch, ktoré môžu človeka potrápiť na dlhší čas.
„V tomto období skoro vždy zaznamenávame zvýšený výskyt ochorení na angínu. V horúcom počasí je imunita značne oslabená. Teoreticky môže byť príčinou angín aj klimatizácia. Domnievam sa však, že pravidelné čistenie filtra toto riziko dokáže znížiť,“ hovorí Anna Palkovičová, všeobecný lekár pre deti a dorast v Holíči. Rezolútne stop klimatizácii však platí v prípade detí do troch mesiacov. „Pokiaľ ide o úplne maličké deti, klimatizácia sa absolútne neodporúča. Pre ich organizmus je zmena teplôt veľkým šokom. Rozdiel medzi klimatizovaným a vonkajším prostredím nesmie byť v tomto prípade vyšší ako dva stupne Celzia, čiže takmer žiadny,“ zdôrazní lekárka.
Nemoc neobchádza ani dospelých
Aj v prípade dospelých bolo zaznamenaných viac ochorení na angínu. „ S konkrétnym prípadom angíny z klimatizácie zatiaľ neprišiel nikto, no výrazne sa zvýšil počet chorých na hnisavú angínu. Tento fakt priamo s klimatizáciou nesúvisí, ide o dôsledok veľkých horúčav, kedy sa bacilom lepšie darí a rýchlejšie sa rozmnožujú,“ hovorí Mária Balážová, praktický lekár pre dospelých v Skalici. Dodá však, že ochorenie v dôsledku neprimeranej klimatizácie nevylučuje.
„V aute klimatizáciu pokiaľ možno nepúšťam, pretože vtedy pociťujem, že mám suchšiu sliznicu, začínam kýchať. Klímu v miestnosti znášam lepšie,“ doloží. Podobné pocity popísalo viacero respondentov.
Klíma môže spôsobiť blokádu chrbtice
V tejto sezóne vzhľadom na miernejší priebeh leta zatiaľ nezaznamenali nadmerný výskyt „chorôb z klimatizácie“ ani v ambulancii Jána Raka, všeobecného lekára pre dospelých v Holíči. „Vplyv klimatizácie na naše zdravie sa však nevyplatí podceňovať. Každoročne v horúcich letných mesiacoch na svojej ambulancii pomerne často vyšetrujem pacientov s angínou, alebo zápalom hlasiviek či zápalom priedušiek, ktorí majú za sebou viachodinový let v lietadle, prípadne dlhšiu jazdu v aute, kde boli vystavení účinkom klimatizácie. Alergici a astmatici sú v tomto smere zraniteľnejší a deti sú citlivejšie ako dospelí,“ hovorí.
Dodá, že výnimkou nie sú ani prípady, kedy prúd chladného vzduchu v klimatizovaných pracovných halách podnikov spôsobí pacientovi bolestivú blokádu chrbtice.
„Klimatizácia nesmie fúkať priamo na človeka, pri pobyte v klimatizovanom prostredí je dôležité dôsledne dodržiavanie pitného režimu, hovorí ďalej Ján Rak, „podľa hygienikov by nemala byť pustená denne viac ako štyri hodiny, u detí len dve hodiny. V klimatizovaných miestnostiach by sa malo dvakrát denne vetrať. V aute je odporúčaná doba použitia 10 až 15 minút za hodinu. Pri podráždení očí prúdom vzduchu z klimatizácie počas šoférovania je vhodné použiť očné kvapky.“