SENICA. Oba dravce dostali i mená, mladá haja bola pomenovaná Hanka a mladý orol Dano. Pomocou rádiovej telemetrie bude sledovaný ich pohyb po území.
"Identifikácia plodín na loviskách a následná aplikácia zistených poznatkov do poľnohospodárskej praxe je kľúčová pre ochranu orlov a iných dravcov. Údaje získané sledovaním pohybu týchto jedincov nám pomôžu porozumieť životným potrebám týchto druhov, predovšetkým nárokom na biotop, čo bude využité pri ochrane druhu v európskej sieti chránených území Natura 2000," vysvetlil Vladimír Nemček z Ochrany dravcov na Slovensku.
Haja Hanka i orol Dano budú sledovaní po dobu jedného roku. Potom prestane vysielačka vysielať signál a po určitom čase sama odpadne.
Na Záhorí je momentálne známy jeden hniezdiaci pár orla kráľovského a osem párov haje červenej. Mladé orly i haje ostávajú v blízkosti hniezda niekoľko týždňov až mesiacov.
Neskôr sa osamostatňujú a opúšťajú teritórium rodičov. Potulujú sa po krajine, pričom sa určitý čas zdržujú na miestach s dostatkom potravy. Na vhodných lokalitách vytvárajú často zoskupenia s inými jedincami svojho druhu či inými druhmi. Práve na týchto územiach sú ohrozené nelegálnym odstrelom a otrávením spôsobeným vykladaním otrávených návnad, upozorňujú ornitológovia.
Cieľom projektu je ochrana dravcov, sov a bocianov na Záhorí. Projekt je realizovaný organizáciou Ochrana dravcov na Slovensku v spolupráci so správou CHKO Záhorie na slovenskej strane a mimovládnymi organizáciami BirdLife Österreich a AURING na rakúskej strane.
Rozvinutie spolupráce na medzinárodnej úrovni je podľa ornitológov dôležitým krokom pre účinnú ochranu dravcov a sov v prihraničných oblastiach. Projekt je podporený EÚ prostredníctvom Európskeho fondu regionálneho rozvoja.