Deti Rómov chodili do školy, až kým sa susedský spor neobjavil v televízii. Odvtedy sa boja.
MALACKY. Na Družstevnej ulici v Malackách sa takmer každý deň pre susedský spor striedajú politici s televíznymi štábmi a úradníkmi už viac ako pol roka.
Hovorí sa o nich v parlamente, novinári pátrajú v minulosti rodín, ktoré sa do mesta na Záhorí prisťahovali v roku 2008.
To všetko pre dom, v ktorom bývalo 36 ľudí, prevažne Rómov - ich latrínu už pozná z televízie celé Slovensko, jej obyvatelia sú zasa alergickí na novinárov.
Aká je spolupráca s obyvateľmi z tohto domu, vedia okrem ich suseda Oskara Dobrovodského, ktorý upozornil, že život v ich susedstve je neznesiteľný, úradníčky na mestskom úrade.
Skládky postupne miznú
Poriadok sa za posledné obdobie zlepšil, hovoria. Skládky z ich pozemku po upozorneniach miznú. Lepšiu bezpečnosť spôsobili aj kamery na ulici, dodáva Dobrovodský.
Malacký poslanec a aktivista Juraj Říha hovorí, že „ak chceme členov rodiny naučiť, aby pracovali, musia cítiť tlak a musia sami prísť“. Obyvatelia domu to vidia s tlakom naopak - sťažujú sa, že sú v médiách a prepúšťajú ich preto z práce. Odsťahovali by sa, ale niet kam.
Mesto Rómom sprostredkúva len prídavky na deti, hotovosť dostávajú len výnimočne. Dávky im vyplácajú v nákupných poukážkach, s alkoholom problémy nemajú.
„Pravidelne tam robíme návštevy a kontrolujeme, či deti chodia do školy, či je poriadok, či majú navarené. Vtedy nie sú incidenty,“ opisuje na mestskom úrade Alena Kmecová, zodpovedná za sociálne veci. Rómovia sa jej sťažujú, že sa boja a deti preto nepúšťajú do školy.
„So záškoláctvom sme doteraz nemali taký problém, zväčšil sa až po medializácii sporov,“ potvrdzuje Kmecová. Deti chýbali v škole aj predtým, problém sa teraz výrazne zhoršil. V apríli z rodín pracovala väčšina dospelých. „Vedia o svojich povinnostiach, spravia aj poriadok, ale o dva dni je to zase také isté.“
Problém nepovažuje za rómsku otázku, je tam len príliš veľa ľudí na jednom mieste. Rodina vlastní len 46 metrov pozemku, ďalšie stovky, ktoré zabrali, im nepatria. „Sú rodiny, ktoré sú agresívnejšie a sú aj Nerómovia,“ hovorí Kmecová.
V auguste sa má búrať
Tlak pokračuje, v auguste sa má búrať jeden z domov, v ktorom bývajú. Je to čierna stavba.
„Komunikácia s nimi bola konštruktívna, rodiny sa zaujímali o riešenie situácie a vyjadrili snahu riešiť ju,“ povedala Iveta Duchoňová z Úradu splnomocnenca vlády pre rómske komunity.
Štefan Šarkőzy, ktorý sa postu koordinátora pre túto rodinu vzdal, sa k situácii vyjadrovať nechce.
Malackých aktivistov nahnevalo jeho vyjadrenie, že konflikty v poslednom čase vyvoláva Dobrovodský. Na internete sú nahrávky, na ktorých naňho Rómovia útočia.
Šarkőzymu dôverovali, pre jeho odvolanie sú na aktivistov nahnevaní. Aj preto nechcú dať deti do mobilnej škôlky, ktorú pristavil aktivista Alojz Hlina. Dve opatrovateľky tam boli včera zbytočne.
Říha bol proti Šarkőzyho nápadu rozdeliť ľudí z problémového domu do štyroch rôznych. Nápadov čo robiť, má viac. Rómom nechce nič darovať. Jedným je prenájom pozemku, kde by mohli bývať v kontajnerových domoch.