Po opatreniach Daniela Lipšica sa situácia mierne zlepšila,“ hovorí Oskar Dobrovodský, ktorý vyše dvoch rokov žije v susedstve niekoľkopočetnej rodiny neprispôsobivých občanov.
MALACKY. Problém pokojnej ulice na konci Malaciek sa začal na prelome rokov 2008 a 2009, kedy sa sem nasťahovala rodina s vyše tridsiatimi členmi. Nastali útrapy a narušené susedské vzťahy spojené s pálením a zhromažďovaním odpadu, vyhrážkami, šírením potkanov.
Dotknutú rodinu Dobrovodských, ktorá žije v priamom susedstve neprispôsobivej rodiny, podporuje v rámci kampane aj známa sociálna sieť.
Dobrovodský poďakoval Lipšicovi
S problémom sa vo februári prišiel bližšie oboznámiť minister vnútra Daniel Lipšic. „Čo som zistil bolo zúfalstvo. Okamžite som prisľúbil pomoc a navrhol spolu s policajným zborom konkrétne opatrenia, ktoré sme postupom času rozširovali,“ píše vo svojom najnovšom príspevku na blog.sme.sk zo dňa 7.júla.
Ako ďalej uvádza, okamžite prisľúbil pomoc a navrhol spolu s policajným zborom konkrétne opatrenia. Minister vnútra zároveň konštatuje, že viaceré články a reportáže, ktoré prinášajú médiá, v ňom vzbudzujú dojem, že sa nič nezmenilo a snaha zmeniť veci k lepšiemu bola zbytočná.
„Koncom minulého týždňa mi prišiel mail od Oskara Dobrovodského. Najprv som sa obával, že sa v ňom dočítam, ako sa nič nezmenilo. Na moje prekvapenie to bolo presne naopak. Oskar Dobrovodský, priamy sused neprispôsobivej „rodiny" píše, že sa situácia zlepšila,“ uvádza Lipšic.
Oskar Dobrovodský potvrdil, že ministrovi vnútra ďakovný list poslal, pretože ho považuje za jediného politika, ktorý bol ochotný riešiť jeho niekoľkoročný problém. „Je to o niečo lepšie než v minulosti. Už napríklad nehádžu po mne kamene, tehly, nevyrevujú mi pod oknom, aby som nemohol spať, keď prídem ráno z nočnej. Ja chodím do práce a platím dane, z ktorých žijú aj oni, a koľkokrát som sa nemohol ani vyspať,“ hovorí.
Daniel Lipšic podľa neho urobil všetko, čo zo svojej pozície urobiť mohol. „On je minister vnútra, nemohol riešiť problémy, ktoré spadajú do kompetencie ministerstva životného prostredia. Nemohol ani prikázať stavebnému úradu, aby odstránil čierne stavby,“ vysvetľuje Dobrovodský.
Neprispôsobivých odmietlo vlastné etnikum
"Najnovšie Krajský stavebný úrad vydal rozhodnutie vo veci odstránenia čiernej stavby na Družstevnej ulici. Vo svojom výroku zmenil lehotu na odstránenie šesťdesiat dní a potvrdil tak rozhodnutie stavebného úradu v Malackách o odstránení tejto stavby.
Voči rozhodnutiu sa už nemožno odvolať a bude doručené účastníkom konania. Na Družstevnej ulici tak príde k odstráneniu druhej z troch čiernych stavieb, čím zostane obývaná posledná čierna stavba, ktorá sa nachádza na spoločnom dvore," informovala stránka lpm.sk.
„Tretiu čiernu stavbu mali zbúrať vo štvrtok , pretože tak sa rozhodli väčšinoví spoluvlastníci spoločného dvora. Išlo o mimosúdnu dohodu. No Rómovia ju odmietli opustiť, takže vec musí riešiť súd,“ hovorí Oskar Dobrovodský. Dodá, že vo štvrtok v súvislosti s plánovaným zbúraním čiernej stavby navštívil Malacky Štefan Šarkőzy z Úradu splnomocnenca vlády Slovenskej republiky pre rómske komunity.
„Chcel by neprispôsobivých Rómov vysťahovať, ale niet kde. Žiadna dedina v okolí ich nechce prijať. Na Hlbokej ulici v Malackách ich odmietli samotní Rómovia, takže tu skutočne nejde o rasistický problém, ale o veľmi neprispôsobivých ľudí, ktorých odmietli ľudia z vlastného etnika,“ vysvetľuje Dobrovodský. Podotkne, že za celý čas do Malaciek neprišiel nikto z organizácie Ľudia proti rasizmu a podobných inštitúcií.
„Myslím, že keď zbúrajú prednú čiernu stavbu, budú im asi hľadať náhradné ubytovanie, no keď sem prišli z Gajár, tak spolu bývali v tom jednom domčeku o rozlohe 47m2. Vyhrážajú sa mi, vraj keď sa budú musieť všetci vrátiť k otcovi do tohto priestoru, zničia našu rodinu,“ hovorí ďalej. Vo štvrtok tiež prišiel exekučný príkaz, ktorý neprispôsobivej rodine nariaďuje vyriešiť si odtok odpadu. „Vodu z práčky či močovku vypúšťajú doteraz priamo do pôdy.“
Kampaň na sociálnej sieti
Rodinu Dobrovodských podporuje aj známa sociálna sieť, kde bola vytvorená stránka so stanovenými pravidlami. Tie prispievateľom nariaďujú, aby nepoužívali invektíva a vulgarizmy, neosočovali, neporušovali zákony a predpisy a pridávali len to, čo priamo súvisí s kampaňou a je osožné aj pre druhých. „Denne mi chodia maily, ľudia mi vyjadrujú podporu, fandia mi, len aby som vydržal. Je to pre mňa obrovská psychická podpora,“ hovorí Oskar Dobrovodský.
Niektorí mu odporúčajú, aby problém riešil „cez Európu“. On však stále verí, že sa situácia vyrieši doma: „Na niektorý z európskych súdov sa môžem obrátiť až po absolvovaní slovenských súdov. Žaloby som podal ohľadom ničenia nášho domu - posprejovania a následného vydlabávania nápisov na fasádu, ničenia novopostaveného murovaného plotu a podobne. Keďže zodpovedné úrady v našom meste ma ignorovali, nádej vkladám do rozhodnutia súdov.“