Skateboarding: Záhoráci sú nadšení z extrémneho športu

Skateboarding sa vyvinul zo surfingu. Morské vlny na cestách nie sú, takže nová éra a nová zábava na seba nenechali dlho čakať.

Skatepark v Skalici. Je konštruovaný tak, aby spĺňal podmienky pre organizovanie medzinárodných súťaží.Skatepark v Skalici. Je konštruovaný tak, aby spĺňal podmienky pre organizovanie medzinárodných súťaží. (Zdroj: BOARDLIFE/KRISTIAN)

Postupne sa z neho stal najpopulárnejší extrémny šport na svete. Tento fakt podnecuje budovanie skateparkov aj u nás.

SKALICA. V Skalici minulý mesiac oficiálne otvorili zatiaľ posledný skatepark v rámci Záhoria. Mladý talentovaný skater René Fišer oň usiloval niekoľko rokov. „Ako prvý podal podnet na jeho vybudovanie a dovtedy sa nevzdal, kým mu ho mesto neodobrilo. V tej dobe som na skate začala jazdiť aj ja,“ spomína na začiatky budovania skateparku Gabriela Mackaničová, predsedníčka občianskeho združenia Klubu extrémnych športov (KES) Skalica.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

K finálnym návrhom skalického skateparku dopomohla Renému vďaka svojím kontaktom vo svete snowboardingu. Na príprave projektu sa podieľali aj ďalší členovia skalickej skate-komunity a predstavitelia miestnej samosprávy.

Skaličania odštartovali parádnou exhibíciou

Výstavba areálu bola financovaná z vlastných zdrojov mesta Skalica prostredníctvom spoločnosti Správa mestského majetku. Keďže na bývalom parkovisku nebolo potrebné pripravovať asfaltovú plochu pod prekážky, vyšla zhruba na päťdesiat tisíc Eur.

Skatepark sa rozprestiera na ploche asi osemsto metrov štvorcových. Stavala ho pražská firma Mystic Construction, ktorá patrí medzi najlepšie spoločnosti zamerané na výstavbu skateparkov. Konštruovaný je tak, aby spĺňal všetky podmienky aj pre organizovanie medzinárodných súťaží. Využívať ho budú môcť okrem skejterov aj skalickí bajkeri.

SkryťVypnúť reklamu

„Náš park sa budoval počas zimy, na jar už sme ho otvorili. Veľká vďaka patrí nášmu mestu,“ hovorí Gabriela. Oficiálna „otváračka“ sa uskutočnila 21. mája za podpory Boardlife magazínu, Monster Energy Drinku a mnoho ďalších partnerov. Do Skalice zavítalo vyše sto jazdcov z celého Slovenska, zameraných nielen na skateboarding, ale tiež bmx, rolling či kolobežky. Predviedli sa v parádnej exhibícii.

Poriadok strážia samotní skateri

„Skatepark prevádzkujeme na báze športového ihriska, keďže extrémne športy ako je skateboarding, bmx, rolling alebo kolobežky sú v ostatných krajinách silno podporované, predovšetkým v Spojených štátoch amerických,“ vysvetľuje nadšená skaterka, ktorá založila občianske združenie KES spolu s René Fišerom.

Každý, kto bude chcieť priestor skateparku využívať, bude môcť do združenia vstúpiť. Areál má takto osoby zodpovedné nielen za jeho technický stav a bezpečnosť, ale hlavne za prevádzkovú dobu, ktorá je postavená tak, aby neovplyvňovala život v okolí. Skatepark je otvorený denne.

SkryťVypnúť reklamu

„Park sa snažím budovať správnym smerom. Preto je tam prísny zákaz pitia alkoholu a platí v ňom mnoho ďalších pravidiel, ktoré sú záväzné pre každého. Chceme všetkým dokázať, že i tieto športy patria medzi ostatné, ako napríklad basketbal či iné. Preto už teraz plánujeme rôzne súťaže a projekty,“ vysvetľuje mladučká predsedníčka občianskeho združenia. Spolu so svojimi kolegami sa vlastnou činnosťou snažia odstrániť predsudky a nepriaznivé názory, ktoré neraz o skateroch v spoločnosti panujú.

Pre nadšencov otvoria školu

Obrovskú BMX akciu – Monster BMX Contest - plánujú na 16. júl, kedy budú počas celého dňa skúsení jazdci zo Slovenskej aj Českej republiky predvádzať svoje zručnosti na bmx. V rámci tohto podujatia prebehne aj exhibícia kolobežiek a korčúľ. Už teraz svoju účasť potvrdilo vyše sedemdesiat jazdcov. „Budeme radi ak príde akciu podporiť čo najviac ľudí. Tým možno prilákame aj ďalších záujemcov o tento šport,“ nádeja sa Gabriela.

Skateboardu sa nikto nemusí obávať, ani ten, kto na ňom nikdy nestál. Napokon tým, ktorí by sa chceli naučiť jazdiť na „doske s kolieskami“, ponúka KES Skalica skvelú príležitosť. „Na mesiac august a september pripravujem SKATE a BMX školu, kde sa môžu prihlásiť úplní začiatočníci, ale i tí pokročilejší. Budú mať tak jedinečnú možnosť naučiť sa rôzne triky od profíkov,“ hovorí mladá žena, ktorá sa ale osobne venuje skôr snowboardingu.

„Je pre mňa všetkým,“ vyznáva sa k tejto činnosti, „na kopcoch sa snažím tráviť čo najviac voľného času. Vďaka tomuto športu som mala možnosť zoznámiť sa aj s jazdcami, ktorí jazdia na skate či bmx a tým nahliadnuť tiež do ich sveta.“

Momentálne pôsobí v Skalici a stará sa o park spolu s tunajšími skatermi, aby bol využívaný správne. „Náš park chceme posúvať neustále dopredu. Organizujeme rôzne súťaže, projekty pre mládež. Niet pochýb, že aj mňa skateboarding a bmx silno ovplyvnili. Keď nie som niekde na horách, rada jazdím s chlapcami v parku,“ doloží. A nie je jediná. Skalický skatepark si obľúbilo kopec jazdcov a už teraz sa tam nakrúcali rôzne edity od pro-riders.

Holíčania majú DIRTY PARK

Ani v susednom Holíči sa mladí ľudia a nadšenci pre extrémne športy nenechali zahanbiť. Chopili sa práce a pustili sa do vybudovania svojho parku sami. Postavili si skoky z hliny pre bicykle bmx a mtb.

„Prvý rok sme pracovali na tom, aby sme dostali povolenie k vybudovaniu, potom sa vyhradený pozemok čistil a navážala sa hlina. Asi rok a pol sa všetko ručne stavalo, pribudlo pár ľudí a išlo to,“ píše na stránke skateshopteam.cz Marek Beneš. Ako ďalej uvádza, park potom prihlásil do digeru, kde ich vybrali.

„Prišli ľudia, našu ručnú prácu napol zbúrali a postavili to, čo je tam teraz,“ hovorí ďalej. Mesto pred časom predalo niektoré stromy, ktoré stáli v areáli parku, a pri ich výrube ho poškodili. „To by ani tak nevadilo, ale pokazilo nám to chládok, ktorý tu bol v lete. No na druhú stranu máme dvakrát tak veľkú plochu, kde plánujeme znova navážať hlinu. Záleží však na tom, ako sa k tomu postavia lokáli a ľudia, ktorí tam jazdia, aby to nezostalo len na pár jedincoch,“ uzatvára Marek Beneš.

"Napíšte, že Holíč a Skalica majú najlepšie parky na Slovensku," hovorí Jakub, jeden z ich pravidelných návštevníkov. Dodá, že Hornému Záhoriu je naozaj čo závidieť, lebo na Slovensku extrémne športy zatiaľ nenachádzajú dostatok podpory.

Aj v Senici sa nachádza skatepark. Zrekonštruovaný bol v roku 2010 z "vlastnej kapsy" lokála Vlada Závodného a je umiestnený v budove jedálne bývalých kasární mesta Senica. Ide o skatepark pod strechou - indoor.

Držia päste aj Malačanom

Zástupca Asociácie skateboardingu Slovenskej republiky Lukáš Zápražný prezentoval svoj návrh na výstavbu skateparku v meste vo februári tohto roku. V marci vyslovila podporu projektu Komisia pre územný rozvoj, dopravu a životné prostredie, ktorá odporučila poslancom mestského zastupiteľstva zaradiť výstavbu skateparku medzi priority mesta.

Títo materiál na aprílovom zasadnutí neprijali a odložili. Na podujatí Prvomájové Malacky prebehla petícia za výstavbu skateparku. Podpísalo ju 709 obyvateľov Malaciek, okolitých obcí, ale aj Bratislavy a Senice. Cieľom akcie nebolo len získať podporu pre projekt, ale aj informovať verejnosť o prospešnosti skateparku.

Najnovšie poslanci na zasadnutí mestského zastupiteľstva schválili prvú fázu výstavby, kedy by sa malo vybudovať základné skateboardové ihrisko za približne 50-tisíc eur. Druhú a tretiu fázu výstavby na prídavné zariadenia ihriska zatiaľ neschválili. Vybudovanie skateparku by celkovo malo stáť 100-tisíc eur. Všetko bude závisieť od toho, či sa Malackám podarí získať financie na projekt z eurofondov.

Možné obdobie výstavby ešte nie je známe. O lokalite, kde by mohol skatepark stáť, sa tiež ešte rozhoduje. Skateri držia Malačanom päste, aby bola výstavba ich parku zrealizovaná až do konca čo nasjkôr. Z Malaciek pochádza jeden z najlepších jazdcov Marek Zápražný.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Záhorie

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 16 995
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 845
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 6 193
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 435
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 4 070
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 632
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 213
  8. Maratónska kampaň, ktorú nebudeme vidieť, ale budeme o nej počuť 1 830
  1. Martin Šuraba: O chlapcovi, ktorý stratil zápalky XX
  2. Radoslav Záhumenský: Vodná nádrž na Kysuciach ukrýva príbeh dvoch zatopených obcí. Poznáte jej pravú tvár?
  3. Zuzana Pelaez: O šialenej slovenskej Veľkej noci a o tých zahraničných, nepornografických.
  4. Milan Srnka: „Škaredý Ovečkin“, legenda kolaborujúca s vojnovým zločincom
  5. Emil Sútor : Čo je sójový lecitín a prečo ho nájdete v čokoláde?
  6. Anton Lisinovič: Recenzia: Setkání se smrtí (kniha)
  7. Martin Eštočák: Zdražie parkovanie v Prešove o 100 %? Návrh, ktorý zatiaľ neprešiel, no občania by mali byť v strehu
  8. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 027
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 73 008
  3. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 43 064
  4. Rado Surovka: Raši dostal padáka 38 370
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 22 043
  6. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 118
  7. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 18 306
  8. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 586
  1. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  2. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  5. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  6. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  7. Tupou Ceruzou: Medvede
  8. Tupou Ceruzou: Mr. Business
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Záhorie - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Záhorie

Bazilika Sedembolestnej Panny Márie v Šaštíne každoročne privíta tisícky pútnikov.

Štyridsaťkilometrovú trasu zvládli v priemere za 11 hodín.


TASR

Predbežnú škodu odhadli na sumu 3500 eur.


TASR
Philip Azango bude chýbať Spartaku do konca sezóny.

Auty budú pomáhať ľuďom s autizmom.


Hasičské autá v kontajneroch prevážajú usmrtené zvieratá.

Prevoz by mal trvať do stredy.


77
  1. Martin Šuraba: O chlapcovi, ktorý stratil zápalky XX
  2. Radoslav Záhumenský: Vodná nádrž na Kysuciach ukrýva príbeh dvoch zatopených obcí. Poznáte jej pravú tvár?
  3. Zuzana Pelaez: O šialenej slovenskej Veľkej noci a o tých zahraničných, nepornografických.
  4. Milan Srnka: „Škaredý Ovečkin“, legenda kolaborujúca s vojnovým zločincom
  5. Emil Sútor : Čo je sójový lecitín a prečo ho nájdete v čokoláde?
  6. Anton Lisinovič: Recenzia: Setkání se smrtí (kniha)
  7. Martin Eštočák: Zdražie parkovanie v Prešove o 100 %? Návrh, ktorý zatiaľ neprešiel, no občania by mali byť v strehu
  8. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 027
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 73 008
  3. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 43 064
  4. Rado Surovka: Raši dostal padáka 38 370
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 22 043
  6. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 118
  7. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 18 306
  8. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 586
  1. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  2. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  5. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  6. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  7. Tupou Ceruzou: Medvede
  8. Tupou Ceruzou: Mr. Business

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu