PLAVECKÝ ŠTVRTOK. Riešením bezpečnostnej situácie v Plaveckom Štvrtku na Záhorí sa dnes zaoberali na poslaneckom prieskume poslanec Národnej rady SR Martin Glváč, členovia bratislavského regionálneho parlamentu Branislav Záhradník a Iveta Hanulíková. Zaujímali sa najmä o vzťahy súvisiace so spolunažívaním občanov s ťažšie prispôsobivými obyvateľmi miestnej rómskej osady.
Ako uviedol starosta Ivan Slezák, obec zrejme nemusí riešiť rómsku otázku, keďže pri nedávnom sčítaní ľudu sa ani jeden obyvateľ obce neprihlásil k rómskej národnosti. Pritom však podiel Rómov na približne 2300 obyvateľoch odhaduje na 30 percent. O to naliehavejšie však žiadal členov poslaneckého prieskumu o vyriešenie nelegálnych stavieb na území osady. "Sú to čierne stavby, ktoré sa nachádzajú vo štvrtom pásme ochrany prírody a navyše pod zastavanými pozemkami vedie vysokotlakové plynové potrubie. V ostatnom čase z 20 nahlásených požiarov v katastri obce až 17 vzniklo v rómskej osade. Hrozí tu reálne nebezpečenstvo výbuchu plynu, ktorý by s najväčšou pravdepodobnosťou zrovnal so zemou nielen osadu, ale aj časť legálne zastavanej obce. Pravidelne k nám chodia návštevy na najvyššej štátnej i politickej úrovni. Každý nám prisľúbi pomoc, no prakticky sa nič nedeje," povedal Slezák.
Okrem problému čiernych stavieb v obci sa množia priestupky voči vzájomnému spolunažívaniu, výtržnosti a drobné krádeže. "Do miestnej základnej školy už chodia len rómske deti z osady, ostatní obyvatelia ich z obavy pred šikanovaním radšej vozia do okresného mesta Malacky, do Zohora alebo Lábu," dodal starosta. Na pozemkoch v osade sa kopia odpadky, ktoré musí obec odvážať a platiť zo svojho rozpočtu. Obyvatelia osady neplatia ani za dodávky pitnej vody, čo sa tiež uhrádza z obecného rozpočtu. "Požiadali sme stavebný úrad o povolenie na odstránenie nelegálnych stavieb, avšak pre medzery v stavebnom zákone prokuratúra nesúhlasila s ich odstránením," doplnil Slezák.
Martin Glváč vyslovil počudovanie nad situáciou v obci a neriešením jej dlhoročných problémov. Prisľúbil starostovi a členom obecného zastupiteľstva bezplatnú právnu pomoc pri riešení námietky voči rozhodnutiu prokuratúry. To predstavitelia obce privítali, lebo ide o finančne náročnú analýzu, na ktorú obec nemá peniaze a situácia je už taká, že by sa musela zadlžiť.
Členovia poslaneckého prieskumu sa potom vybrali aj do susedných Malaciek, kde obdobný problém s čiernymi stavbami a menej prispôsobivými rómskymi rodinami majú obyvatelia na Družstevnej ulici. Svoj prieskum ukončili v bratislavskej mestskej časti Devínska Nová Ves, kde sa zaujímali o riešenie zvýšených bezpečnostných opatrení v súvislosti s masovou vraždou členov rómskej rodiny.