SENICA. SKALICA. Témou ostatných dní je, či tohtoročné sčítanie obyvateľov a bytov je alebo nie je anonymné. A taktiež, či je vôbec potrebné.
V Bratislave sa zas vyskytol problém s desiatkami sčítacích komisárov, ktorí odstúpili. Pozreli sme sa na to, aká je situácia v mestách na Záhorí.
Obyvatelia: Zásah do súkromia
V Skalici viacerí ľudia pripomenuli skutočnosť, že v roku 2001 prebehlo sčítanie jednoduchšie a všetko bolo v poriadku. Identifikátory zväčša prilepiť nechcú. Spoliehajú sa na fakt, že sčítací zákon neuvádza žiadnu sankciu za jeho nenalepenie. Obávajú sa úniku informácií a spôsob sčítania považujú za zásah do súkromia.
„Načo sú na úradoch matriky?“ odvolávala sa pani Anna s tým, že tam majú všetkých sčítaných. Starších ľudí sčítanie podľa nej zaťažuje. Na políčka, ktoré treba vyplniť, dobre nevidia, internet neovládajú. Sčítanie negatívne vníma aj štyridsaťštyriročný Peter.
„Mám z toho rozporuplné pocity, najmä po diskusiách, ktoré sa týkajú identifikátorov, a výhradách zo strany Úradu na ochranu osobných údajov. Identifikátor rozhodne nemienim nalepiť. Keď v tom nemajú jasno štátne inštitúcie, ako sa má v tom vyznať občan?“ pýta sa.
Tvrdenia, že identifikátor slúži na to, aby sa zabránilo duplicite a občan nebol sčítaný dvakrát, nie sú podľa neho namieste. „Prečo by som mal byť sčítaný dvakrát? Veď dostanem len jeden hárok , ten vyplním a vrátim, tak na čo to je,“ dodáva.
Otázky vyrážali dych
Niektorí oslovení už hárky naopak odovzdali. „Áno, už som sčítaná. Čítala som rôzne názory, diskusie, mne je to v podstate jedno. Nič som neukradla, dane a všetko ostatné riadne platím, nech si o mne vedia. Ale niektoré otázky mi skutočne vyrážali dych,“ povedala štyridsaťročná matka dvoch detí.
Lucia zo Senice nám vraví, že zaujímavé boli niektoré otázky o bývaní. „Najmä otázky ohľadne rekonštrukcie domu. My rekonštruujeme na dome každý rok niečo, tak to im tam mám všetko vypísať?“ pýta sa Lucia.
Niekde chýbajú obyvatelia
Komplikácie hlásia aj samosprávy na Záhorí. Hovorca Mestského úradu v Malackách Pavol Urban hovorí, že problém sa vyskytol pri evidovaní obyvateľov. „Niektorí občania, ktorí tu už roky bývajú, neboli v zoznamoch. Naopak zomrelí zasa figurovali v zoznamoch, chýbali narodené deti,“ informuje hovorca.
Ďalej hovorí, že sa vyskytli prípady, kedy ľudia odmietli nalepiť identifikačné kódy. „Ukazuje sa aj nevôľa občanov k sčítaniu, napríklad niektorí občania nechcú tlačivá odovzdať, alebo priamo povedia sčítacím komisárom, že ich hodili do koša,“ dodáva Urban. V Malackách zatiaľ žiadny sčítací komisári neodstúpili.
Svoje spravila medializácia
V Senici zatiaľ problém s odlivom komisárov nemajú. „Sčítací komisári majú častý problém nájsť ľudí, niektorí obyvatelia pri zbere údajov odmietali nalepiť identifikátory, prejavovali nesúhlas so samotným sčítaním,“ informuje hovorkyňa Mestského úradu v Senici Viera Barošková.
„Počas sčítania komisári neavizovali odstúpenie zo svojej činnosti, k práci pristupujú zodpovedne, i keď práca je komplikovaná množstvom dodatočných usmernení zo strany štatistického úradu a v niektorých prípadoch i zložitejšou komunikáciou s obyvateľmi pri zbere tlačív,“ informuje vedúca Oddelenia všeobecnej správy na Mestskom úrade v Skalici Eva Lukianová. Podľa nej svoje zohrala aj negatívna medializácia.
Podvodníci sa zatiaľ neobjavili
V médiách sa viackrát objavili informácie, aby si starší ľudia dávali pozor na falošných sčítacích komisárov. Podľa hovorkyne Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Trnave Martiny Kredatusovej sa doteraz v Trnavskom kraji nevyskytol žiadny takýto prípad.
Autor: IS