HLBOKÉ. Na Slovensku v tomto školskom roku prebehol už 3.ročník Olympiády zo slovenského jazyka a literatúry (OSJL). Súťaže, ktorej cieľom je prehĺbiť, rozširovať a upevňovať komunikačné zručnosti žiakov v slovenskom jazyku a tiež ich záujem o slovenský jazyk a literatúru, sa však doteraz nemohli zúčastňovať deti z prvého stupňa základných škôl. Vďaka iniciatíve vedenia škôl v Smrdákoch a Hlbokom sa práve pre ne uskutočnil nultý ročník súťaže. Zo školských kôl postúpilo osemdesiat detí, ktoré sa prišli do Hlbokého zmerať sily v ovládaní materčiny.
Nápad prinieslo veselé nedorozumenie
Nápad usporiadať olympiádu v slovenčine aj pre žiakov z prvého stupňa vznikol vďaka malému nedorozumeniu. Riaditeľka Základnej školy v Smrdákoch Petra Ondrčková chcela do súťaže v slovenskom jazyku prihlásiť svoju žiačku – tretiačku. Na stránke Krajského školského úradu (KŠÚ) v Trnave našla informácie k 3. ročníku Olympiády zo slovenského jazyka a literatúry. „Kontaktovala som preto našu krajskú metodičku Evu Valachovičovú. Tá sa srdečne rozosmiala, že to je tretí ročník, nie pre tretí ročník, na čo dodala - to je výborný nápad, urobíme to aj pre prvý stupeň," hovorí.
Účasť potvrdili školy z dvoch okresov
Myšlienka oslovila takmer všetky školy v okresoch Senica a Skalica. K iniciatíve Petry Ondrčkovej sa pripojila aj Vlasta Kuklišová, riaditeľka Základnej školy v Hlbokom. Spoločne vytvorili úlohy pre školské kolo v kategóriách 3. ročník a 4. ročník prvého stupňa. „Súťaž mala byť pôvodne len pre neplnoorganizované školy, no záujem prejavili aj všetky plnoorganizované školy, čo potvrdila aj účasť. Do marcového školského kola sa zapojilo vyše štyridsať škôl a úspešných bolo cez tristo päťdesiat žiakov,“ informovala iniciátorka podujatia.
Počet žiakov museli zredukovať na konečných osemdesiat postupujúcich do obvodného kola. So starostami obcí Smrdáky a Hlboké, Emíliou Pavlíkovou a Milošom Čobrdom, sa dohodli, že miestom jeho konania bude z historických dôvodov Hlboké. Smrdáky ostali spoluorganizátorom súťaže. Obe samosprávy súťaž podporili organizačne aj finančne.
Deti zápolili ústne aj písomne
Obvodné kolo sa uskutočnilo 25. mája v kultúrnom dome. Súťažné úlohy tvorili dve časti: prácu s textom zameranú na čitateľskú gramotnosť a časť orientovanú na gramatické javy a literatúru. Obe boli vo forme kombinácie písomnej odpovede a testu. Treťou časťou bol sloh. Tretiaci pracovali s pozvánkou a vizitkou a štvrtáci tvorili rozprávku.
Úspešní riešitelia, ktorých bolo tridsaťdeväť zo šesťdesiatštyri, museli získať šesťdesiat percent. Víťazkou z okresu Skalica sa v kategórii 3.ročník stala Adriana Pikartová, v 4. ročníku bol najúspešnejší Štefan Vach. V okrese Senica to boli Dominika Vilémová za tretí a Andrej Búran za štvrtý ročník.
Po odovzdaní cien mali žiaci zabezpečenú prehliadku historicky významných budov v Hlbokom - fary, Pamätnej izby Jozefa Miloslava Hurbana a cintorína, kde je pochovaný.
Súťažou chcú osloviť celé Slovensko
Pilotný ročník olympiády zo slovenského jazyka a literatúry dopadol nad očakávania dobre. „Osobne ma záujem škôl a detí veľmi milo prekvapil. Súťaž vznikla z potreby, nakoľko žiadna podobná nebola. Motivuje vybraný typ detí a pedagógov, ako spôsob prezentovania a selekcie,“ zhodnotila podujatie Petra Ondrčková. Dodala, že nultý ročník ich mnohému naučil. Ukázal, že deti sú tvorivé, vysoko vnímavé a zároveň sú pripravené vyjadriť sa pomocou materinského jazyka. Zároveň potvrdil problém s čitateľskou gramotnosťou, na ktorú už roky upozorňujú kontroly.
„Už teraz ma kontaktujú školy s otázkou, či bude mať súťaž pokračovanie. Verím, že budúci ročník implementujeme na celé Slovensko,“ vyjadrila presvedčenie riaditeľka školy zo Smrdák. Obec Hlboké má na svojej internetovej stránke zverejnené hlasovanie, aký názov by obyvatelia dali olympiáde v ďalších ročníkoch. S pokračovaním teda všetci rátajú