ZOHOR. S likvidáciou čiernej skládky za obcou Zohor na Záhorí prišiel dnes pomôcť aj minister životného prostredia József Nagy v rámci celoslovenskej akcie Vyčistime si Slovensko.
Paradoxne, toto smetisko z navozeného komunálneho odpadu vyrástlo len niekoľko sto metrov od veľkokapacitnej riadenej skládky pre celú záhorskú oblasť.
Do akcie Vyčistime si Slovensko sa zapojilo okolo 1600 rôznych organizácií, skupín či škôl. Zúčastnilo sa asi 100-tisíc ľudí, ktorí vyzbierali približne 1600 ton odpadu. Podľa Nagya je nakladanie s odpadom na Slovensku finančne poddimenzované.
"Skládkové nakladanie s odpadom je veľmi lacné, a tak len málokto rozmýšľa, ako by si znížil náklady napríklad separovaním odpadu. Od roku 2012 by sme mali otvoriť aj trh s odpadovým hospodárstvom a je tu veľká hrozba, že pokiaľ sa radikálne nezmenia ceny skládkovania, tak všetok rakúsky odpad skončí u nás," povedal minister.
Preventívne opatrenia by mal riešiť aj nový zákon o odpadoch. Minister Nagy je za to, aby zákon obsahoval čo najviac motivačných prvkov.
"Bude potrebné tiež sprísniť kontrolu i konanie pri likvidácii takýchto skládok a tiež v ukladaní pokút. V súčasnosti nie je problém namontovať na rizikové úseky ciest kamery. Predpokladám, že sa osvedčia aj takzvané fotopasce. Ten, kto odpad vytvorí, musí si zaň aj zaplatiť. Ak si to obec nevie zariadiť, tak bude musieť znášať náklady, rozhodne nemôžu ísť na účet rezortu. To by sme mali hneď o rok namiesto 6-tisíc nelegálnych skládok po celom Slovensku najmenej 20-tisíc. Starostovia si musia vážiť, že vôbec niekto príde, odpad naloží a dá zlikvidovať," dodal Nagy bezprostredne predtým, ako sa osobne zapojil do zbierania odpadu z navezenej skládky do pristavených kontajnerov.