V Senici upravujú brehy Teplice, chcú predísť záplavám
Brehy vodného toku Teplica nadobúdajú nový vzhľad. V rámci prevencie pred povodňami ich šesť pracovníkov čistí od porastov, čím zabezpečujú prietokovú kapacitu.
SENICA. Brehy vodného toku Teplica, ktorý preteká Senicou a pred dvomi rokmi spôsobil v meste, ale hlavne v miestnej časti Kunov nemalé problémy, nadobúdajú v týchto týždňoch nový vzhľad. V rámci projektu prevencie pred povodňami a revitalizácie krajiny ich šesť pracovníkov čistí od porastov, čím zabezpečujú prietokovú kapacitu.
Mesto spolupracuje na projekte s Povodím Moravy a miestnym úradom práce. "Počítame s tým, že chlapov zamestnáme do konca roka," povedal pre TASR primátor Senice Ľubomír Parízek.
Samospráva bude pokračovať v protipovodňových opatreniach, do ktorých vlani vložila vyše 112.000 eur. V tomto roku sú na rade prehrádzky v katastrálnom území Kunova. Ich úlohou bude zachytiť a spomaliť povrchový odtok prebytkov vody, ktoré sa sústreďujú z daného územia pri extrémnych dažďoch a časovo zdržať a vyregulovať vypúšťaný prietok vody, ďalej odvádzaný kanalizačným potrubím.
Po prudkých dažďoch s krupobitím stieklo v lete pred dvomi rokmi do Kunova bahno z okolitých svahov a prívalová voda odniesla ploty, brány, vytrhávala asfalt a odnášala ho spolu aj s podložím do pivníc domov a záhrad. Napáchané škody na obecnom i súkromnom majetku sa vyšplhali na dva milióny eur. Niektoré autá skončili zakliesnené na stromoch, naplaveninami bol postihnutý asi päťkilometrový úsek štátnych a miestnych komunikácií.
Mesto vlani zabezpečilo realizáciu protipovodňovej nádrže pri individuálnej bytovej výstavbe, úpravu svahov a vpuste do protipovodňovej nádrže, dokončenie výstavby suchých poldrov v časti Strelnica a vybudovanie hrablice na zachytávanie hrubých nečistôt, ktoré by zabránili upchatiu kanalizácie.
Miestni poľnohospodári urobili takisto protierózne opatrenia, zatrávnili 20 hektárov pôdy. Tá zachytí vstupné dažďové vody v lokalite a následne spomalí povrchový alebo podpovrchový odtok vody z povodia. Pomocnú ruku krátko po záplavách podal Trnavský samosprávny kraj a prostredníctvom svojho Centrálneho krízového fondu poskytol 33.000 eur, Úrad vlády SR poslal do Senice ďalších 45.000 eur za rovnakým účelom.