Jedným z nosných projektov mesta Senica je vybudovanie golfového ihriska. Informoval o tom primátor Ľubomír Parízek na stretnutí s predstaviteľmi médií. Mesto má tiež zámer sprevádzkovať senické letisko.
SENICA. Vybudovanie golfového ihriska považuje primátor Senice Ľubomír Parízek za jeden z nosných projektov mesta. Na stretnutí s predstaviteľmi médií informoval, že Senicu už v tejto súvislosti navštívil veľvyslanec z Taiwanu a čínski investori.
Do projektu vstúpila spoločnosť Penati, preto aj celý areál ponesie názov Penati golf resort Senica. Hráči možno budú môcť za svojou záľubou lietať.
Golf má pritiahnuť podnikateľské subjekty
Ako dôvod, prečo je vybudovanie golfového ihriska pre Senicu dôležité, primátor uviedol, že golf otvorí dvere do mesta pre biznismenov a investorov. Dvadsaťsedem jamkový areál sa bude nachádzať dva kilometre od priemyselnej zóny.
Infraštruktúrne prvky sa majú začať budovať na jeseň. Priestor pre ihrisko prešiel insolvenčným konaním, pozemky sú vysporiadané. „Verím, že golfové ihrisko sa nám podarí vybudovať do roka,“ povedal Parízek.
Hráčom chcú umožniť leteckú dopravu
V spojení s golfom sa do budúcnosti uvažuje aj o opätovnom sprevádzkovaní senického letiska. Mesto vlastní dráhu, hangáre a riadiacu vežu. „V súčasnosti hľadáme investorov a partnerov, ktorým dokážeme vytvoriť priaznivé podmienky,“ uviedol primátor.
Zdôraznil, že by mu nevadilo, keby mesto malo na letisku len menšinové zastúpenie, nakoľko podľa neho toto musí prevádzkovať silnejší hráč. Vyznávači golfu strávia veľa hodín cestovaním a viacerí by podľa vedenia mesta uvítali možnosť dopraviť sa do Senice letecky. V súčasnosti slúži letisko ako heliport pre polikliniku a je sem smerovaný záchranný systém.
Senické letisko má bohatú históriu
Neverejné vnútroštátne letisko prevádzkuje Záhorácky aeroklub Senica. Začiatky lietania v Senici sa datujú od roku 1949, kedy niekoľko nadšencov z radov zamestnancov národného podniku Dynamit Nobel (terajší Slovenský Hodváb) založilo senickú pobočku Slovenského národného aeroklubu.
Lietalo sa na lúkach za podnikom. Jeho vedenie malo záujem zorganizovať zo Senice leteckú dopravu. Po krátkom rokovaní boli pre výstavbu letiska získané pozemky Kaplinského poľa a v krátkom čase bol vybudovaný trubkový hangár. Ešte predtým sa začali v záujme urýchlenia výcviku organizovať plachtárske nedele v Horných Orešanoch. Medzitým bola založená odbočka Slovenského národného aeroklubu v Brezovej pod Bradlom.
Brezovania a Seničania navštevovali letisko v Horných Orešanoch spoločne. Orešanské svahy im umožnili vykonať prvé plachtárske skúšky. Podnik Dynamit Nobel zakúpil pre účely dopravy motorové lietadlo typu Sokol pre jedného pilota a dvoch cestujúcich.
Za podnikového pilota bol prijatý Alojz Zábrodský, ktorý bol zároveň aj bezmotorovým inštruktorom a neskôr absolvoval aj kurz motorového lietania. Postupne pribudla ďalšia letecká technika, čo umožnilo začať aj s motorovým leteckým výcvikom.