SKALICA. Na sobotnom Trdlofeste upiekli rekordný maxitrdelník dlhý 193 centimetrov (cm), čím prekonali vlaňajší rekord o 8,5 cm. Prvý rekord v dĺžke tohto jemného múčnika dosiahli v roku 2005, kedy najdlhší trdelník na svete meral 107 cm. Od vtedy sa rekordnú dĺžku najznámejšej skalickej pochúťky podarilo zvýšiť o 86 cm. Krátko po utvorení rekordu bol obrovský trdelník rozkrájaný a rozdelený medzi návštevníkov Ttrdlofestu.
Skalický trdelník je jemná špecialita zo sladkého kysnutého cesta. Pečie sa namotaný na "trdlo" na drevenom uhlí. Tú pravú chuť mu dodávajú vlašské orechy a hrubá vrstva cukru.
Trdelník je mnohými gurmánmi pokladaný za jedinú sladkú špecialitu, ktorú je vhodné podávať k vínu. V Skalici sa udomácnil koncom 18. storočia, keď ho sem priniesol maďarský generál a básnik József Gvadányi a jeho sedmohradský kuchár. S
kaličanom sa podarilo dosiahnuť, že toto pečivo má aj certifikát Európskej únie. Podľa smernice sa originálny trdelník pečie iba vo vymedzenom a presne ohraničenom území Slovenska.
Trdlofest však nie je iba oslavou trdelníka a dobrého skalického vína, ale už tradične otvára v Skalici letnú turistickú sezónu. "Nálada je výborná. Tento rok prišlo okolo 2000 ľudí, ktorých krátko po vytvorení rekordu na chvíľu rozohnal krátky dážď. Verím, že nám počasie tohtoročný Trdlofest nepokazí," povedala Michaeala Hazlingová z oddelenia kultúry na mestskom úrade.
Okrem pečenia rekordného trdelníka bol súčasťou skalického Trdlofestu aj bohatý kultúrny program vo Františkánskej záhrade. Pre návštevníkov boli pripravené viaceré divadelné predstavenia a až do večera mohli sledovať koncerty hudobných skupín rôzneho zamerania.
Vystúpili kapely Taxis Dady, Mňága a Žďorp, hudobníci Pavel Dobeš a Tomáš Kotrba, Viera Martinková, či folklórny súbor Skaličan. Návštevníci mohli absolvovať aj bezplatnú prehliadku historických pamiatok v meste.
Sprístupnených bolo deväť vzácnych pamiatok. Medzi nimi napríklad Dom kultúry architekta Dušana Jurkoviča, Rotunda sv. Juraja, Mlyn bratov Pilárikovcov, kostol a kláštor františkánov a ďalšie. Pripravený bol aj Deň otvorených dverí v Záhorskom múzeu, sprístupnená výstava Plastiky a maľby akademického sochára Juraja Gavulu i výstava v Klube neprofesionálnych fotografov.