Utorok, 30. máj, 2023 | Meniny má Ferdinand

Hlbočania sú pyšní na Hurbana. O slovenčine rozhodli na Záhorí

Učivo o meru ôsmych rokoch a štúrovcoch neminulo v škole asi nikoho. V študentskom veku sa však málokto zamyslel nad tým, že o významné činy sa zaslúžili hrdinovia, ktorí žili obyčajné ľudské životy. Patril medzi nich aj Jozef Miloslav Hurban.

Vilma Tomášová rozpráva o Jozefovi Miloslavovi Hurbanovi ako o dobrom príbuznom.Vilma Tomášová rozpráva o Jozefovi Miloslavovi Hurbanovi ako o dobrom príbuznom. (Zdroj: (IS))

Učivo o meru ôsmych rokoch a štúrovcoch neminulo v škole asi nikoho. V študentskom veku sa však málokto zamyslel nad tým, že o významné činy sa zaslúžili hrdinovia, ktorí žili obyčajné ľudské životy. Patril medzi nich aj Jozef Miloslav Hurban.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

HLBOKÉ. Na Záhorí v obci Hlboké vyše štyridsaťpäť rokov pôsobil jeden z najznámejších mužov slovenských dejín 19. storočia Jozef Miloslav Hurban.

Pamätná izba bola v obci zriadená v roku 1967 pri príležitosti 150. výročia narodenia tohto buditeľa slovenského ľudu, spisovateľa, novinára, politika a kňaza.

SkryťVypnúť reklamu

Nachádza sa v nej množstvo vecí spojených so životom Hurbana a podrobne je tu zdokumentovaný celý jeho život. O vznik pamätnej izby sa zaslúžil evanjelický farár Juraj Chochol, ktorý v tom čase pôsobil v Hlbokom. V súčasnosti izbu spravuje obec.

Tunajšia sprievodkyňa Vilma Tomášová je dobrou znalkyňou Hurbanovho života. Návštevníkov sprevádza aj po dedinke, ktorou dlhé roky viedli Hurbanove kroky.

Udalosti z jeho života vie podať naozaj pútavo. Mnohé historky sa zachovali len vďaka ústnemu podaniu miestnych obyvateľov.

O Hurbanovi snívali brezovské dievčatá

Ako dátum narodenia Jozefa Miloslava Hurbana sa oficiálne uvádza 19. marec 1817, no na pôvodnom náhrobnom kameni v rohu historického cintorína v Hlbokom je uvedený 17. marec 1817.

SkryťVypnúť reklamu

„Devätnásteho mohol byť notárom zapísaný do matriky, my však ako deň jeho narodenia takisto uvádzame tento dátum,“ začne svoje rozprávanie Vilma Tomášová.

Rodák z Beckova prišiel do Hlbokého z neďalekej Brezovej, kde po skončení štúdia pôsobil ako kaplán.

„Brezovskí tatkovia boli neraz nahnevaní, ich dcéry sa za ním doslova bláznili. Hurban bol vtedy veľký krásavec, ktorý navyše svojím džentlmenským správaním nechtiac pomútil hlávky mnohým brezovským dievčatám,“ hovorí sprievodkyňa.

Skutočne - na podobizni z tej doby je Hurban na nepoznanie, Žiaden bradatý, vlasatý chlap, na akého sme boli zvyknutí z učebníc, ale vystrihaný, oholený mladý muž s priamym pohľadom.

Počas pôsobenia na Brezovej Hurban najčastejšie navštevoval Sobotište. Tu sa nemalou mierou zaslúžil o prvé divadlo hrané v slovenčine. Hlavnú ženskú rolu vtedy stvárnila Anna Jurkovičová, prvá profesionálna slovenská herečka.
Dovtedy aj ženské úlohy hrávali muži.

SkryťVypnúť reklamu

V roku 1843 v obci zomrel farár. Hlbočania požiadali Jozefa Miloslava Hurbana, aby prišiel na faru do Hlbokého.
Ten ich pozvanie prijal, v tom istom roku sa presťahoval do obce a pôsobil tu až do svojej smrti.

Prvou významnou schôdzou na fare v Hlbokom bolo pamätné stretnutie Štúra, Hurbana a Hodžu, ktorí sa tu dohodli povýšiť stredoslovenské nárečie na spisovný jazyk Slovákov. Štúr býval odvtedy v Hlbokom častým hosťom.

„Na veľkej hlbockej fare však bolo smutno samému mužovi. Preto po dvojročnom pôsobení u nás požiadal o ruku práve Aničku Jurkovičovú,“ pokračuje v rozprávaní Vilma Tomášová.

Avizovanej svadbe však predchádzali viaceré udalosti, ktoré mohli sobáš dvoch zaľúbencov vážne ohroziť.

Najlepší kamarát so svadbou nesúhlasil

Syna evanjelického farára z Beckova rodičia vychovávali v slovenskom duchu.

Hurban počas štúdia na gymnáziu v Trenčíne, ako sám píše vo svojich pamätiach, podstúpil potupu od rôznych ľudí, najmä profesorov za to, že nevedel plynule hovoriť po maďarsky.

Módou mládeže 19. storočia však bolo pomaďarčovanie a aj sám Hurban tejto móde nachvíľu podľahol - počas štúdia na evanjelickom lýceu v Bratislave.

Krátko na to sa však stretol s Ľudovítom Štúrom a jeho priateľmi, ktorí ho pritiahli do Spoločnosti česko-slovanskej.

Počas národnej slávnosti na hrade Devín 24. apríla 1836, kde mladučký 19-ročný Hurban získal slovanské meno Miloslav, si štúrovci sľúbili, že celý svoj život obetujú slovenskému národu a nikdy sa neoženia.

Hurbanove zásnuby boli teda do určitej miery prekvapením. Svoj zámer oženiť sa so slečnou Jurkovičovou spolu s pozvánkou na svadbu adresoval aj Ľudovítovi Štúrovi.

„Keď Štúr dostal od Hurbana pozvánku na sobáš, veľmi sa nahneval, že Hurban porušuje sľub, ktorý si dali na Devine. Údajne sa vyjadril, že ide kamarátovi na kar. Okamžite sa vybral do Hlbokého, aby priateľa od svadby odhovoril,“ hovorí pani Vilma.

Štúr však priamo v obci uvidel, že jeho snaha je už márna. Na svadbu bolo všetko pripravené, svadobné šaty ušité.

„Ľudovít sa s rozhodnutím nášho pána farára musel zmieriť, ba dokonca jeho starší brat Karol Štúr, modranský farár, zosobášil Jozefa a Aničku v kostole v Sobotišti.

V manželstve sa narodilo deväť detí, najznámejším je najstarší syn, básnik a spisovateľ Svetozár Hurban Vajanský, ktorý sa narodil na našej evanjelickej fare v roku 1847. O rok neskôr tu prišla na svet dcéra Božena, matka básnika Vladimíra Roya,“ pokračuje sprievodkyňa.

Pálenku vyjedali z taniera

V Hurbanových začiatkoch na hlbockej fare vládlo v dedine a okolí veľké pijanstvo. Nový farár prikázal všetkým, ktorí chudobu a žiaľ utápali v alkohole, priniesť do kostola na omšu poháre, z ktorých pijú.

Tam musel každý pred oltárom roztrieštiť ten svoj o dlážku a sľúbiť, že už nikdy viac nebude piť.

„Raz večer sa Hurban prechádzal Hlbokým, keď zrazu zbadal cez okienko jedného domu čudnú vec. Vošiel dnu a čo nevidí: - rodina sedela za stolom a z veľkého taniera lyžicami svorne vyjedala pálenku! Poháre rozbili, na svätej pôde sa zaprisahali, že nebudú piť, nuž teda alkohol jedli!“ rozpráva Vilma Tamášová.

Roky života hlbockého farára a prvého predsedu Slovenskej národnej rady, ktorá po prvý raz zasadala v revolučných rokoch 1848-49 na neďalekej Myjave, však nepriaznivo poznamenali búrlivé spoločenské udalosti.

Hurban vymenil pero za meč, básnické slová za povely. Keď bol na neho vydaný zatykač, Hlbočania sa ho museli vzdať na verejnej schôdzi.

„Pred farou bola dokonca postavená šibenica, ktorú neskôr preniesli niže obce, do Surovinského poľa, kde na výstrahu obesili čáčovského richtára Martina Bartoňa a ďalších troch hurbanovských vzbúrencov.

Do našej obce počas revolúcie prísť nemohol, ale keď už tu bol a obec obkľúčilo vojsko, snažil sa ujsť preoblečený za drotára či smoliara.

Jeho manželka sa skrývala v obci Rusava v okrese Kroměříž a na Brezovej. Celý ich majetok bol zničený,“ rozpráva o smutných udalostiach sprievodkyňa.

Po potlačení povstania sa Hurban venoval náboženskej spisbe. Za knihu Náuka náboženstva kresťanského mu Lipská univerzita v Halle udelila čestný doktorát.

Od tejto doby sa na verejných listinách podpisoval ako doktor. Na Hurbana bol zatykač vydaný trikrát. Štvrtého súdneho procesu sa už zúčastniť nemohol. Zomrel na degeneráciu srdcového svalu 21. februára 1888.

Jedno telo, dve mohyly

Na kraji hlbockého historického cintorína stojí starý pomník.

„Hlbočania chceli svojho človeka pochovať uprostred cintorína, kde vykopali jamu. No senický hlavný slúžny sem vyslal vojsko a vydal rozkaz túto jamu zahrabať.

Jozefa Miloslava Hurbana mohli pochovať ako pansláva iba na potupnom mieste v kúte cintorína. Keďže Hurbanovci boli celý život prenasledovaní a všetok ich majetok bol zničený, manželka mu nemala dať za čo zhotoviť dôstojný náhrobok.

Vďační Slováci naň vypísali zbierku a za osemstopäťdesiat zlatých mu dali urobiť tento,“ ukazuje na starý pomník Vilma Tomášová.

K pomníku hneď po odhalení uhorské úrady zakázali prístup nielen verejnosti, ale i jeho manželke a synovi.

Po vojne, presnejšie v roku 1948, pri príležitosti storočnice Hurbanovského povstania, mu slovenský národ nechal postaviť mohylu, ktorú navrhol architekt Dušan Jurkovič.

Mohyla zo spišského travertínu je vysoká dvanásť metrov. Hurbanove telesné pozostatky boli zo starého hrobu v rohu cintorína exhumované a uložene do novej mohyly, ktorú mu postavili presne na tom mieste, kde už mal raz vykopaný hrob – uprostred cintorína.

Na evanjelickej fare je umiestnená pamätná tabuľa i busta Svetozára Hurbana Vajanského. „Keď si človek predstaví, kto tu kráčal pred nami, je právom hrdý. Obzvlášť keď si uvedomí, čo Hurban a štúrovci nezištne robili pre nás všetkých,“ povie na záver rozprávania Vilma Tomášová.

Hlbočania sú veľmi pyšní na osobu Jozefa Miloslava Hurbana, aj na dejiny, ktoré sa písali v ich obci.
V dedine má od tých čias tradíciu divadelný spolok, ktorý nesie meno Jozefa Miloslava Hurbana.

Najčítanejšie na My Záhorie

Inzercia - Tlačové správy

  1. Plánujete toto leto dovolenku v Chorvátsku?
  2. Martin Cígler zo Seyforu: Rast IT sektora predbieha počet odborn
  3. Ako zvládnuť zápal močových ciest bez antibiotík?
  4. V Bratislave sa koná Globsec
  5. Staršie domy zatepľujú druhýkrát. Majitelia urobili chybu
  6. Krásna a zdravá pokožka už za 10 dní
  7. Zasadíte strom, postavíte (hmyzí) dom: A uvidíte aj hviezdy
  8. O koľko drahšia bude tento rok dovolenka pri mori?
  1. Content agency mení svoje meno na Contedy
  2. Ako správne napúšťať bazén
  3. Staršie domy zatepľujú druhýkrát. Majitelia urobili chybu
  4. Krásna a zdravá pokožka už za 10 dní
  5. Život je moc krátky, aby ste ho prekosili
  6. Kto stretne legendárneho Ronalda?
  7. Modrovlasý gamer Michal: Tu sú moje tipy pre Digitálneho žiaka
  8. V Bratislave sa koná Globsec
  1. Odvážte sa vystúpiť z komfortnej zóny. Zažijete iné Chorvátsko 10 223
  2. Nevídaný záujem o grécke ostrovy. Mnohé hotely sú už nedostupné 8 915
  3. Plánujete toto leto dovolenku v Chorvátsku? 6 353
  4. Byty v Rakyte s dotovanou hypotékou a zvýhodnenými cenami 5 102
  5. Staršie domy zatepľujú druhýkrát. Majitelia urobili chybu 3 605
  6. Tipy na výlety po letnom Rakúsku 2 498
  7. O koľko drahšia bude tento rok dovolenka pri mori? 2 355
  8. Moravák, ktorý ukázal svetu, ako sa robí „nové umenie“ 1 969

Blogy SME

  1. Slovenské národné stredisko pre ľudské práva: Nórske inšpirácie alebo lekcia z rozmanitosti
  2. Ján Šeďo: Zjazd KSS pod obrázkami masových vrahov, zobuďte GP !
  3. Dušan Kelle: Goodbye DM
  4. Jozef Varga: Horkýže Slíže boli v mojom hľadáčiku, keď ešte vydali prvé kazety
  5. Milan Kuruc: Zamestnanci, nepodpisujte bludy bez rozmyslu!
  6. Jozef Varga: AC/DC som objavil niekedy v r.1980
  7. Samuel Ivančák: NOLA je slang pre New Orleans a tiež názov nového albumu Petra Lipu
  8. Samuel Ivančák: 80 rokov života s hudbou. Peter Lipa jubiluje
  1. Ján Šeďo: Americkí vojaci zaútočili na predajňu Billa vo Zvolene. 108 684
  2. Ján Šeďo: V Jasenovaci omdlievali aj vrahovia z SS, tromfli ich bývalí mnísi. 37 004
  3. Ľudmila Križanovská: Známy spevák šlágrov zneuctil pamiatku Daniela Heribana 33 510
  4. Jozef Varga: Prečo nemám rád Rusko 30 419
  5. Ján Šeďo: Kto vie, kde sa hrabal predtým a potom deťom rozdával zmrzlinu... 20 872
  6. Ján Šeďo: Nové ruské zbrane sú desiatky rokov pred zahraničnou konkurenciou... 8 431
  7. Marek Strapko: Investigatívec Fico našiel novú paru 6 465
  8. Peter Remeselník: Ako hodnotíte tento dôkaz v prípade vraždy Jána Kuciaka a jeho snúbenice Vy ? 6 040
  1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 62. - Arktída - Špicbergy alebo Svalbard?
  2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 61. - Arktída - Jan Mayen, nenápadný ostrov s pútavou minulosťou
  3. Monika Nagyova: Každá rodina má svojho gamblera
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 60. - Kapitán Henry Hudson a jeho štyri expedície v rokoch 1607 - 1611
  5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 59. - Po kom bol pomenovaný Drakeov prieliv?
  6. Monika Nagyova: Afganka Slovákom: Neviete, čo máte
  7. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.
  8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Záhorie - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Záhorie

Areál SPA & AQUAPARK leží na okraji krásneho kúpeľného parku v Turčianskych Tepliciach. Mesto sa nachádza v Turčianskej kotline medzi Malou a Veľkou Fatrou, v srdci Slovenska.


11 h

Je dôležité, aby dospelí boli deťom dobrými sprievodcami po internete.


19 h
Ilustračné foto.

S obmedzeniami treba rátať už tento víkend.


TASR 20 h

Malí futbalisti zabojujú o titul Majstra Slovenska a atraktívnu odmenu


21 h

Blogy SME

  1. Slovenské národné stredisko pre ľudské práva: Nórske inšpirácie alebo lekcia z rozmanitosti
  2. Ján Šeďo: Zjazd KSS pod obrázkami masových vrahov, zobuďte GP !
  3. Dušan Kelle: Goodbye DM
  4. Jozef Varga: Horkýže Slíže boli v mojom hľadáčiku, keď ešte vydali prvé kazety
  5. Milan Kuruc: Zamestnanci, nepodpisujte bludy bez rozmyslu!
  6. Jozef Varga: AC/DC som objavil niekedy v r.1980
  7. Samuel Ivančák: NOLA je slang pre New Orleans a tiež názov nového albumu Petra Lipu
  8. Samuel Ivančák: 80 rokov života s hudbou. Peter Lipa jubiluje
  1. Ján Šeďo: Americkí vojaci zaútočili na predajňu Billa vo Zvolene. 108 684
  2. Ján Šeďo: V Jasenovaci omdlievali aj vrahovia z SS, tromfli ich bývalí mnísi. 37 004
  3. Ľudmila Križanovská: Známy spevák šlágrov zneuctil pamiatku Daniela Heribana 33 510
  4. Jozef Varga: Prečo nemám rád Rusko 30 419
  5. Ján Šeďo: Kto vie, kde sa hrabal predtým a potom deťom rozdával zmrzlinu... 20 872
  6. Ján Šeďo: Nové ruské zbrane sú desiatky rokov pred zahraničnou konkurenciou... 8 431
  7. Marek Strapko: Investigatívec Fico našiel novú paru 6 465
  8. Peter Remeselník: Ako hodnotíte tento dôkaz v prípade vraždy Jána Kuciaka a jeho snúbenice Vy ? 6 040
  1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 62. - Arktída - Špicbergy alebo Svalbard?
  2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 61. - Arktída - Jan Mayen, nenápadný ostrov s pútavou minulosťou
  3. Monika Nagyova: Každá rodina má svojho gamblera
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 60. - Kapitán Henry Hudson a jeho štyri expedície v rokoch 1607 - 1611
  5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 59. - Po kom bol pomenovaný Drakeov prieliv?
  6. Monika Nagyova: Afganka Slovákom: Neviete, čo máte
  7. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.
  8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu