HOLÍČ. V Holíči otvorili unikátnu historickú výstavu nazvanú František Štefan Lotrinský – Holíčska fajansa a kamenina.Manžel rakúsko-uhorskej cisárovnej Márie Terézie sa tak pomyselne vrátil na miesta, kde trávil nielen voľné chvíle, ale aj podnikal v oblasti výroby celoeurópsky známej keramiky.
Výstavu zorganizovalo mesto Holíč v partnerskej spolupráci s Masarykovým múzeom a Mestskou knižnicou v Hodoníne. Jej realizácie sa v rámci spoločného projektu zúčastnila tiež Regionálna rozvojová agentúra Skalica.
Projekt nesie názov Spoločný návrat do 18. storočia prostredníctvom Františka Štefana Lotrinského - pána Hodonína a Holíča. Je súčasťou programu cezhraničnej spolupráce Slovensko – Česká republika 2007 – 2013.
Výstavu videli už tisíce návštevníkov
Výstavu otvorila slávnostná vernisáž v Holíčskom zámku – letnom sídle rodiny Habsburgovcov. Okrem tunajších priestorov je nainštalovaná aj v budove bývalej manufaktúry na výrobu fajansy. „Zmyslom celého projektu bolo nadviazať na tradície a obnoviť ich prostredníctvom poznávania spoločných dejín. Osemnáste storočie bolo dobou rozkvetu oboch susedných panstiev. Môžeme teda ukázať to dobré, čo v spoločných dejinách medzi nami bolo,“ povedala Irena Chovančíková z Masarykovho múzea v Hodoníne.
Cisár Lotrinský ožil na vzácnych obrazoch. FOTO: (MS)
Podľa nej tieto aktivity vedú k faktickej spolupráci medzi inštitúciami, ktoré sa na nich podieľajú. Vznikajú reálne priateľské väzby a nadväznosti na nové projekty. Tie nemusia byť tak výrazne dotované, ale povedú k ďalšej spolupráci.
Výstava bola donedávna inštalovaná práve v partnerskom Hodoníne. Navštívilo ju vyše dvetisíc ľudí a stretla sa s veľkým ohlasom. Historik Marek Vařeka podotkol, že podujatia v podobnom rozsahu sa konajú raz za desať až pätnásť rokov. „Obrazy cisárskej rodiny v tak veľkom množstve návštevník nikde inde neuvidí. Rovnako fajansa predstavuje historické skvosty. Reprezentuje vzorky od polovice 18. storočia zhruba do roku 1820, kedy zaniká,“ povedal Vařeka.
Panovník si svojich zamestnancov vážil
Na výstavu sa podarilo zhromaždiť mnohé zaujímavé exponáty z rôznych inštitúcií. S ohľadom na začiatok letnej turistickej sezóny to bolo dosť náročné. Zapožičalo ich Slovenské národné múzeum, Slovenský národný archív, Múzeum mesta Bratislavy a múzeá v Martine, Červenom Kameni, ako aj Moravská galéria v Brne.
Z holíčskej fajansy jedla aj európska šľachta. FOTO: (MS)
V rámci cezhraničnej spolupráce sa tak reálne napĺňa partnerská zmluva na oboch stranách rieky Moravy.
Vďaka získanému grantu sa tiež urobil ďalší krok k obnove zámku. Verejnosti boli odovzdané dve zrekonštruované miestnosti, čím sa výrazne zväčšila expozícia Mestského múzea na Holíčskom zámku.
Zdá sa, že z príchodu Lotrinského do Holíča majú ľudia radosť ako za doby minulej. Podľa tradovaných historiek to nebol obávaný mocipán, skôr naopak.
Svojim zamestnancom v manufaktúre údajne udeľoval riadne platenú dovolenku, zohľadňoval všetky nadčasy a preplácal im práceneschopnosť. Táto unikátna výstava potrvá do konca augusta tohto roku.