Dubové porasty na Záhorí sú v tomto období stredobodom pozornosti chrústa obyčajného.
SENICA. Chrobák, ktorý sa v rámci Slovenska vyskytuje hlavne v tomto regióne, v pravidelnom troj až štvorročnom cykle nalietava na jar na stromy v blízkosti polí a živí sa ich mladými listami a výhonkami. Dvesto až tristo jedincov dokáže zlikvidovať všetky zelené listy na dube.
Článok pokračuje pod video reklamou
Článok pokračuje pod video reklamou
„Našťastie, stromy majú schopnosť spamätať sa z týchto nájazdov a o krátky čas vyženú nové listy," povedal dnes pre TASR Zdenek Unger z lesného závodu Lesov SR v Šaštíne Strážach. Uviedol, že hromadný výskyt zaznamenali lesníci počas veľkonočnej bezpečnostnej kontroly porastov v lokalite okolo obcí Moravský Svätý Ján, Závod, Sekule Lakšárska Nová Ves. Okrem dubov chutia dospelým chrústom aj brezy, ale agátové porasty vynechávajú úplne, nie sú podľa ich gusta. Na jednom mieste ich zaznamenali lesníci aj niekoľko tisíc.
Nasýtené samičky potom v poliach nakladú vajíčka, z ktorých sa vyliahnu pandravy. „Tie budú nebezpečné pre poľnohospodárov či pestovateľov viniča, lebo ožierajú korene plodín. Ale nie v tomto roku, až v na sledujúcich dvoch," uviedol Unger. Dodal, že účinnou ochranou proti chrústovi obyčajnému je hlboká orba. Po nej pandravy počas zimy zamrznú.
„Kedysi sa striekalo, ale proti tomu ochranári protestovali," dodal Unger. Výskyt chrústa obyčajného je totiž v porovnaní s menším a známejším chrústikom letným sporadický. „Je súčasťou prírody, musíme to tak brať, aj keď jeho počet sa zase začína zvyšovať," skonštatoval Unger.