HOLÍČ. Návštevníci Holíča si až do posledného dňa tohtoročných letných prázdnin budú môcť pozrieť desiatky exponátov nielen z holíčskej fajansy a kameniny, ale tiež historické exponáty, zapožičané zo Slovenského národného múzea Historického múzea v Bratislave, múzeí v Martine, na Červenom kameni, z Múzea mesta Bratislavy, Slovenského národného archívu Bratislava a Moravskej galérie v Brne.
Inštalované sú na dvoch miestach v historických priestoroch bývalej výrobne a tiež v rekonštruovaných hospodárskych budovách Holíčskeho zámku. Ten slúžil manželovi cisárovnej Márie Terézie ako letohrádok.
Výstava ukazuje pestrú kolekciu keramiky od jedálenských servisov, cez sošky či predmety netradičných tvarov. Okrem fajansy, teda hrnčiarskych výrobkov žltkastej či načervenavej farby, ktoré sú pokryté nepriehľadnou glazúrou, možno vidieť portréty, grafiky, zbrane, mince a archívne dokumenty, ktoré sú s Františkom Lotrinským spojené.
Cisár manufaktúru založil v Holíči v roku 1743 ako jednu z prvých na Slovensku. Nadviazala na tradíciu starých habánskych keramických dielní, ktoré v meste stáli predtým. Nachádzali sa tam keramické výrobne, ako je úpravovňa hliny, glazúrovňa, výrobňa mufiel, pece, tehelňa, laboratóriá, sklady, maliarska dielňa, predajňa a kancelárie. V roku 1992 bolo v Holíči zriadené Múzeum keramiky.
Výstava s malými obmenami bola už inštalovaná v partnerskom meste, v Masarykovom múzeu Hodonín. Hlavným cieľom spoločného kultúrneho projektu je nadviazanie nových kontaktov a sietí prepojením histórie dvoch miest a regiónov blízko hranice. Patrí do Programu cezhraničnej spolupráce Slovenská republikaČeská republika 20072013. Projekt je spolufinancovaný z prostriedkov Európskeho fondu regionálneho rozvoja.