Piatok, 22. jún, 2018 | Meniny má Paulína

Andrea Dermeková štartovala na dlhom triatlone v Abú Dhabí

V závere uplynulého mesiaca marec sa v hlavnom meste Spojených Arabských Emirátov Abú Dhabí uskutočnili medzinárodné preteky v dlhom triatlone s neštandartnými dĺžkami disciplín.

Andrea Dermeková sa preháňala na bicykli tam, kde aj jazdci Formule 1.(Zdroj: JANKA DERMEKOVÁ)

V závere uplynulého mesiaca marec sa v hlavnom meste Spojených Arabských Emirátov Abú Dhabí uskutočnili medzinárodné preteky v dlhom triatlone s neštardantnými dĺžkami disciplín.

Plávanie na trati 3 km, jazda na bicykli na 200 km trati a záverečný beh meral 20 kilometrov. Osobnú pozvánku od organizátorov preteku dostala aj Andrea Dermeková z Gbelov, viacnásobná účastníčka najprestížnejších a najťažších triatlonový pretekov Ironman na Hawaii.

„Už príprava na samotný pretek bola nesmierne náročná, lebo tréningu som sa naplno začala venovať až od januára, kedysom sa konečne vyliečila zo všetkých zdravotných problémov,“ spomína na začiatky prípravy železná dáma z Gbelov.

Problém s vízami

„Problémom však koniec nebol. Aby toho nebolo málo, tak dva týždne pred odletom do Emirátov sme dostali povolenie víz iba na 96 hodín, ale náš pobyt spolu s maminou bol plánovaný na 10 dní. Nakoľko posledné dva týždne mali byť v tréningu vyľaďovacie na pretek, tak som ich absolvovala vybavovaním o predĺženie víz do Emirátov. Nakoniec mi pomohli organizátori preteku, za čo im patrí moje veľké poďakovanie a deň pred odletom sme mali víza schválené,“ vysvetľuje Andrea ich problémy s vízami.

Jazdila po trati Formule 1

„Celý priebeh samotného preteku bol situovaný v priestoroch Emirátskeho paláca, kde sme mali možnosť vidieť krásne záhrady, celý sultánov palác a aj jeho súkromnú pláž, z ktorej bol aj štart celého preteku. V tento deň už skoro ráno predpovedalo, že počasie si na nás pripravilo silný vietor, čo sa aj na cyklistike potvrdilo. Po odplávaní dvoch okruhov v miestnom zálive, sa ukázalo, že každý pretekár nielenže musel bojovať s dlhou traťou 200 km, ale musel vynaložiť viacej sil proti vetru, kde nepríjemným spoločníkom bol aj nafúkaný piesok na asfalte. Malou odmenou na cyklistike bola otočka na ostrove Yas Island, kde sa každoročne konajú preteky Formule 1 a pre mňa osobne to bol neuveriteľný zážitok absolvovať jazdu po okruhu, kde štartujú hviezdy Formule 1,“ opisuje úvodnú časť triatlonu A. Dermeková.

„Cyklistická časť mi odobrala príliš veľa síl a na behu to bolo značne cítiť. Krátka tréningová príprava, stresy pred odletom a vynaloženie veľa síl na bicykli sa odzrkadlili na behu a aj celkovom umiestnení. Vo svojej vekovej kategórii 25 až 29 rokov, v ktorej štartovalo 16 pretekárok, som dobehla na 3. mieste v čase desať hodín a päť minút s dvadsať minutóvou stratou na druhú pretekárku. Opäť teda jedna skúsenosť v príprave cyklistiky, že v našich podmienkach je nemožné byť pripravený na pretek v krajine, kde je teplo po celý rok,“ zhodnotila Andrea Dermeková.

Obdivovali krásu Abú Dhabí

„Po pretekoch sme mali spolu so svojou manažérkou mamou Janou možnosť spoznávať moderné a bohaté mesto Abu Dhabi. Paláce, mešity sa striedali s obrovskými novovybudovanými budovami a obchodnými centrami. Najstaršia štvrť Batin nám ponúkla starobylú minulosť, ale novú súčasnosť sme videli na každom kroku v tomto krásnom mladom, modernom meste. Spoznali sme život a mentalitu obyvateľov.

Janka Dermeková pred palácom sultána. (Foto: Andrea Dermeková)

Za tých pár dní sa nedalo vidieť všetko, ale ak mi to zdravie a finančné prostriedky dovolia, opäť by som chcela stáť na štarte medzinárodného preteku Abú Dhabí triathlon a reprezentovať Záhorie,“ načrtla svoju víziu triatlonistka, železná lady z Gbelov.

1. Kreditná karta – áno alebo nie
  2. Máte nad 40? Skontrolujte si, či je Vaše srdce skutočne zdravé
  3. Križovatka kultúr Maroko: Dobrodružné cesty naprieč krajinou
  4. Anketa: Čo je pre Slovákov dôležité pri nákupoch?
  8. Nemusím sa na nikoho spoliehať
  9. Štátny tajomník envirorezortu: Na sucho musíme byť pripravení.
  10. Užívate konský kolagén a cítite sa ako antický hrdina?

Ján Kocian: V Taliansku sa proti nám Nemecko triaslo o výsledok

Československo to na majstrovstvách sveta v Taliansku v roku 1990 dotiahlo až do štvrťfinále.