Nepomáhajú pritom ani zberné dvory, kde sa odpad dá vyviezť bezplatne.
SENICA. MALACKY. Jarné mesiace sú charakteristické nielen slnečným počasím, ale aj väčším výskytom čiernych skládok. Tie sú stálym problémom samospráv. Mestá na ich likvidáciu vynakladajú nemalé finančné prostriedky, ktoré idú peňazí daňových poplatníkov.
Zberné dvory nelákajú
Senica nie je v oblasti čiernych skládok výnimka. Aj tunajšia samospráva sa borí s týmto problémom. „Každoročne samospráva rieši opakujúci sa problém čiernych skládok. Pritom v meste funguje zberný dvor, kam môžu občania bezplatne odovzdať odpad,“ informuje hovorkyňa mesta Viera Barošková.
Taktiež v dvojtýždňových intervaloch prebieha zvoz objemného odpadu. Ani to však nezaberá a odpad sa hromadí mimo vyhradených miest. Čierne skládky sa v Senici najčastejšie vyskytujú na piatich miestach. „Ide o Kolóniu, čáčovské garáže, garáže na Dlhej ulici, v Čáčove za areálom poľnohospodárskeho družstva, pri Delphi. Okrem toho vznikajú aj menšie skládky na iných miestach,“ ozrejmuje Barošková. Najnovšie našli nezákonnú skládku v lesoch pri obci Dolné Suroviny. „Odpadu je tam odhadom na dve vlečky,“ dodáva Barošková.
Odpad zo šesťtisíc skládok
Podobná situácia aj v meste Malacky, kde sa odpad hromadí na tých istých uliciach. „Sú to ulice Stupavská, Továrenská, ulica Boženy Němcovej, Družstevná, Štúrová (pri kanáli Malina) a v lokalite Tri Duby,“ informuje hovorca mesta Pavol Urban.
Podľa neho každoročne na náklady mesta odstránia odpad zo šesť tisíc skládok. „Táto situácia vzniká aj napriek tomu, že v Malackách funguje dvakrát ročne zvoz objemného odpadu a občania majú k dispozícii dva zberné dvory otvorené takmer denne osem hodín,“ ozrejmuje Urban. Počet ton čierneho odpadu v meste každoročne stúpa. „Podobné tendencie zaznamenávajú aj v okolitých samosprávach,“ dodáva hovorca.
Na likvidáciu dajú tisíce eur
Odstraňovanie nezákonných skládok nie je lacná záležitosť. Podľa údajov zo senickej radnice, mesto na tento účel minie každoročne 800 eur. V Malackách táto suma ide do vyšších čísel. „Ročné náklady mesta na odvoz a umiestnenie odpadu z čiernych skládok činí ročne priemerne dvetisíc eur,“ informuje Urban. Problémom nie sú len financie, ale aj dolapenie páchateľa. Tí zvyčajne vyvážajú dopad pod rúškom noci. A založenie čiernej skládky je bez svedectva ťažko dokázať. „V roku 2009 bol prichytený jeden páchateľ z Holíča pri zakladaní skládky a v roku 2010 bol zistený jeden páchateľ čiernej skládky,“ informuje náčelník Mestskej polície v Skalici Anton Sloboda.
Mestá v tejto súvislosti neplánujú ani špeciálnu výzvu smerom k občanom, aby nahlasovali čierne skládky. Podľa Baroškovej občania radnicu informujú o čiernych skládkach aj bez výzvy. „Neuvažujeme momentálne o nejakej cielenej výzve, nakoľko spolupráca s občanmi v tejto veci funguje dostatočne a informácie o týchto skládkach sa k nám prostredníctvom občanov vždy spoľahlivo dostanú,“ zakončuje Urban.