Projekt „Náučný chodník Holíčsky lužný les – Kátovské ramená" sa dostal medzi dvadsať projektov z celého Slovenska, ktoré finančne podporí Nadácia Ekopolis. V unikátnom prostredí lužného lesa vznikne nová zážitková turistická trasa.
HOLÍČ. Nový náučný chodník Holíčsky lužný les – Kátovské ramená povedie areálom lužných lesov v okolí mesta Holíč a obce Kátov.
Táto prírodná lokalita má obsahovo veľmi blízko k objektom NATURA 2000 (medzinárodné prírodné dedičstvo, pozn. red.).
Myšlienka projektu vzišla zo spolupráce Klubu turistov v Holíči a Regionálnej rozvojovej agentúry Skalica. Vybudovanie náučného chodníka je naplánované od apríla do júla tohto roku.
Nadácia Ekopolis ho v rámci programu Zelené oázy podporila sumou dvetisíc päťsto eur.
Tvoria na báze dobrovoľníctva
Regionálna rozvojová agentúra Skalica (RRASI) chcela reagovať na výzvu programu Zelené oázy, ktorú každoročne vyhlasuje Nadácia Ekopolis.
„Vedeli sme, že v území máme aktívne subjekty, ktoré by boli schopné vymyslieť projekt vhodný pre tento program. Nakontaktovali sme sa na zástupcov Klubu turistov v Holíči a začali tvoriť projektový zámer," vysvetľuje riaditeľka RRASI Dagmar Michaličková.
Podľa jej slov podmienkou programu Zelené oázy je vytvorenie verejne prístupného priestranstva a zapojenie obyvateľstva do realizácie projektu formou dobrovoľnej práce.
„Výsledkom nášho snaženia je Náučný chodník Holíčsky les – Kátovské ramená," dodáva Michaličková.
Okrem aktívnych členov Klubu turistov v Holíči sa na projekte zúčastnia deti z turistických krúžkov holíčskych základných škôl. Pomoc prisľúbila aj obec Kátov. Stredná odborná škola v Holíči sa bude podieľať na výrobe drevených prvkov.
„Myslím, že týmto projektom sa turistom v Holíči podarí vytvoriť atraktívnu „zelenú oázu" v blízkosti Holíča a Kátova. Ide o ojedinelý projekt v našom mikroregióne, pretože verejné či oddychové zóny prevažne budujú mestá a obce," myslí si Michaličková.
Podľa nej v tomto prípade aktivita prichádza z občianskeho sektora so silným podtextom dobrovoľníctva.
„Verím, že si obyvatelia náučný chodník naozaj obľúbia, budú dbať o ochranu a uchovanie jeho drevených prvkov a zamedzia vandalizmu," skonštatovala riaditeľka RRASI.
Oddych spojený s poznávaním
Pri rieke Morave a jej mŕtvych ramenách sú unikátne prírodné lokality, ale chýba odpočinková zóna v podobe náučných chodníkov. Jediným existujúcim je chodník na Perúnskej lúke blízko Moravy.
Vďaka projektu náučného chodníka pribudne v dohľadnej dobe ďalší. Členovia Klubu turistov za účasti dobrovoľníkov už v lokalite zorganizovali predprípravnú brigádu.
V rámci ďalších aktivít sa vyčistí a vyznačí trasa chodníka od obce Kátov po Kátovské ramená, osadí sa náučná tabuľa, vytvoria odpočinkové miesta a vybuduje lávka cez rameno, ktoré je prírodnou pamiatkou Slovenska.
„Myšlienku vytvorenia zážitkovej turistickej trasy Holíčsky lužný les - Kátovské ramená dlhé roky presadzoval náš významný dlhoročný člen a predseda turistického klubu Vratislav Schaal. Projektom chceme pokračovať v jeho myšlienke," hovorí predsedníčka Klubu turistov v Holíči Helena Sedláková.
Podľa nej sa vytvorí oddychovo-poznávacia trasa v orientácii na prácu s mládežou.
„Pôjde teda o prvý poznáva co odpočinkový areál s výchovným podtextom. Vybudujeme prostredie pre školské exkurzie priamo v prírode. Trasa bude tiež slúžiť ako turistická atrakcia pre obyvateľov priľahlých obcí a všetkých návštevníkov," dodáva.
Chodník povedie na holíčskej strane takzvaným tvrdým lužným lesom a na kátovskej strane mäkkým lužným lesom. Rieka Morava pritom tvorí prirodzenú hranicu s Českou republikou.
Bohatý ekosystém
Lužné lesy sú druhovo najbohatším lesným ekosystémom s najvyššou produkciou biomasy.
Oblasť novej zážitkovej trasy je plochá poriečna niva s minimálnou výškovou členitosťou. Kátovská časť je navyše pretkaná vodnými ramenami.
Pravidelné zaplavovanie lužného lesa v tomto území nie je pre reguláciu rieky Moravy a výstavbu hrádzí možné.
Napriek tomu holíčsky lužný les a Kátovské ramená predstavujú relatívne zachovalé prírodné prostredie. Vykazujú pôvodné znaky, predovšetkým vysokú hladinu podzemnej vody a bohaté výživné pôdy.
Areál umožňuje nerušené hniezdenie vtákov, z ktorých niektoré tvoria európske ohrozené druhy. Okolie živých ramien je ľahko prístupné a prechádzka týmto vzácnym reliktom živej prírody uvedie návštevníkov do minulosti.