SENICA. Náplňou projektu troch organizácií je predovšetkým podrobný monitoring vzácnych a ohrozených druhov dravcov a sov. Vybrané mláďatá dostanú rádiové a satelitné vysielačky a ich pohyb bude presne monitorovaný.
"Pohraničná oblasť rieky Moravy je na dravce bohatšia, ako ktorékoľvek iné územie SR," povedal Michal Noga z organizácie Ochrana dravcov na Slovensku, ktorá projekt na slovenskej strane zastrešuje. V lužných lesoch podľa jeho slov našli útočisko posledné páry hají červených a hají tmavých, hniezdia tu i orly kráľovské a orliaky morské.
Močiare a lúky osídľujú kane popolavé a kane močiarne, rozsiahle borovicové monokultúry sú domovom jastrabov lesných." Okrem monitoringu sa plánuje aj vyhlasovanie ochranných zón.
V spolupráci so Štátnou ochranou prírody a obvodnými úradmi životného prostredia budú vyhlasované v okolí hniezd, najvzácnejšie hniezda budú strážené i fotopascami. V spolupráci s vlastníkmi a užívateľmi lesov sa v území umiestnia rampy, ktoré zabránia neoprávnenému vjazdu motorových vozidiel.
Ochranári veria, že tieto aktivity pomôžu zachovať výnimočné prírodné hodnoty Pomoravia. Na projekte sa podieľajú okrem Slovákov aj BirdLife Oesterreich a rakúska ornitologická spoločnosť AURING. Projekt sa realizuje s podporou Európskej únie a miestnych samospráv.