SENICA. Občianski aktivisti v Senici kritizujú kroky vedenia mesta. Poukazujú, že vlani Senica hospodárila najhoršie za posledných desať rokov a dosiahla celkovú stratu vo výške 1,135 milióna eur.
Radnica podľa nich dlhodobo obstaráva majetok len na úkor bankových úverov, štátneho fondu rozvoja bývania a zvýšenia záväzkov. Svoju bežnú činnosť financuje z predaja majetku a predlžovaním lehoty splatnosti dodávateľských faktúr.
"V priebehu roku 2010 mesto každý deň vyrábalo stratu vo výške 3112 eur. Dlh na jedného obyvateľa dosiahol hodnotu 694 eur, čo je nárast oproti roku 2009 o 164 eur. V roku 2006 to bolo napríklad 89 eur," povedal na stretnutí s novinármi jeden zo skupiny aktivistov Pavol Kalman.
Podali podnet na okresnú prokuratúru
Podľa aktivistov sa Senica dostala do situácie, keď nie je schopná z vlastných prostriedkov zabezpečiť spolufinancovanie projektov podporených fondovými prostriedkami EÚ a keďže sa blíži k 60-percentnej zadlženosti, nemôže si zobrať ďalšie bankové úvery.
Sú to argumenty, ktoré aktivisti použili aj pri nedávnom proteste pri rokovaní mestského zastupiteľstva o predaji senických akcií Bratislavskej vodárenskej spoločnosti (BVS) mestu Skalica. Poslanci odhlasovali predaj viac ako 230-tisíc kusov za cenu 2 eurá za kus pri nominálnej hodnote 33,19 eura za kus.
Aktivisti poukazujú na skutočnosť, že to bolo bez vyhlásenia verejnej súťaže, dobrovoľnej dražby, dokonca aj bez určenia ceny akcií znaleckým posudkom. Preto Kalman v tejto veci podal podnet na Okresnú prokuratúru v Senici na preskúmanie zákonnosti.
Nezdajú sa im prípadné vysoké pokuty
Na tej istej inštitúcii môže skončiť podľa neho aj ďalší podnet, týkajúci sa zmlúv so spoločnosťou Plast Energy s.r.o. na závod recyklácie PET fliaš.
"Prvá zmluva o prevádzke je nevyvážená, pre mesto z nej vyplývajú prípadné mimoriadne vysoké zmluvné pokuty, pričom odplata pre mesto je len zlomkom týchto možných pokút. Druhá zmluva o budúcej kúpnej zmluve hovorí o nadobudnutí do vlastníctva závodu pre budúceho kupujúceho za 1 milión eur, pričom len náklady na výstavbu sú vo výške 10 miliónov. Rovnako aj v tejto zmluve sú zakotvené neúmerné pokuty, ktoré by mohlo v budúcnosti zaplatiť mesto. Obidve zmluvy sú prakticky nevypovedateľné," upozornil Kalman.
Tento predaj bol podľa jeho informácií uskutočnený rovnako ako v prípade predaja akcií BVS bez vyhlásenia verejnej súťaže. Dobrovoľná dražba a ocenenie znaleckými posudkami vôbec neprichádzajú do úvahy, pretože so stavbou sa doposiaľ nezačalo.