Nedeľa, 2. apríl, 2023 | Meniny má Zita

Holíčsky zámok sa spamätáva z komunizmu

Vo vonkajšej priekope sa korčuľujú deti, v lete sa tu turisti prevážajú na loďkách. Benátske zrkadlá v Čínskej sále a vybúrané okienka do kaplnky, cez ktoré premietali budovateľské filmy na oltár.

Holíčsky zámok je od roku 1970 národnou kultúrnou pamiatkou.Holíčsky zámok je od roku 1970 národnou kultúrnou pamiatkou. (Zdroj: (MAM))
Vo vonkajšej priekope sa korčuľujú deti, v lete sa tu turisti prevážajú na loďkách. Benátske zrkadlá v Čínskej sále a vybúrané okienka do kaplnky, cez ktoré premietali študentom budovateľské filmy na oltár. Aj taký je zámok v Holíči.

HOLÍČ. Hvízdanie vetra a neuveriteľná zima sú našimi sprievodcami, keď vo februárové predpoludnie prechádzame chodbami holíčskeho zámku.

Inokedy tu vládne čulý pracovný ruch, dnes však majú robotníci voľno. O zábradlie schodiska sa však opierajú rebríky, cestou do podzemia treba prekročiť kopu piesku.

„Rekonštruujeme múzeum. Na jar už bude hotové,“ hovorí naša sprievodkyňa Katarína Matulíková. Na prehliadku zámku mimo sezóny sa bolo treba objednať v Informačnej kancelárii.

„Zámok patrí mestu asi štyri roky. Predtým mal súkromného majiteľa,“ vysvetľuje Katarína. Zámok, ktorý je národnou kultúrnou pamiatkou od roku 1970, za svoju dlhú históriu zmenil niekoľkokrát majiteľov i svoje využitie.

Vytrhané podlahy a obité omietky tu zostali po opravách vtedajším Pamiatkostavom v 70. a 80. rokoch.

Od vodného hradu k učilišťu

Na mieste súčasného zámku stál už v 12.storočí menší nížinný vodný hrad, ktorý neskôr prebudovali na kamenný. V roku 1315 holíčsky hrad neúspešne obliehal Ján Luxemburský, no vtedajší vlastník hradu Matuš Čák sa dobyvateľom ubránil.

Luxemburgovci, ktorí sa stali majiteľmi hradu až neskôr, ho za zásluhy darovali Stiborovi zo Stiboríc. Vyše tristo rokov vlastnila zámok rodina Czoborovcov, ktorí z neho urobili protitureckú pevnosť. Posledný z tejto rodiny, Jozef Czobor, však zadĺžil celé Holíčsko - Šaštínske panstvo a v roku 1736 zámok výhodne kúpil František Lotrinský, manžel Márie Terézie.

zamok.jpg

Vnútorný val holíčskeho zámku. FOTO-MAREK MAČICA

„František zámok prestaval na trojposchodové trojkrídlové barokové sídlo so záhradami. Chodieval sem veľmi často, z Viedne to mal na koni šesť až osem hodín. Z dokumentov vieme, že samotná Mária Terézia navštívila zámok dvadsať až tridsaťkrát,“ približuje nám históriu mladá sprievodkyňa.

Vo vlastníctve Habsburgovcov zostal zámok až do roku 1918, pred pádom monarchie v ňom sídlila Vojenská jazdecká škola. Po rozpade Rakúsko – Uhorska pripadol zámok novej Československej republike, ktorá tu zriadila meštiansku školu. Neskôr, až do vyhlásenia zámku za národnú kultúrnu pamiatku, tu sídlilo poľnohospodárske učilište.

Cherubín bez hlavy a premietanie na oltár

Jednou z najzachovalejších častí zámku je dnes kaplnka. Zasvätená bola Nanebovzatiu Panny Márie, obraz s jej podobizňou však nad mramorovým oltárom chýba. O hlavu prišiel aj jeden z cherubínov, ktorí oltárnu stenu zdobili.

„Zachovala sa nám časť výzdoby stien. V kaplnke je výborná akustika,“ približuje Matulíková priestor, kam sa chodievala modliť cisárska rodina. Omše, ktoré vždy slúžil miestny farár, sledovali z najvyššieho poschodia dvojpodlažného chóru.

Odtiaľ mali nie len potrebný nadhľad, ale blízko to bolo aj do komnát na treťom poschodí zámku. Do stien kaplnky sú však dnes vyškriabané hanlivé nápisy aj mená detí, ktoré sa sem potajomky prišli hrať.

Holíčania spomínajú, že ešte pred pätnástimi rokmi sa do zámku dalo hravo dostať podzemnými chodbami. Tie sú však dnes uzavreté, pre turistov sprístupnili po vyčistení dve vo vnútornom okruhu.

Najtvrdší zásah kaplnke však uštedrili majstri z učilišťa. Do steny prebúrali okienka a posvätné priestory využili ako premietaciu miestnosť.

Luxus v Čínskej sále

Zamknuté plechové dvere so silnými mrežami ukrývajú najreprezentatívnejšiu miestnosť zámku. Hoci sa kožené tapety s maľovanými motívmi pod vplyvom vlhka začali trhať a museli zo stien dole, z Čínskej sály dodnes cítiť atmosféru luxusu.

Práve do tejto miestnosti s terasou a výhľadom na gaštanovú aleju si Habsburgovci vodili významné návštevy. Okrem pôvodnej dubovej podlahy sa zachovali aj lustre z benátskeho skla a dve zrkadlá v pozlátených rámoch. Sústredili sem aj posledných päť kusov nábytku, ktorý tu po opakovaných rabovačkách zostal.

cinska2.jpg

Čínska sála. Medená kaďa bola pôvodne na streche. FOTO-MAREK MAČICA

„Zachovali sa len tieto dve skrinky, stolík a dve stoličky. Priestor pod zrkadlami je vyložený mramorom a sú tam umiestnené vstavané skrinky. Pôvodné sú aj biele glazúrované kachle, do ktorých sa prikurovalo z chodby,“ ukazuje sprievodkyňa zariadenie miestnosti.

Na drevených podperách tu leží aj obrovská medená kaďa. Spolu s ďalšími piatimi sa v časoch najväčšej slávy zámku nachádzala na streche, kde slúžila ako zásobáreň dažďovej vody. Po ostatných však už niet ani stopy, túto jedinú preto strážia pod zámkom.

Únikové chodby a pivnice

Celý zámok i jeho okolie je prešpikované podzemnými chodbami. Stropy sú tu nízke a podlaha vyšúchaná tisíckami
nôh, ktoré po nich za tie roky prešli. Všetko potrebné do zámku nosili totiž sluhovia z okolitých budov práve tadiaľto.

Po bokoch ľavého i pravého krídla sú budovy obnovené. V jednej je dnes Zámocká vináreň, v druhej sa každoročne konajú Holíčske pivné slávnosti. Na svoj čas ešte čaká bývalá koniareň i budova tzv. tabačiarne, kde sa sušil tabak. Na túto získalo mesto nenávratný finančný príspevok a chcelo by ju premeniť na kongresové centrum.

„Podzemné chodby spájajú zámok so šiestimi hospodárskymi budovami v jeho okolí. Legenda hovorí, že zámok bol podzemím spojený aj s Viedňou,“ usmieva sa sprievodkyňa a vedie nás do pivníc.

Paradoxne, práve v priestoroch, kde sa skladovali potraviny, víno a v čase nepokojov aj strelivo, treskúca zima poľaví. „V zime i v lete je tu stála teplota. Teraz je tu teplejšie ako hore, v lete zas príjemný chládok. To v minulosti zabezpečilo, aby sa panstvu potraviny nekazili,“ hovorí Matulíková.

Von zo zámku sa dostávame jednou z podzemných chodieb. Vo vnútornom vale je teraz iba tráva poznačená dlhou zimou. Už o pár mesiacov sa však po nej budú prechádzať remeselníci i turisti. Život na zámku neustal, mesto sem dnes sústreďuje väčšinu kultúrnych aktivít.

PODNIKATEĽ ROKA

Za vlády Františka Lotrinského a jeho manželky Márie Terézie v rokoch 1736 – 1752 mesto Holíč zaznamenalo obrovský hospodársky rast. František tu založil tehelňu, liehovar, pivovar, vodné mlyny, drotáreň, výrobu mydla a mnohé ďalšie. Zamestnával takmer tisíc z celkového počtu 1100 obyvateľov. V roku 1742 založil keramickú manufaktúru, kde keramiku vyrábali Habáni. Sídlila v dnešnej budove fajansy neďaleko zámku a servisy z Holíča sa vyvážali v stovkách kusov na všetky panovnícke stoly po Európe. V neďalekých Kopčanoch založil žrebčín i kačenáreň – umelý rybník na odchytávanie divých kačíc.

(len)

Najčítanejšie na My Záhorie

Inzercia - Tlačové správy

  1. Oficiálny rebríček top 10 ciest Slovákov do exotiky 2023
  2. Slováci si za 3 dni objednali dovolenku za 4,98 milióna eur.
  3. Cestujte cez májové sviatky a oddychujte dlhšie. Kam sa vybrať?
  4. Profesionálny šéfkuchár radí: Použitý olej nikdy nevylievajte
  5. Vyberáme si najkrajšiu obnovenú pamiatku, hlasuje sa online
  6. Fellner je 6 týždňov bez internetu, ako reaguje BUBO?
  7. Dopestujte si vlastné potraviny. Toto poteší nielen záhradkárov
  8. Kávový Indiana Jones. Slovák loví raritné kávy v pralesoch
  1. Oficiálny rebríček top 10 ciest Slovákov do exotiky 2023
  2. Deti v letných táboroch budú pomáhať strážiť roboty
  3. MetLife prináša novinky v skupinovom poistení pre zamestnancov
  4. Prihlás sa do programu She's Next na podporu žien-podnikateliek
  5. Cestujte cez májové sviatky a oddychujte dlhšie. Kam sa vybrať?
  6. Slováci si za 3 dni objednali dovolenku za 4,98 milióna eur.
  7. Unilabs Slovensko otvára v Boroch najmodernejšie laboratórium
  8. Istota nízkeho úroku. Krásne bývanie s hypotékou za 1,49 %
  1. Profesionálny šéfkuchár radí: Použitý olej nikdy nevylievajte 34 870
  2. Fellner je 6 týždňov bez internetu, ako reaguje BUBO? 22 447
  3. Slováci si za 3 dni objednali dovolenku za 4,98 milióna eur. 14 856
  4. Záhadné ženské cviky, ktoré pomôžu mužom. Dokážu zlepšiť erekciu 11 379
  5. Kávový Indiana Jones. Slovák loví raritné kávy v pralesoch 6 353
  6. Cestujte cez májové sviatky a oddychujte dlhšie. Kam sa vybrať? 5 326
  7. Má vaše dieťa nárok na 350 eur na kúpu počítača či tabletu? 4 668
  8. Dopestujte si vlastné potraviny. Toto poteší nielen záhradkárov 3 314

Blogy SME

  1. Peter Kubica: Kniha o vytrvalom seniorovi
  2. Jozef Sitko: Šíritelia lží a chaosu hrozbou štátu
  3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 59. - Po kom bol pomenovaný Drakeov prieliv?
  4. Blanka Ulaherová: Marcový víkend v Aténach
  5. Silvia Valkovič: Na svitaní
  6. Anton Lisinovič: Recenzia: Kybernemoc (kniha)
  7. Michal Fizer: Timkova Ublianská pekáreň
  8. Anna Miľanová: Vynárajúci sa psík... 2022
  1. Ján Šeďo: Ľudia, kupujte konzervy a borovičku, raketa pôjde do Bratislavy. 46 604
  2. Ján Valchár: Rusko sa opevňuje, 1.500 nových ruských tankov na ceste 24 667
  3. Asociácia dôchodkových správcovských spoločností: Opäť doplatia CHUDOBNÍ na BOHATÝCH? Na stole je novelizácia novelizácie druhého piliera 9 554
  4. Ľudmila Križanovská: Ťažký život bratislavského taxikára. Aj takíto ľudia chodia na ,,mierové" pochody 5 863
  5. Ivan Bošňák: Menej Agresivity a viac Analytiky pani Kovačič Hanzelová 4 966
  6. Ján Šeďo: Medveď s telemetrickým obojkom trhá človeka ohľaduplne ! 4 763
  7. Ján Valchár: Začal som sa báť o výsledok vojny... 4 211
  8. Monika Nagyova: Afganka Slovákom: Neviete, čo máte 3 757
  1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 59. - Po kom bol pomenovaný Drakeov prieliv?
  2. Monika Nagyova: Afganka Slovákom: Neviete, čo máte
  3. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
  5. Jiří Ščobák: Chcete od Hegera krev?
  6. Jiří Ščobák: Jak vykrmit akvárium?
  7. Jiří Ščobák: Ako zdaniť dividendy z akcií a ETF? Ako konkrétne vyplniť daňové priznanie?
  8. Jiří Ščobák: Recenze služby: Tři roky se Slovnaftbajkem (aneb Bratislava bez auta a električenky)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Záhorie - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Záhorie

Výber TOP športových správ z regiónov.


31. mar

Pracovné vzťahy sa dajú utužovať rôznym spôsobom, čo tak futbal? Postavte v práci tím a zmerajte si sily v unikátnej celoslovenskej súťaži MY Liga zamestnancov.


31. mar
MY | TOP správy z regiónov

Pozrite si výber TOP správ z regiónov.


31. mar
Predseda ObFZ Senica Peter Koprla (vľavo) na halovom turnaji s kapitánom víťazného tímu Maximilianom Dohnálkom

S predsedom zväzu ObFZ Senica sme sa bavili o jarnej časti, halovej sezóne, ale aj rôznych ďalších témach.


30. mar

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Na diskusiu s bývalým premiérom prišli asi dve stovky ľudí.


20 h

Lučenčan netušil, že sa mu v noci pokúšajú vybieliť účet.


12 h

Na Hornej Nitre v priebehu týždňa šelmy útočili dvakrát.


31. mar

Obyvatelia bytov sledovali zásah hasičov z okien a balkónov.


19 h

Blogy SME

  1. Peter Kubica: Kniha o vytrvalom seniorovi
  2. Jozef Sitko: Šíritelia lží a chaosu hrozbou štátu
  3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 59. - Po kom bol pomenovaný Drakeov prieliv?
  4. Blanka Ulaherová: Marcový víkend v Aténach
  5. Silvia Valkovič: Na svitaní
  6. Anton Lisinovič: Recenzia: Kybernemoc (kniha)
  7. Michal Fizer: Timkova Ublianská pekáreň
  8. Anna Miľanová: Vynárajúci sa psík... 2022
  1. Ján Šeďo: Ľudia, kupujte konzervy a borovičku, raketa pôjde do Bratislavy. 46 604
  2. Ján Valchár: Rusko sa opevňuje, 1.500 nových ruských tankov na ceste 24 667
  3. Asociácia dôchodkových správcovských spoločností: Opäť doplatia CHUDOBNÍ na BOHATÝCH? Na stole je novelizácia novelizácie druhého piliera 9 554
  4. Ľudmila Križanovská: Ťažký život bratislavského taxikára. Aj takíto ľudia chodia na ,,mierové" pochody 5 863
  5. Ivan Bošňák: Menej Agresivity a viac Analytiky pani Kovačič Hanzelová 4 966
  6. Ján Šeďo: Medveď s telemetrickým obojkom trhá človeka ohľaduplne ! 4 763
  7. Ján Valchár: Začal som sa báť o výsledok vojny... 4 211
  8. Monika Nagyova: Afganka Slovákom: Neviete, čo máte 3 757
  1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 59. - Po kom bol pomenovaný Drakeov prieliv?
  2. Monika Nagyova: Afganka Slovákom: Neviete, čo máte
  3. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
  5. Jiří Ščobák: Chcete od Hegera krev?
  6. Jiří Ščobák: Jak vykrmit akvárium?
  7. Jiří Ščobák: Ako zdaniť dividendy z akcií a ETF? Ako konkrétne vyplniť daňové priznanie?
  8. Jiří Ščobák: Recenze služby: Tři roky se Slovnaftbajkem (aneb Bratislava bez auta a električenky)

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu