Len pred rokom predstavil svetu svoj vynález Milan Bederka z Chropova.
CHROPOV. Spúšťať do hrobu rakvu so zosnulým už v budúcnosti možno nebudú hrobári, ale zariadenie Bedport. To bola vízia domáceho majstra zo Záhoria, ktorý minulý rok predstavil verejnosti svoj vynález.
Prenosný rám, ktorý pomocou dvoch laniek, prevodoviek a 12-voltovej batérie spustí rakvu plynulo do jamy, je už dnes v predaji. Výhradné práva má spoločnosť Brandmarks z Pezinka, ktorá ho na internete ponúka v dodacej lehote piatich týždňov a za cenu od šesťtisíc eur. Zatiaľ však nepredali ani jeden kus.
„Je to trošku zložitejšie. Ešte nie je naplno rozbehnutý marketing, rovnako pohrebné služby zasiahla kríza a nemajú momentálne záujem investovať do rozvoja,“ hovorí konateľ spoločnosti Rastislav Blaško. Podľa jeho slov teraz čakajú na „lepší vietor“, ponúkať vynález pod cenu vraj nemá význam. Sústredili sa preto na jeho zdokonaľovanie.
Trocha ho upravili
„Znížili sme hmotnosť a zvýšili variabilnosť zariadenia tak, aby ho mohli poľahky ovládať dvaja pracovníci, ktorí ho dokážu v prípade potreby aj naklopiť a preniesť pomedzi náhrobky,“ vysvetľuje Blaško. Ten vidí problém aj v tom, že majitelia slovenských pohrebných služieb sú často konzervatívni.
„Nie sú naučení na to, aby takto vyšli v ústrety klientom. Celé je to o myslení. Pri použití Bedportu je obrad kultúrnejší, ale zrejme ich tlačia aj finančné ťažkosti. Je možné, že úspešnejší budeme na zahraničnom trhu,“ hovorí konateľ, ktorý sa však v žiadnom prípade nevzdáva. Asi pred mesiacom spustila spoločnosť informačnú webovú stránku v slovenčine aj nemčine, v najbližšom čase by chceli začať aj s masívnejšou marketingovou kampaňou.
Tesné cintoríny
Tvrdé slová kritiky adresoval vynálezu majiteľ pietnej služby v Holíči Jozef Holzmann. Podľa neho je v slovenských podmienkach takmer nepoužiteľný. „Využiť sa dá možno na spúšťanie do hrobky, ale nie do klasického hrobu. Ten býva často na vrchu kratší ako rakva, ktorú treba na lanách podsúvať,“ vysvetľuje Holzmann. Stroj pri pochovávaní podľa neho človeka tak skoro nenahradí. Problémom sú vraj aj náhrobky, medzi ktorými nie je dostatok miesta na položenie zariadenia.
Podobný názor má aj zamestnankyňa pohrebnej služby v Gbeloch, ktorá si neželala byť menovaná. „Použiť by sa to dalo možno na každý piaty hrob. Tu na cintoríne je to hrob na hrobe, pomník na pomníku. Tu to nie je ako v Amerike, kde majú parkové cintoríny,“ hovorí.
Podľa nej im ponukové listy s rôznymi zlepšovákmi chodia pravidelne. „Naposledy to bol sklápací vozík na rakvy,“ spomína žena. Podľa jej slov však nemali záujem ani o ten, stačí im vraj obyčajný, ktorý familiárne volajú František.
Vynálezca sklamaný nie je
Čo hovorí na vývoj situácie samotný vynálezca Milan Bederka? „Sklamaný nie som. Bol som rád, že som to skúsil a že sa mi to podarilo zostrojiť. Je to dôstojné, na Slovensku však na to ešte nie sme pripravení,“ povedal.
Potvrdil aj slová majiteľov pohrebných služieb, že s pochovávaním do starých hrobov by mohol mať prístroj ťažkosti.
„Do nových hrobov je to vynikajúce, ale pri starých hroboch musí ísť rakva kyvadlovo,“ hovorí Bederka. Verí však, že je len otázka času, kedy trend takéhoto pochovávania dorazí aj k nám a prispôsobia sa mu aj miesta posledného odpočinku.
„Je ťažko odhadnúť, kedy to bude. Keby však o Bedport niekto prejavil záujem, som pripravený ho na objednávku postaviť,“ povedal vynálezca, ktorý však nateraz s nápadmi skončil. „Teraz nerozmýšľam nad ničím. Potrebujem mať na to čas aj peniaze,“ uzavrel.