Maľba a koláž je názov výstavy akademického maliara Ivana Dulanského. Otvorili ju v bratislavskej Galérii Z, kde potrvá do 6. marca.
PLAVECKÉ PODHRADIE. "S menom autora sa spája motív krajiny. Iba v prvých rokoch po absolvovaní školy sa čiastočne venoval aj figuratívnym témam, no krajina sa postupne stala dominantnou," charakterizovala na vernisáži umelcovu tvorbu kurátorka výstavy Eva Trojanová.
Ivan Dulanský sa narodil v Plaveckom Podhradí (1941). V Bratislave po absolvovaní Školy umeleckého priemyslu (1956-60) pokračoval v štúdiách na Vysokej škole výtvarných umení.
Ním zobrazená krajina je nekonkrétna. Potvrdzujú to aj názvy obrazov Horizont, Opona, Znaky, Výkričník, Lešenie, Zvonica, Stéla, Znaky, Svitanie či Klin. Nikdy sa krajina na jeho dielach nestala záznamom videného, aj keď s ceruzkou a skicárom spoznal nielen rodné Záhorie, ale aj Oravu, Liptov, Horehronie, Štiavnické vrchy a iné oblasti Slovenska.
Ako zdatný kresliar zhromažďoval materiál pre maliarsku tvorbu. Jeho obrazy sú ladené v zemitých, prírodných farbách s množstvom odtieňov tmavej a komponované do výrazných plôch.
"Je to moje pocitové vnímanie krajiny. Výsledok je spojený do esencie, kde ťažko hľadať nejaké určité mesto alebo lokalitu," povedal 69-ročný Dulanský. Zároveň pripomenul, že koláže sú jeho neznámou tvorbou na verejnosti, pretože ich vystavuje prvýkrát.
Štyri desaťročia pôsobil tento umelec ako pedagóg na Ľudovej škole umenia v Malackách. Od roku 1969 prezentoval obrazy na desiatkach samostatných i kolektívnych výstav v rôznych slovenských mestách i v Česku, Macedónsku, Poľsku a na Kube.