SENICA. Začiatku pojednávania predchádzalo rozhodnutie o tom, ako verejné zasadnutie prebehne. Niekoľkí obžalovaní totiž buď boli chorí a trvali na svojej osobnej účasti, alebo nemali vykázané doručenie predvolania. Súd ich nakoniec vylúčil na samostatné konanie a otvoril verejné zasadnutie.
Z obžalovaných sa na verejné zasadnutie dostavili štyria obžalovaní a údajného šéfa gangu Miroslava Š., podľa ktorého je aj údajná zločinecká skupina pomenovaná, predviedla z väzby justičná stráž. Špecializovaný trestný súd (ŠTS) v Pezinku ho odsúdil 23. júna minulého roku na 25 rokov väzenia s maximálnym stupňom stráženia.
Okrem neho súd odsúdil aj ďalších 14 obžalovaných. Patrik Š. dostal 25 rokov, Ľuboš Č. 18,5 roka a ostatní od trestov s podmienečným odkladom až po 12 rokov nepodmienečne. Tresty u niektorých obžalovaných boli výrazne nižšie, ako navrhoval vo svojej záverečnej reči prokurátor.
S trestami od päť do 8,5 roka vo väzení s minimálnym stupňom stráženia obišli aj traja bývalí najbližší Miroslava Š., ktorí počas súdneho procesu začali spolupracovať a priznali sa k trestnej činnosti. Medzi odsúdenými bol aj bývalý policajt v hodnosti majora, ktorý dostal tri roky za poskytovanie informácií z policajného prostredia zločineckej skupine.
Súd spod obžaloby oslobodil troch obžalovaných. Rozsudok bol právoplatný len pre Zdenka Kovárika a Petra
Havlíčka. Obaja spolu s Rastislavom Z. počas procesu začali spolupracovať pri objasňovaní trestnej činnosti. Obžalovaní v kauze vydieračskej skupiny sa mali pri viac ako 15 skutkoch dopustiť viacerých trestných činov, ako napríklad založenia a zosnovania zločineckej skupiny, zneužívania právomoci verejného činiteľa, vydierania či hrubého nátlaku.
Na čele údajnej skupiny mal stáť Miroslav Š., ktorý v minulosti pracoval ako príslušník pohotovostného policajného útvaru. Skupina pod jeho vedením údajne tvrdila, že peniaze vyberá pre gang piťovcov. Finančné prostriedky však podľa zistení polície mali pripadnúť Záhorákom a prepojenie na piťovcov bolo len fiktívne.
Podľa obžaloby Miroslav Š. v roku 2001 v Senici postupne vytváral zločineckú skupinu, ktorá na území Trnavského
a Bratislavského kraja páchala zločiny tak, aby získala finančný prospech najmä pomocou vydierania, podvodmi, vyhrážkami, ujmou na zdraví. Známa bola pod prezývkou "Štvrťáci". Mal spolupracovať aj s príslušníkmi Policajného zboru, ktorí ich informovali o pripravovaných policajných akciách. Skupina mala zastrašovať podnikateľov a nútiť ich pravidelne odvádzať finančné prostriedky.