Ľudia najčastejšie obchádzajú meracie zariadenia alebo neuzavrú zmluvu. V niektorých prípadoch im hrozí aj väzenie.
SENICA. Čierny odber energií je stále veľmi lákavý. Dodávateľské spoločnosti zápasia so špekulantmi, ktorí obchádzajú meracie prístroje aby ušetrili za energie. To sa však nevypláca. Ak kontrola niekoho nachytá pri čiernom odbere energie, môže sa to skončiť až väzením. Neodborným manipulovaním môže prísť aj k ohrozeniu života.
Obchádzajú meracie prístroje
Ivana Zelizňáková z odboru komunikácie Slovenského plynárenského priemyslu (SPP) hovorí, že s čiernymi odbermi majú problémy všetci dodávatelia energií.
„Často sa stáva, že prerušení alebo odpojení neplatiči sinezákonne opätovne otvoria uzavretý hlavný uzáver a naďalej používajú zemný plyn,“ vysvetľuje Zelizňáková.
„Ide o nedovolene odoberanie elektrickej energie, to znamená, bez uzatvorenia zmluvy o pripojení a zmluvy o dodávke,“ charakterizuje čierny odber elektrickej energie vedúci komunikácie Západoslovenskej energetiky (ZSE) Peter Kimijan. Za nedovolený odber sa považuje aj odber, ktorý nie je kontrolovaný meracím zariadením.
Podobne je to aj u vodárenských spoločností. Aj tu je najčastejšou príčinou neuzavretie zmluvy, či obchádzanie meracích prístrojov.
Za čierny odber aj do väzenia
Dodávatelia energie si kontroly vykonávajú sami. „ Kontroly vykonávame na základe vydaných vyjadrení u odberateľov, ktorí neuzatvorili zmluvy, či na základe oznámení,“ vysvetľuje hovorca Bratislavskej vodárenskej spoločnosti (BVS) Zenon Mikle.
Ako dôvod kontroly sa napríklad považuje aj zvýšenie stavebného boomu v určitej lokalite. V elektrárňach vykonávajú kontrolu najmä obchôdzkami kontrolórov. „Na diaľku preverujeme najmä napadne nízke spotreby, respektíve také, ktoré sa výrazné líšia od histórie spotreby,“ dodáva Kimijan.
Ak kontrolóri odhalia nezákonný odber energie, prichádzajú na rad tvrdé sankcie. Pri vodároch sa výsledná suma skladá z viacerých faktorov. „Nezákonnému odberateľovi je vystavený poplatok za odhalenie neoprávneného odberu v zmysle nášho cenníka, taktiež je mu vyfakturovaná spotreba vody niekedy aj do troch rokov spätne,“ vysvetľuje Mikle. K tejto sume sa ešte priráta aj poplatok za prerušenie a otvorenie dodávky vody.
„V prípade odrezania od siete sú všetky náklady vymáhané od odberateľa . U fyzických osôb sa tato suma môže vyšplhať do výšky 2000 eur,“ dodáva hovorca BVS.
Kimijan hovorí, že za čierny odber môže byť aj väzenie. „Záleží od výšky škody. V niektorých prípadoch môže hroziť až trest odňatia slobody do dvoch rokov. Väčšinou sa to však rieši náhradou škody a sankciami,“ dodáva.
Načierno napojil domy
Nezákonný odber energie sa nevypláca ani z iného dôvodu. Neodborným manipulovaním môže prísť k ohrozeniu života.
„Akýkoľvek čierny odber ohrozuje bezpečnosť, zdravie a majetok nielen „čierneho“ odberateľa, ale aj jeho susedov,“ hovorí Zelizňáková.
O tom, že ľudia sú nepoučiteľní, svedčí aj prípad z Plaveckého Štvrtka. S niektorými obyvateľmi tu majú problémy najmä elektrikári. „Rómovia tu majú neodborne ponaťahované drôty vedúce priamo z nášho vedenia rovno do ich domu,“ vysvetľuje Kimijan. Kontrolóri z vodárenskej spoločnosti riešili naposledy čierne odbery v Stupave či Holíči.
„Odberateľ na Záhorí sa pri budovaní vodovodu pre 12 rodinných domov napojil na náš verejný vodovod bez uzatvorenej zmluvy a odoberal vodu na stavebné účely a neskôr aj do obývaných domov,“ vysvetľuje hovorca BVS. V tomto prípade vodárne vyčíslili stratu na sumu okolo päťtisíc eur.