utbalistov lopta.
Na turnaji štartovalo osem desaťčlenných zmiešaných družstiev zložených z hráčov z Bratislavy, Trnavy, Špačiniec, Banskej Bystrice, Zlatých Moraviec, Prievidze, Brna a samozrejme domácej Senice. Družstvá boli rozlosované už vopred podľa výkonnostnej úrovne hráčov. Tí totiž už pri individuálnej registrácii subjektívne zhodnotili svoju úroveň a organizátori následne už len „poskladali“ jednotlivé družstvá tak, aby boli voči sebe výkonnostne vyvážené a aby sa v nich stretli hráči zo všetkých zúčastnených celkov.
Družstvá hrali v dvoch skupinách každý s každým. Najlepšie dve družstvá postúpili do semifinále, zvyšné dve hrali o umiestnenie v skupine o 5. - 8. miesto.
Lietajúci tanier (disk) je pre frisbee ako pre futbal lopta. (Foto: Jozef Komorný)
Výsledky
A - skupina: Rýdza bryndza - Monster 8:4, - Tri sestry 6:6, - Drop poll 8:6, Monster - Tri sestry 10:7, - Drop poll 8:7, Tri sestry - Drop poll 6:6.
1. Rýdza bryndza 3 2 1 0 22:16 5
2. Monster 3 2 0 1 22:22 4
3. Tri sestry 3 0 2 1 19:22 2
4. Drop poll 3 0 1 2 19:22 1
B - skupina: DSD - Experti 7:9, - 7edem 10:8, - Bez disku 8:5, Experti - 7edem 6:8, - Bez disku 8:6, 7edem - Bez disku 6:11.
1. Experti 3 2 0 1 23:21 4
2. DSD 3 2 0 1 25:22 4
3. Bez disku 3 1 0 2 22:22 2
4. 7edem 3 1 0 2 22:27 2
Zápasy o umiestnenie
O 5. - 8. miesto: Drop poll - Bez disku 5:11, Tri sestry - 7edem 8:11, o 7. miesto: Drop poll - Tri sestry 9:6, o 5. miesto: Bez disku - 7edem 12:5.
Semifinále: Monster - Experti 7:5, Rýdza bryndza - DSD 6:8, o 3. miesto: Experti - Rýdza bryndza 8:7, finále: Monster - DSD 7:9.
Víťazom turnaja sa stalo družstvo DSD s kapitánom Mikim Kvetanom z Trnavy, druhý bol Monsters s kapitánom Braňom Lukačovičom z Bratislavy a tretia bola Rýdza bryndza s kapitánom Vondrom z Brna.
Cenu Spirit of the Game získalo družstvo Naboso a bez disku s kapitánkou Beatou Hergelovou z Bratislavy.
Najlepším začiatočníkom turnaja bol Sendrik Vrana zo Senice, začiatočníčkou Eliška Némethová zo Zlatých Moraviec.
Víťazné družstvo DSD. (Foto: Jozef Komorný)
Čo to vlastne ultimate frisbee je ?
Na to sme sa spýtali hlavného organizátora turnaja Filipa Hyžu.
„Tento mladý šport vznikol koncom 60 - tych rokov minulého storočia v USA. Rýchlo sa rozšíril na univerzitách a stredných školách, až postupne zaplavil celý svet. Kým frisbee disky boli na svete už vyše desať rokov, chýbal pre ne typický šport, využívajúci ich skvelé letové vlastnosti. Pravidlá sú založené na črtách viacerých športov, nechýba mu však jedinečnosť a atraktivita,“ začal s predstavovaním tejto zaujímavej hry Filip Hyža.
„Najvyšším princípom frisbee je duch fair play, vzájomnej úcty, rešpektu a radosti z hry. Preto nie je pri tomto športe potrebný žiaden rozhodca, počet zranení je minimálny a pri akejkoľvek nezhode sa hráči pokojne a pohotovo dohodnú. Skóre sa počíta na body, väčšinou s limitom 15. Cieľom je chytiť prihrávku v súperovej zóne. Hráč s diskom sa nesmie pohybovať, môže ho iba hodiť spoluhráčom. Po neúspešnej nahrávke dostáva disk súper. Ultimate frisbee je vlastne bezkontaktná tímová hra s lietajúcim diskom (tanierom).“ pokračoval F. Hyža.
Filip Hyža, hlavný organizátor podujatia. (Foto: Jozef Komorný)
„Ultimate hrajú dve sedemčlenné družstvá na trávnatom ihrisku obdĺžnikového tvaru s dĺžkou 100 metrov a šírkou 37 metrov. Ide vlastne o futbalové ihrisku s polovičnou šírkou. Na konci ihriska sú koncové zóny o dĺžke 18 x 37 metrov. Ale môže sa hrať aj v telocvičniach, ba uskutočnili sa už aj plážové turnaje. Tu sa počet hráčov prispôsobuje rozmerom ihriska. Útočiace družstvo boduje prihrávkou, ktorú chytí jeho hráč v koncovej zóne súpera. Disk sa môže pohybovať len prihrávkami medzi hráčmi. Hráč nesmie s diskom bežať, po prijatí prihrávky musí zastať. Hráča s diskom môže brániť len jeden obranca v okruhu troch metrov. Víťazí družstvo, ktoré získa viac bodov v hracom čase. Týmto športom sa rozvíja rýchlosť, vytrvalosť i obratnosť. Jeho špecifikami je čistý amaterizmus, radosť z hry a absolútne fair play. Po každom zápase sa hráči obidvoch družstiev chytia do kruhu okolo pliec a spoločne si preberú dojmy a najzaujímavejšie okamihy práve skončeného zápasu,“ stručne objasnil pravidlá tejto hry F. Hyža. Zároveň pripomenul, že jedným z najdôležitejších ocenení turnaja je cena Spirit of the game, teda cena pre najférovejší team, ktorý zpomedzi seba družstvá vyberú vzájomným hodnotením.
Ak vás tento netradičný šport zaujal, ste zo Senice alebo okolia a máte viac ako 14 rokov, stačí prísť na tréning, ktorý prebieha každú sobotu v telocvični prvej základnej školy v Senici od pol tretej poobede, nábor prebieha neustále. Príďte a zistíte, že lietať je jednoduché !