SENICA. Pred niekoľkými týždňami vydalo ministerstvo životného prostredia záverečné stanovisko, v ktorom sa priklonilo k tzv. červenému variantu s tunelom pod Bielou horou.
Riešením cesty prvej triedy, ktorá spája Senicu, Jablonicu, Trstín a Trnavu sa Slovenská správa ciest (SSC) zaoberá už od februára 2007. Spoločnosť z Prahy vtedy vypracovala technickú štúdiu s dvomi variantmi riešenia. Proces posudzovania vplyvov na životné prostredie trval viac ako dva roky.

Podľa predbežných informácií zo zámeru, ktorý SSC publikovala na enviroportáli, by mal celý projekt stáť viac ako 146-miliónov eur. S výstavbou obchvatu Senice by sa malo začať v roku 2014, predpokladaná doba ukončenia celej výstavby je v rokoch 2020 až 2025.
Za červený variant sa v procese posudzovania vyslovilo aj mesto Senica a obec Trstín. V Jablonici vypísala na túto tému starostka aj referendum, to však pre nízku účasť úspešné nebolo. Nakoniec sa obecné zastupiteľstvo priklonilo k vybudovaniu severovýchodného obchvatu obce.
Cestu rozdelili do deviatich úsekov
Začiatok úprav cesty prvej triedy by mal byť pri čerpacej stanici pohonných hmôt, asi 870 metrov pred križovatkou ulíc Hurbanova a Sotinská v Senici. V tomto mieste by sa mala trasa od pôvodnej odpojiť a ísť po pravej strane v záreze.
V ďalších úsekoch sa uvažuje s mimoúrovňovými križovatkami v priemyselnom parku Kaplinské pole. Po dohode s Trnavským samosprávnym krajom, ministerstvom dopravy a mestom Senica môže SSC vybudovať aj obchvat Čáčova.
V zámere sa uvažuje s Tehelnou ulicou ako slepou, ale priamo prepojenou s Čáčovskou cestou cez novú kruhovú križovatku.
„V rámci nadjazdu je navrhnutý asi 3 metre široký pás pre peších a cyklistov, ktorý zmenšuje bariérový efekt obchvatu a pokračuje pozdĺž Tehelnej ulice,“ píše sa v zámere.
Po dohode s obcou Jablonica môže trasa v piatom a šiestom úseku obchádzať obec zo severovýchodnej strany, kde bude most v mieste lesnej cesty a trasa sa priblíži k areálu cintorína. Tento posun polohy obchvatu však znamená nutnú demoláciu existujúceho obytného alebo hospodárskeho objektu.
Tunel dlhý 1,5 kilometra
K tunelovému riešeniu, ktoré prechádza pod hrebeňom Malých Karpát, sa spolu s ministerstvom životného prostredia priklonili takmer všetky dotknuté inštitúcie. Predpokladaná dĺžka tunela je 1530 metrov a úsek majú raziť novou rakúskou tunelovacou metódou.
Vstupu do tunela bude predchádzať asi tristo metrov dlhá estakáda, ktorá sa od súčasnej trasy cesty odkloní doprava. Na druhej strane Bielej hory povedie potom cesta po pravej strane údolia potoka Raková. Tu by mala byť cesta vedená po svahoch súbežne s koridorom železničnej trate.
„Vedenie trasy je predpokladané väčšinou vo vysokom svahovom odreze a je v tejto polohe predpokladaný až zásah do skalných hornín. Je tu navrhovaných päť mostných objektov ponad lesné cesty alebo potoky,“ hovorí zámer.
Trstín má nová cesta obchádzať z pravej strany a na súčasnú cestu sa pripojí asi kilometer za obcou.
Kvalita života sa má zlepšiť
Po výstavbe nových úsekov cesty by sa mal podľa spracovateľa správy o vplyvoch na životné prostredie Petra Barančoka zlepšiť život obyvateľov dotknutých obcí.
„Po zrealizovaní stavby príde k odkloneniu tranzitnej dopravy z centra Senice do okrajovej časti mesta. Pri oboch variantoch je v okolí mesta najzávažnejším vplyvom záber poľnohospodárskej pôdy, ktorý ale nie je neriešiteľný,“ povedal Barančok na verejnom prerokovaní ešte v júli 2009.
Podobný názor mal aj Obvodný úrad v Senici, ktorý poukázal aj na zníženie rizika pri preprave nebezpečných látok.
„Navrhovaný obchvat zvýši plynulosť hlavne diaľkovej dopravy a tým zníži možnosť vzniku kolízii pri preprave nebezpečných látok. Pokiaľ by takáto mimoriadna udalosť vznikla, vedením obchvatu mimo centra by sa zmenšil počet ohrozených obyvateľov,“ napísal úrad vo svojom stanovisku.
Podľa spracovaných podkladov sú totiž všetky dvojpruhové úseky v súčasnej trase kapacitne nedostatočné. Najnebezpečnejší je most cez rieku Myjavu v Jablonici a následné kritické stúpanie a priechod Bielej hory.