Od 1. januára majú obce a mestá povinnosť zverejňovať zmluvy, ktoré uzavreli po tomto dátume. Vláda si od toho sľubuje vyššiu kontrolu nakladania s verejnými financiami, niektorí predstavitelia miest však nadšení nie sú.
SENICA. Zverejniť na internete všetky zmluvy a faktúry, v ktorých ide o verejné peniaze, musia od nového roka mestá aj obce bez výnimky. Bez povinného zverejnenia zmluvy nebudú účinné. Kým zahraničné médiá a mimovládne organizácie na túto novelu Občianskeho zákonníka, Obchodného zákonníka a infozákona zareagovali pozitívne, niektorým primátorom sa príliš nepozdáva. Odmietavé stanovisko zaujalo aj Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS).
„Mestá a obce považujú novú zákonnú povinnosť za malý krok k transparentnosti ale o to väčší krok k nárastu digitálnej byrokracie,“ uviedol vo svojom vyhlásení hovorca ZMOS Michal Kaliňák. Proti novele sa vyslovili aj primátori Holíča a Malaciek, naopak, v Senici zverejnili aj zmluvy z roku 2010. O odpovede sme požiadali aj mesto Skalica, kde nás zástupca primátora Ľudovít Barát odporučil na prednostu mestského úradu Antona Bobríka. Ten na náš mail však, podobne ako v minulosti, nereagoval.
Bude to drahšie
Väčšina miest a obcí využije na zverejnenie zmlúv svoju webovú stránku. Pre tých, ktorí oficiálne stránky zatiaľ nemajú, pripravilo ministerstvo spravodlivosti aj možnosť poslať zmluvy poštou. Zverejnené budú následne v Obchodnom vestníku.
Samostatnú sekciu na svojom webe pripravuje aj mesto Holíč. „Predpokladáme zvýšené náklady na technické zabezpečenie, pokiaľ nebudú dostatočné financie, ktoré máme schválené v rozpočte na tento rok, budeme ich musieť riešiť úpravou rozpočtu,“ povedala prednostka mestského úradu v Holíči Jana Jurkovičová.
Malacky nakúpia skenery
Zmluvy, objednávky aj faktúry zverejňujú Malacky na špeciálnom portáli egov.malacky.sk. „V sekcii Otvorená samospráva na oficiálnej stránke mesta však bude aktívny odkaz na tento portál, na stránke mesta by mal pribudnúť aj banner, upozorňujúci na túto zmenu,“ hovorí Simona Šípová z mestského úradu.
Zverejňovanie týchto dokumentov so sebou podľa nej prináša aj viac agendy, ktorú si rozdelia pracovníci mestského úradu. „Celý proces zverejňovania začína skenovaním podpísaných dokumentov, ktoré pribudlo k práci zamestnancov úradu. V praxi to teda znamená viac práce, keďže nových zamestnancov sme neprijímali,“ povedala Šípová.
Zvýšenie administratívnych nárokov rieši podľa nej mesto aj nákupom viacerých skenerov, ktoré rozdelia najvyťaženejším pracovníkom.
V Senici nad rámec zákona
Vyjsť v ústrety obyvateľom nad rámec zákona sa rozhodli v Senici. Na internete zverejnili dokumenty už od polovice minulého roku, postupne k nim pribúdajú ďalšie. Novela zákona ich preto nezaskočila.
„Teraz sa už zaoberáme skôr rozšírením a vylepšením systému pre používateľa. Cieľom samosprávy je zefektívniť komunikáciu medzi mestským úradom a občanmi. Pripravujeme nový portál pre občanov, kde okrem týchto údajov budú mať užívatelia prístup aj k mnohým ďalším informáciám o meste, či o fungovaní samosprávy,“ hovorí Lucia Vajdová z mestského úradu v Senici.
Na webe by chceli publikovať informácie o administratívnom členení mesta, počte obyvateľov a ich vekovej štruktúre, informácie o samospráve, zasadaniach a uzneseniach, alebo o stave schváleného rozpočtu mesta.
„Občania aj firmy si budú môcť po prevzatí prístupového mena a hesla pozrieť všetky údaje, ktoré sú o nich v našom informačnom systéme uvedené,“ doplnila Vajdová.