SENICA. V minulosti bolo na Záhorí množstvo prekvitajúcich židovských komunít. Prišla však druhá svetová vojna a ich deportácia do koncentračných táborov. Po Židoch tu zostalo niekoľko synagóg a množstvo cintorínov. Dnes sa niektoré podarilo zachrániť, iné chátrajú a doslova sa strácajú pod rukami vandalov a zarastajúcou burinou. Pritom niektoré sú z historické hľadiska významné.
Prispievajú aj Židia zo zahraničia
Prichádzame do obci Sobotište, kde sa nachádzajú dva židovské cintoríny. Oba sú v relatívne dobrom stave.
Na jednom z nich pred niekoľkými rokmi zrekonštruovali oplotenie. O tento cintorín sa stará Drahomír Kaňa. „Naša rodina sa o cintorín stará už od štyridsiatych rokov. Dá sa povedať, že sa to v našej rodine dedí,“ hovorí s úsmevom. Cintorín je pomerne rozľahlý s množstvom náhrobných kameňov, na ktorých sa podpísal zub času. Niektoré sú popadané. Občas sa však nájdu aj zrenovované náhrobné kamene, ktoré financovali príbuzní zomrelých.
„Chodia sem občas príbuzní pozostalých. Prichádzajú z Izraela, Ameriky, či Anglicka,“ dodáva Kaňa. Tí z Anglicka prispeli finančne aj na opravu oplotenia. „Cintorín kosíme, oberáme ovocné stromy, ktoré tu máme, a občas ho čistíme od fliaš, ktoré sem hádžu ľudia, čo chodia okolo,“ dodáva.
Niektoré cintoríny už zanikli
Viacero iných židovských cintorínov nemalo také šťastie. Dnes doslova miznú spred očí. Takto dopadol cintorín v Brodskom, ktorý sa nachádza na okraji obce. „Je to tam všetko zarastené, ani sa tam nedostanete,“ hovorí starší obyvateľ obce. Starostka Anna Krídlová potvrdzuje jeho slová. „Nikto sa o tento cintorín nestará,“ hovorí. Podľa nej zarastá burinou a taktiež sa rozpadajú náhrobné kamene a oplotenie cintorína. Podobne sú na tom v neďalekej obci Kúty, kde tiež v minulosti stál židovský cintorín. No dnes ho iba ťažko nájdete. Na presné miesto si pamätajú iba starší obyvatelia obce.
Historicky vzácne
Dnes sa na Slovensku nachádza 723 židovských cintorínov. Niektoré cintoríny na Záhorí sú významné najmä z historického hľadiska. „Na Záhorí je viacero vedených v Ústrednom zozname pamiatkového fondu Slovenskej republiky ako národné kultúrne pamiatky,“ hovorí Marek Zelina z Krajského pamiatkového úradu v Trnave. Ide o dva cintoríny v Sobotišti, jeden v Senici, v Borskom Mikuláši a v Skalici. „Významným cintorínom je starší cintorín v Sobotišti, kde bola veľká židovská komunita, ale aj v Senici, kde sa taktiež zachoval ciduk hadin (dom mŕtvych),“ dodáva Zelina.
FOTO: (MAM)
„Medzi cenné cintoríny na Záhorí určíte patri cintorín v Stupave, kde sa nachádza aj najstarší, dodnes dochovaný židovský náhrobok na Slovensku z roku 1670,“ hovorí Tomáš Štern, ktorý sa dokumentovaniu židovských cintorínov venuje vyše 10 rokov. Podľa neho sa neopatrnosťou ničia vzácne historické budovy. V Skalici časť cintorína bola prestavaná na parkovisko, pričom bol pri prestavbe zničený dom smútku aj s fragmentom náhrobku zo 14. storočia,“ hovorí Štern.
Ničia ich aj vandali
Dôvodov, prečo židovské cintoríny zanikajú, je niekoľko. „Stav, v ktorom sa nachádzajú, je spôsobený predovšetkým zánikom židovských komunít v čase holokaustu, čím zmizla skupina lúdi, ktorá by sa prirodzene starala o stav týchto pietnych miest,“ uvažuje Štern. Podľa neho pred druhou svetovou vojnou žilo na Slovensku okolo 100 tisíc obyvateľov, ktorý sa hlásili k tomuto náboženstvu. „Počas vojny zahynulo 70 tisíc z nich, zvyšok sa po vojne odsťahoval, prípadne asimiloval,“ dodáva. Dnes tvorí židovskú komunitu iba niekoľko tisíc členov.
Ďalším dôvodom zlého stavu je ničenie pietnych miest vandalmi. „Niekedy sú využívané ako skládky odpadu. Náhrobné kamene sú ničené ,prípadne kradnuté, hroby na mnohých cintorínoch sú otvorené hľadačmi pokladov“, dodáva Štern.
O cintoríny sa stará Správa majetku Ústredného zväzu židovských obcí na Slovensku (UZZNO). Člen prezídia UZZNO Juraj Turčan hovorí, že oprava takto zničených cintorínov je nákladná. „Všetky opravy financujeme iba z našich peňazí, štát nám na opravu neprispeje,“ vysvetľuje. Napriek tomu sa im v minulosti podarilo opraviť niekoľko cintorínov aj na Záhorí. V opravách budú podľa Turčana pokračovať. Všetko však záleží od finančných možností.