CEROVÁ. Od samosprávy dostala spoločnosť súhlas na ich vybudovanie v areáli bývalého poľnohospodárskeho družstva. Podmienkou je však zmena územného plánu, ktorú bude hradiť vlastník budúceho zariadenia.
Verejné prerokovanie projektu sa konalo v Cerovej v novembri uplynulého roku, časť občanov spísala voči nemu protestnú petíciu. Obavy obyvateľov z blízkosti areálu sa týkali predovšetkým znečisteného ovzdušia. Poslanci však dali zámeru zelenú.
Bratislavská spoločnosť BTT chce vybudovať biodegradačnú plochu a kompostáreň na existujúcich silážnych jamách, ktoré budú po úpravách vhodné na nakladanie s ostatnými a nebezpečnými odpadmi. Celkové náklady na realizáciu zámeru sú vypočítané na takmer 418.000 eur, z toho zhruba štvrtinu má stáť výstavba biodegradačnej plochy a ďalšiu štvrtinu kompostovacej plochy, zostatok tvoria náklady na technické a technologické zariadenia.
Práce by mali trvať štvrťrok, pôvodný plán začatia bol január 2011. V širšom okolí sa podľa BTT nenachádzajú obdobné zariadenia, výstavbou by sa mal eliminovať vznik čiernych skládok a zabezpečiť sanácia environmentálnych záťaží najmä území, ktoré sú kontaminované ropnými látkami.
Na biodegradačnej ploche sa budú nebezpečné odpady ako výkopové zeminy a kamenivo či odpady zo sanácií území zneškodňovať a zhodnocovať metódou Natur M BTT. Tieto odpady sú kontaminované najmä ropnými, biologicky degradovateľnými látkami.
Metóda Natur M BTT využíva bežne sa vyskytujúce mikroorganizmy v prírodnom prostredí, pričom sa pridávajú do biodegradovateľného materiálu živiny, kyslík a monitoruje sa priebeh teploty ako indikátor účinnosti procesu. Výsledkom je materiál, ktorý sa dá využívať ako pri sanácií území či na zakrytie a uzavretie skládok odpadov, prípadne sa môže ukladať ako stabilizovaný odpad na riadené skládky odpadov.
Kompostáreň v Cerovej bude určená okolitým obciam, ktoré nemajú k dispozícii obdobné zariadenie. Výstupom z kompostárne bude hotový kompost, možný použiť na zlepšenie kvality pôdy.