Primátori v niektorých mestách na Záhorí uvidia na výplatnej páske väčšiu sumu peňazí. V iných mestách sa rozhodli ísť cestou šetrenia. Platy buď nechali na pôvodnej úrovni alebo znížili.
SENICA. Nové funkčné obdobie primátorov prinieslo aj zmenu ich platových pomerov.
Na otázku, aký je chválený plat primátora, priamo odpovedali iba v Senici a v Malackách. Ostatné mestské úrady sa odvolali na výpočet zo zákona alebo neodpovedali.
Plat sa podľa zákona určuje súčinom priemernej mesačnej mzdy zamestnanca v národnom hospodárstve vyčíslenej na základe údajov Štatistického úradu Slovenskej republiky za predchádzajúci kalendárny rok (čo predstavovalo sumu 744, 50 eur) a jej násobku koeficientom, ktorý sa odvíja od počtu obyvateľov.
Podľa zákona im môžu zastupiteľstvá tento plat až zdvojnásobiť. V niektorých mestách na Záhorí túto možnosť využili a zvýšili primátorom plat takmer o dvojnásobok. Niekde sa naopak rozhodli ísť cestou šetrenia a platy zostali na pôvodnej úrovni z minulého volebného obdobia.
Najviac dostane primátor v Skalici
Zvyšovanie platov primátorov sa dialo vo väčšine miest na Záhorí. Mestskí poslanci ich odsúhlasili na ustanovujúcich zasadnutiach. Najviac si podľa našich výpočtov na plate polepší primátor Skalice Stanislav Chovanec. Tomu zastupiteľstvo odkleplo zvýšenie platu o dvojnásobok. Po novom tak bude dostávať za svoju funkciu plat okolo 4200 eur. Je to najvyššia suma spomedzi primátorov v okolitých mestách. V neďalekom Holíči poslanci taktiež schválili zvýšenie platu staronovému primátorovi Zdenkovi Čambalovi. Po novom bude dostávať sumu okolo 3500 eur. Podobne postupovali aj v neďalekých Gbeloch, kde tunajšiemu primátorovi mesta Jozefovi Hazlingerovi priznali plat vo výške približne 2900 eur. Primátor mesta Šaštín-Stráže Radovan Prstek bude dostávať približne 2300 eur mesačne.
Z platu mu strhli
Niekde sa naopak rozhodli platy nezvyšovať. Príkladom je Senica, kde staronovému primátorovi Ľubomírovi Parízkovi zostala pôvodná suma.
„Plat primátora bol určený vo výške 2 868 eur mesačne a nezvýšil sa oproti platu, ktorý primátor poberal do konca predchádzajúceho funkčného obdobia." informuje prednostka Mestského úradu v Senici Katarína Vrlová.
Dôvodom nezvýšenia bola aj finančná situácia. „V čase hospodárskej krízy, primátor na vlastný návrh nedostal v rokoch 2009 a 2010 žiadnu odmenu, aj keď zákon o platových pomeroch starostov a primátorov miest počíta s tým, že starostovi možno poskytovať odmeny až do výšky 50 percent súčtu platov za obdobie, za ktoré sa odmena poskytuje," dodáva prednostka.
Niekde však plat primátorovi okresali. Na ustanovujúcom zasadnutí Mestského zastupiteľstva v Malackách poslanci znížili plat primátorovi o 30 percent. Aj keď je v úrade už štvrté volebné obdobie, bude poberať plat okolo 2100 eur.
Problém z pohľadu občana
Zvyšovanie platov niektorých primátorov však prichádza v čase, kedy sa prepúšťa a šetrí v štátnej správe a samosprávy obracajú každé euro. „Zákonne je to v poriadku a je na uvážení poslancov v každej obci, či to ich obecná kasa znesie. Ich rozhodnutie je zákonné a plne legitímne a nemožno ho človekom zvonka komentovať, iba rešpektovať," myslí si Ivan Rončak z Transparency Slovensko. Matúš Čupka z Inštitútu pre dobre spravovanú spoločnosť hovorí, že je to problém najmä z pohľadu občana. „V súčasnej situácii, kedy nás média neustále informujú o zdražovaní, nevyhnutnosti šetriť či obmedzovať výdavky, sa nemôžu samosprávy správať presne opačným spôsob," vysvetľuje. Riešením by podľa neho mohla byť novela zákona o odmeňovaní poslancov, ktorá stanovuje maximálny ročný príjem starostov podľa počtu obyvateľov, ale aj vyššie morálne svedomie, ktoré volených predstaviteľov demotivuje od dramatického zvyšovania platov.
Chcú im znížiť platy
Návrh zákona, ktorý by upravoval platové pomery starostov obcí a primátorov miest, pripravili traja poslanci za stranu Sas.
„S ohľadom na neustále sa zadlžovanie samospráv je potrebné preniesť zodpovednosť za hospodárenie aj na starostov a primátorov miest a obcí. V súčasnosti dochádza k znižovaniu nákladov na chod štátnej správy paušálne o 10 percent, preto je potrebné upraviť rozpočty miest a obcí, kde jednu z kapitol tvoria platy a odmeny starostov," píše sa v dôvodovej správe.
Platy primátorov a starostov by tak mali klesnúť o desať percent. Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS) podporuje zníženie platov prímátorov a starostov, ale nie v takej podobe, v akej ju navrhli poslanci.
„ZMOS sa nebráni novelizácii predmetného zákona. Podporuje a víta každú zmenu, ktorá vylepší finančný model samosprávy. Poslanecký návrh z dielne Slobody a solidarity však vôbec nerieši zadlžovanie obcí," vysvetľuje hovorca ZMOS Michal Kaliňák.
Platy primátorov
Skalica: Stanislav Chovanec
(4200 eur)
Senica: Lubomír Parízek
(2868 eur)
Holíč: Zdenko Čambal
(3500 eur)
Malacky: Jozef Ondrejka
(2100 eur)
Gbely: Jozef Hazlinger
(2900 eur)
Šaštín-Stráže: Radovan
Prstek (2300 eur)
Pre porovnanie:
Premiérka: Iveta Radičová
(3800 eur)
Košice: Richard Raši
(2964 eur)
(mam)