SENICA. Tohtoročné záplavy spôsobili na Záhorí škody najmä poľnohospodárom, ktorí takto prišli o čas úrody. Svoje spôsobilo aj daždivé počasie, keď nemohli mechanizmy vysjť do polí, aby načas zožali úrodu.
Zamestnanosť v sektore klesá
Problémy so zlou úrodou sa odzrkadľujú aj na zamestnanosti v tomto sektore, ktorá je podľa Kataríny Kŕčovej z Regionálnej poľnohospodárskej a potravinárskej komory v Senici každým rokom nižšia.
„Je to v dôsledku znižovania a rušenia stavov zvierat, najmä ošípaných a hovädzieho dobytka , ale aj modernizáciou nových technológií a poľnohospodárskej techniky," dodáva. Niektorí pritom odchádzajú aj kvôli nízkym zárobkom.
Finančné ťažkosti sa odzrkadlili aj v okrese Senica, kde má odísť niekoľko desiatok zamestnancov. V Poľnohospodárskom družstve v Senici nám potvrdili, že k Novému roku odíde 20 zamestnancov. Väčšinou predčasných dôchodcov.
„Nikto z výroby nebude prepustený," ozrejmil podpredseda družstva Cyril Čpanka.
Odškodnenie dostali iba niektorí
Podľa Kŕčovej kritické boli tento rok najmä poľnohospodárske oblasti v okolí riek Myjava a Morava.
„Z dôvodov zvýšenia hladiny spodných vôd a vyliatia niektorých tokov, boli plochy v týchto oblastiach výrazne podmáčané a zaplavené," vysvetľuje. Na zistenie škôd boli zriadené komisie, ktoré mapovali rozsah škôd priamo v teréne.
„Nakoniec sa pri samotnom posudzovaní škôd vychádzalo zo satelitných obrazových záznamov, ktoré neboli objektívne, nakoľko nezachytili reálne spôsobené škody," dodáva.
Poľnohospodári tak prišli o čas kompenzácií. Nakoniec však podklad pre pridelenie kompenzácií bola výška výpadku produkcie.
„Dôležitý bol výpočet výpadku produkcie za celý poľnohospodársky subjekt, teda za výmeru celého podniku, nielen zaplavenej plochy , pričom výpadok produkcie musel prekračovať 30 percent a spôsobená strata musela byť vyššia ako 2000 eur," ozrejmuje Kŕčová.
Na Záhorí dosiahli túto kompenzáciu spolu štyri subjekty. Dva z obce Brodské a po jednom z Kútov a z Holíča. Ostatní, ktorí nedosiahli hodnoty potrebné na kompenzácie, odškodnili inak.
„Výpadok produkcie u ostatných podnikov, ktoré neboli odškodené v dôsledku záplav, bol čiastočne vykompenzovaný vyššími cenami , v porovnaní s predchádzajúcim rokom, za ktoré sa rastlinné komodity predávali," hovorí Kŕčová.
Prídu o výhody
Aj napriek tomu, že niektoré poľnohospodárske podniky boli odškodnené, stále je finančná situáca v tomto sektore zlá.
„Poľnohospodárske podniky majú hlavne finančné problémy , ktoré priamo ohrozujú ich existenciu," hovorí Kŕčová. Problémom je podľa nej aj živočíšna výroba v podnikoch. Tá je z dôvodu podhodnotenia cien dlhodobo stratová.
Problémom je aj to, že väčšina podnikov je zaťažená úverom. „Práve v tomto období poľnohospodári podpisujú rozhodnutia na priame platby, ktoré by mali byť vyplatené do 15. decembra tohto roku. Tieto prostriedky z dôvodu úverov, končia na účtoch v bankách," dodáva Kŕčová.
Podľžnosti sú v mnohých prípadoch aj voči dodávateľom osiva, či hnojiva. Od Nového roku pritom poľnohospodári prídu o zvýhodnenú takzvanú červenú naftu či zrušenie šesťpercentnej DPH na predaj z dvora. Poľnohopodári dokonca podpísali proti týmto rozhodnutia petíciu.
„Ďalšou veľkou hrozbou pre poľnohospodárov je otvorenie trhu s pôdou v budúcom roku , čo bude veľkou príležitosťou hlavne pre zahraničných podnikateľov," dodáva.