Miesta pre verejné korčuľovanie sú v mestách na Záhorí využívané. Konkurenciou sú pre nich prírodné zamrznuté plochy.
SENICA. Zima je už na Slovensku v plnom prúde. Teploty pravidelne klesajú pod bod mrazu. Sú to ideálne podmienky na úpravu ľadových plôch v zariadeniach, ktoré poskytujú služby verejného korčuľovania. Nami oslovení prevádzkovatelia takýchto zariadení hovoria, že o korčuľovanie je veľký záujem. Konkurenciou sú však mnohokrát prírodné plochy, kde netreba platiť vstupné.
Lákajú na akcie
V Senici môžu záujemcovia využiť verejné korčuľovanie na ľadovej ploche zimného štadióna. Treba si však vopred pozrieť, kedy má na ľadovú plochu prístup aj verejnosť. Otvorené majú totiž nepravidelne. Riaditeľ štadióna Dušan Manďák si návštevnosť ľadovej plochy pochvaľuje. Podľa jeho slov je o verejné korčuľovanie záujem.
„Tento záujem narastá, ako sa blížia Vianoce," hovorí riaditeľ. Po Vianociach však záujem upadá.
Cena za korčuľovanie zostala aj tento rok rovnaká. Podľa Manďáka sa snažia ľudí prilákať aj rôznymi akciami. „Využívame partnerstvo s jednou zo zdravotných poisťovni, ktorej klienti majú u nás zľavu," dodáva Manďák.
V Skalici majú ľudia možnosť zakorčuľovať si na zimnom štadióne, kde hráva aj miestny hokejový klub.
„Návštevnosť je u nás solídna, ľudia majú záujme o korčuľovanie," informuje vedúci športových zariadení v meste Skalica Tibor Chrenka. Otvorené majú pritom každú nedeľu. Cena sa ani tento rok nemenila.
Klzisko na hádzanárskom ihrisku
V Malackách majú už niekoľko rokov ľadovú plochu umiestnenú v tamojšom zámockom parku.
„Ľadová plocha sa nachádza na hádzanárskom ihrisku," ozrejmuje riaditeľ mestskej príspevkovej organizácie Ad Hoc Vladimír Mihočko, ktorá má na starosti prevádzku ľadovej plochy. Tá má vyhovujúce rozmery aj pre hokejistov, ktorí ju navštevujú najmä vo večerných hodinách.
„Na to, aby sme tam udržali ľad, je treba aspoň nulové teploty v noci. Dokážeme túto ľadovú plochu udržať zvyčajne tak do konca februára," hovorí Mihočko.
Prípravy na spustenie prevádzky sa začali v novembri. Tento rok ju oficiálne otvorili 11. decembra. Už predtým tam však púšťali záujemcov. Podľa hovorkyne mesta Simony Šípovej si miestni mohli zakorčuľovať už na Mikuláša.
Podľa Mihočka je zo strany obyvateľov veľký záujem o takéto korčuľovanie. Ceny sa ani tento rok nemenili. Napriek tomu, že Malacky nemajú vybudovanú trvalú ľadovú plochu, mestský úrad nezaznamenal týmto smerom žiadny podnet.
„Vybudovanie trvalej ľadovej plochy momentálne nie je zaradené medzi prioritami mesta pre nedostatok finančných prostriedkov," dodala Šípová.
Konkurenciou sú rybníky
Ako spomínali viacerí prevádzkovatelia, konkurenciou sú pre umelé ľadové plochy rybníky a jazerá, ktoré zamŕzajú.
Neposkytujú takú upravenú ľadovú plochu, ale konkurujú nulovou cenou. Príkladom je neďaleká priehrada v Senici. „Keď je priaznivé počasie, tak zamŕza neďaleká priehrada a obyvatelia skôr využívajú zamrznutú plochu na priehrade," hovorí Manďák.
Podobne sú na tom aj v Skalici a v Malackách. V Holíči využívajú len zamrznutú plochu neďalekého rybníka pri holíčskom zámku. Problémom takýchto ľadových plôch je aj bezpečnosť.
Niekedy sa stáva, že korčuliar zle odhadne hrúbku ľadu, ktorý sa pod ním preborí. Podľa hovorcu Krajského riaditeľstva hasičského a záchranného zboru v Trnave Ivana Peťka v uplynulom roku nezaznamenali takýto zásah.