V katastri obce Cerová - Lieskové chce do prebudovania areálu bývalého družstva a ďalšej techniky investovať viac ako 417-tisíc eur.
CEROVÁ. S nebezpečným i biologicky rozložiteľným odpadom plánuje v Cerovej pracovať spoločnosť BTT. Silážne jamy na bývalom družstve chce upraviť na biodegradačnú plochu a kompostáreň.
Vyplýva to zo správy o hodnotení vplyvov na životné prostredie, ktorá je dostupná na enviroportál.
Spoločnosť by chcela v areáli zamestnať sedem pracovníkov, pre ktorých bude k dispozícii administratívna budova so sociálnym zázemím.
Na tento účel zrekonštruujú hlavný objekt družstva, otváracie hodiny jednozmennej prevádzky by mal určiť obecný úrad.
Celková investícia spoločnosti presiahne podľa odhadov 417-tisíc eur. Najviac investujú do stavebných úprav dvoch silážnych jám a nákupu potrebnej techniky. Ak ministerstvo zámer odobrí, s výstavbou by chceli začať už v januári budúceho roka. Začiatok prevádzky je podľa enviroportálu naplánovaný na apríl 2011.
Malý vplyv na dopravu
Ročná kapacita kompostárne je podľa správy tritisíc ton odpadu. Privážať by ho mali nákladné autá spoločnosti BTT alebo zmluvní dopravcovia. Frekvencia dopravy bude závisieť od sezóny. V lete očakávajú desať nákladiakov týždenne, v zime sa bude odpad do kompostárne voziť len výnimočne.
„Predpokladaná frekvencia dopravy nebezpečných odpadov na biodegradačnú plochu sa bude vyvíjať podľa získaných obchodných zákaziek," píše sa v zámere.
Odhadom je to však šesť až osemkrát mesačne v lete, v zime by mala byť frekvencia asi polovičná. Lokalitu Cerovej - Lieskového si spoločnosť vybrala aj preto, že v okolí sa obdobné zariadenia na zhodnocovanie a zneškodňovanie odpadu nenachádzajú.
„Jeho vybudovaním je možné v širšej lokalite eliminovať vznik čiernych skládok a zabezpečiť sanáciu environmentálnych záťaží najmä území, ktoré sú kontaminované ropnými látkami," hovorí zámer.
Priestor je podľa zámeru dostatočne vzdialený aj od trvalo zastavanej plochy obce, obyvateľom by teda príliš prekážať nemal.
Odpad naočkujú baktériami
Nebezpečné odpady by sa mali v areáli spracovávať metódou biodegradácie. Jej cieľom je znížiť obsah ropných, toxických a iných nebezpečných látok v odpade tak, aby ho bolo možné ďalej využívať, alebo zneškodniť na riadnej skládke odpadov.
Toto by sa malo diať v upravenej silážnej jame s plochou takmer tisíc metrov štvorcových. V prípade potreby nebezpečný odpad najprv zahustia staršími pilinami, nadrobno posekanou stromovou kôrou alebo posekanou slamou. Následne do neho naočkujú kokteil mikroorganizmov, ktoré nebezpečné látky zneškodnia.
V druhej, väčšej jame, plánuje BTT kompostovať biologicky rozložiteľný odpad. Najväčší podiel by v ňom mali mať vyhnité kaly z čistenia komunálnych odpadových vôd (35 percent), odpad z vápennej usadeniny a kal z výroby celulózy (25 percent) a zvierací trus, moč a hnoj (20 percent).